Ushtrimet më të mira për Arthrosis hip, rregullat e ushtrimit


Sipas statistikave trishtuara të Arthrosis (osteoarthritis hip përbashkët) vuan 3-16% të popullsisë botërore. Është e vështirë për patologji degjenerative të sistemit musculoskeletal, karakterizuar nga kursi progresive. Terapi komponent i detyrueshëm është ushtrime terapeutike - metoda më e thjeshtë dhe e natyrshme e duke u shpëtoj prej sëmundjeve të kyçeve. Megjithatë, si çdo metodë tjetër të trajtimit, ajo duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore, si ushtrime të përzgjedhura gabimisht (dhe zbatimi i tyre i gabuar) mund të forcojë vetëm zhvillimin e sëmundjes.Detyrat dhe karakteristika stërvitje


Të gjitha masat terapeutike për pacientët që vuajnë nga coxarthrosis për të ulur dhimbjen, për të forcuar ligamentet dhe muskujt, ngadalësuar shkatërrimin e kërc kyçeve.
Sesione të rregullta - e gjimnastikës më të rëndësishme kusht. Gjimnastikë saktë të rritur stabilitetin e përbashkët, dhe shtrihen dhe relaksim i muskujve, flexors hip dhe extensors.
Në trajtimin e përdor dinamikë (lëviz) dhe isometric stërvitje (statike) në të cilën muskujt e tendosur pa lëvizjen e trupit. Ky varg e levizjes në hip përbashkët duhet të jetë në lëvizjen ruajtur (për dhimbje). Gjatë studime të shumta kanë treguar se edhe kur ndryshimet bruto patologjike në nyjet e pacientëve me sistem të mirë-trajnuar muskulare bërë kompensuese (adaptive) mekanizmat *. Por, për formimin e tyre të vazhdueshme kanë nevojë për trajnim sistematik.

* Mekanizma kompensuese - reagim refleks synojnë eliminimin ose dobësimi i ndryshimeve funksionale në trup të shkaktuara nga mjedisi, sëmundje, dhe të tjerët.
Pacienti, vuajnë nga Arthrosis e hip përbashkët (COP) rekomandohet ushtrim ushtrime të tilla që të forcuar ligamentet dhe muskujt, por nuk e Forcave të Përbashkëta të bëj dhe shtendos forcuar.

Rregulloret e Zbatimit për gjimnastikë

Me pacientin Arthrosis TBS rekomandohet aktivitet fizik nuk duhet të ketë një efekt negativ në kërc kyçeve. Ushtrimin duhet të bëhet çdo ditë, që është nevoja për të kthyer këtë në zakon të dobishme për të ndihmuar të siguruar furnizim të mirë të gjakut në hip përbashkët dhe lëvizshmërisë.

Ushtrime terapeutike në pacientët me Arthrosis përfshin përzgjedhjen e pozicionin e fillimit, e cila nuk ka rritur ngarkesën në të përbashkët. Kursi duhet të rritur presionin duke rritur numrin e repetitions dhe ushtrimit të përgjithshëm.
Shumë pacientë rekomanduar dozë barre. Ajo përdor një pranga ose kapëse për ndaljen e gjakut të veçantë huyazykay, të fiksuar në një kyçin e këmbës. Çdo ushtrim duhet të kryhet barrën ngadalë pa zgjerimin varg e levizjes.
Frymë në klasë duhet të jetë arbitrare.

Çdo ushtrim përfundon heqjen e armëve (thith) dhe duke rënë poshtë (nxjerr).Rekomandimi. Gjimnastikës kombinuar mundësisht me muskujt kofshë vetë-masazh dhe muskujt gluteal. Ju mund të përdorni massagers të veçanta në dispozicion në shitje të lirë.

Ushtrimet më të mira për Arthrosis hip


1. IP (pozicionin e fillimit) - shtrirë në dysheme në barkun e tij. Duart në anët tuaja, këmbët drejt. Ngritje të ngadaltë kryer këmbë drejt 15 gradë nga dyshemeja, duke mbajtur atë në këtë pozicion për 30-40 sekonda. Pastaj të ndryshojë këmbët. Ky ushtrim do të kryhet vetëm një herë në çdo 1 këmbë (për trajnim). Të gjitha lëvizjet janë kryer nëpërmjet përpjekjeve të femurit dhe gluteal muskujt.

Pastaj e njëjta lëvizje kryhet në variantin dinamike: këmbët drejt në gju ngadalë dhe pa probleme alternuar ngre, dhe vonesa e 1-2 sekonda në pikën e lartë. Gjatë të gjitha seancave stërvitje duhet të bëhet 10-12 ngjitet.
2. IP shtrirë në barkun e tij, krahët përgjatë trupit. E drejta vendosur këmbën në gju në një kënd të drejtë, la - drejt. Ushtrojnë të njëjtën mënyrë si ai i mëparshmi. Në versionin statik - një herë çdo këmbë, një dinamik - 10-12 herë. Pastaj të ndryshojë këmbët.
3. IP shtrirë në barkun e tij në dysheme. Këmbët drejt, krahët shtrirë përgjatë trupit. Shumë ngadalë heqë këmbën drejt deri në një kënd prej 15 ° nga dyshemeja, mbani ato në një vazo dhe pastaj holluar gradualisht dhe për të sjellë së bashku (8-10).

Ky ushtrim nuk rekomandojnë që pacientët me presionin e lartë të gjakut, dhe njerëzit mbi 40 vjet.
4. IP shtrirë në anën e djathtë me prirje në këmbë të djathtë gju, u largua drejt. Rreth 30 sekonda lënë këmbë duhet të mbajnë në peshë (45 °), dhe pastaj, pas një pushimi të shkurtër, rrokulliset në të djathtë dhe të kryejnë të njëjtën këmbën e djathtë të lëvizjes.
5. IP ulur në dysheme, këmbët drejt. Pa Bending gjunjët, ju përkulem përpara dhe të përpiqen për të shtrëngoj duart këmbët ose gishtërinjtë. Tërhequr trupin përpara, ju duhet të qëndroni në këtë pozicion për disa minuta. Kryen jo më shumë se një herë në ditë.

Nëse keni kryer këtë ushtrim rregullisht për disa muaj - shtrihet mbrapa muskujt dhe kofshët, dhe kënd do të dyfishohet. Si rezultat, për të përmirësuar këmbët e furnizimit me gjak, vrull muskujve zhduket në hip dhe të ulët mbrapa.
Në praktikë fizioterapeutike në trajtimin e osteoarthritis TBS përdorur shumë ushtrime të ngjashme, por ata duhet të emërohen ushtrojnë individualisht instruktor. Kjo merr parasysh fazën e procesit patologjik dhe karakteristikat individuale të pacientit.Çfarë ushtrime ndaluar?


Të gjitha lëvizjet, duke shkaktuar dhimbje të mprehtë, pacienti kundërindikuar kategorikisht (nga rruga, dhimbja mund të ndodhë kur ushtrime të gabuara).
Me Arthrosis e hip përbashkët është e ndaluar:
mbledhje,
"Spin rrota",
shumë shëtitje,
kryejnë përkulje aktiv dhe zgjerimin e hip përbashkët,
terhiq hov ose të bëjë përpjekje të përbashkët të dhimbshme.
Kundërindikimet për klasa ushtrim

Hipertensionit.
Sëmundje dhe sëmundjet e gjakut të rënda kardiovaskulare.

Hernie Linea alba dhe hernia inguinale.
Format akute të sëmundjeve të brendshme.
Rritja temperaturën e trupit.
Ditët kritike në femra.
Periudha e rehabilitimit pas operacioneve të barkut.
Periudha e rëndim të osteoarthritis hip përbashkët.Përfundim


Për t'u kthyer ish trafikut lehtësia - nevojitet vullnet dhe këmbëngulje. Megjithatë, para se të hyn në kurs, ju duhet të konsultoheni me një mjek dhe për të gjetur nëse ju contraindications për edukimin fizik. Dhe më e rëndësishmja - lexoni me kujdes rregullat e performancës dhe tiparet e një sërë rekomanduar të ushtrimeve.