Simptomat sakrale mesit osteokondroza, diagnoza dhe trajtimi


Përmbajtja e artikullit:
Informacione të përgjithshme rreth sëmundjes
Shkaqet
Simptomat
Diagnoza dhe trajtimi
Shumë nuk e dinë vetë se ç'po mesit osteokondroza sakrale. Çfarë ndodh në trup? Në osteoarthritis ka shkaqet e saj dhe simptomat, bazuar në të cilat dhe trajtimin caktuar. Megjithatë, pavarësisht nga trajtimi nevojë për diçka tjetër.

Osteokondroza mesit: Informacion i përgjithshëmOsteokondroza - sëmundja më e zakonshme e shtyllës kurrizore që prek ndonjë nga pjesët e saj. Nëse klasifikuar lokalizimin sëmundje, të ulët mbrapa dhimbje mesit shpinë sakrale - lloji më i zakonshëm i sëmundjeve degjenerative disk. Pse rrugën tonë mbrapa "vuan"? Mund të bëhet ndonjë gjë?

Çfarë ndodh me shpinë në osteokondroza?
Kërc intervertebral disk fillon të prishen për shkak të ndryshimeve degjenerative. Ata humbasin lagështi, rrjedhimisht, bëhen më pak elastike, redukton lartësinë e tyre. Prekur osteokondroza ind disk intervertebral ndërpreu, thith më keq, "përhapjen" në anët dhe presionit në mbaresa nervore. Kjo dhimbje pothuajse konstante dhemb karakter në fushën e pasme.
Pse pikërisht mesit lumbosacral gjysma osteokondroza prekur? Ajo është përgjegjëse për pjesën më të madhe të ngarkesës. Kjo është shpinë të ulët, dhe kjo shtyn peshën e trupit. Në mungesë të përkrahjes adekuate nga korse muskulare disqe intervertebral fillojnë të rrëzohet - zhvillimin osteokondroza mesit sakrale.


Shkaqet


Lëndime të shtyllës kurrizore;
Predispozicion gjenetik;
Faktorët negative mjedisore;
Sëmundjeve të tjera të shtyllës kurrizore, si scoliosis, segment paqëndrueshme e shpinë;
Mungesa e aktivitetit fizik;
Heqjen ngarkesa të tepërta;
Këmbët e sheshtë;
Mbipesha;
Ndryshimet në trupin që lidhen me moshën;
Zhvillimi i pabarabartë i sistemit musculoskeletal;
Hipotermia;
Stresi të rëndë.
Osteokondroza zhvillohet ngadalë dhe shkon 4 fazë të zhvillimit.
Faza e parë: shkatërrimi i pulposus bërthamë (pjesa qendrore e disk). Ndoshta nuk e ndjeu ende dhimbje, vetëm ndjenjë të pakëndshme në rajonin e mesit. Nëse dhimbja është, ata nuk janë shprehur ndodh në tendosje, lëvizjet e papritur.

Ndryshimet në bërthamën e indeve disk, unazë fijor e diskut e cila fillon në mënyrë të barabartë të shpërndarë ngarkesën zvogëlon distancën mes rruaza. Në fazën e dytë të paturit disqe zgjatje (fryrë, shtrihen). Rrënjët e mundshme ngulfatja nervore, atëherë nuk mund të ketë sulme akute të dhimbjes (dhimbje mesi), e cila i jep një këmbë kofshë.
Torn unazë fijor. Në hernie Faza e tretë të formuar intervertebral, dhimbja bëhet e vazhdueshme.
Si kompensim trupi reagon rritje plot hala në rruaza. Në fazën e katërt të gjendjes së shtyllës kurrizore të tillë që pacienti është e vështirë për të lëvizur, ai mund edhe të bëhet me aftësi të kufizuara.


Ka 4 fazat e osteoarthritis. Është e rëndësishme për të filluar trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur

Simptomat


Në sëmundje mesit sakrale osteokondroza - simptomat mund të rriten ngadalë, shpesh nuk diagnostikuar para të fazës së dytë, kur të gjitha manifestimet e saj në dispozicion, ose si rezultat i hipotermi, stresi, tendosje, ka pasur një sulm.
Simptomë kryesor i osteoarthritis mesit sakrale - dhimbje prapa në shpinë të ulët. Së pari, ata janë të përforcohet kur shoferi, heqjen e peshave, më vonë konvertohet në dhimbje të vazhdueshme dhemb me acarimin periodike ku dhimbje të padurueshme.

Për shkak të shkeljeve që kanë ndodhur në shpinë, lëvizshmëri të kufizuar zhvillon. Ndonjëherë abuzojnë lëvizshmërisë në pjesën e prapme është simptomë e parë e sëmundjes. Pacienti e vështirë për t'u ulur, i kthyeshëm dhe anim të shkaktojë dhimbje. Dhimbje radiating në këmbë, ajo është edhe dhemb ose të mprehta, por të shkurtër si një rrymë elektrike, e cila arrin deri në thembër.
Humbjen rrënjët nervore duke shkaktuar lëkurë ndijor në një këmbë ose të dyja. Një shkelje e tillë mund të jetë një ndjeshmëri në rënie, dhe për të rritur atë. Më tej, në qoftë se ju nuk merrni masa adekuate për trajtimin, shtoi uljen e reflekset pjezë, dobësi të muskujve.

Diagnoza dhe trajtimi


Osteokondroza - një mjekësor "dioqezë" neurolog mjeku. Në përgjithësi, për diagnozën e kësaj sëmundje në departamentin e mesit sakrale përdor metodat e mëposhtme.
Rishikimi fillestar,
Ndjenja shpinë,
Kontrolli i sjellje,
Rreze-X,
Kompjuter, tomography rezonancë magnetike.
Trajtimi i osteokondroza mesit sakrale synojnë eliminimin e dhimbjes dhe rivendosjen e funksionit të rrënjëve kurrizore dhe procesin e përfundimit të shkatërrimit të disqe intervertebral.
Aparatet për tërheqjen pozvnochnyka

Trajtimit
Terapia e barnave;
Fizioterapia (electrophoresis veçanërisht efektive përdorimin e drogës);
Terapia Manual;
Terapeutik;
Në raste të rënda, kirurgji.
Një nga trajtimet kryesore për ndonjë nga osteoarthritis - fizioterapi. Çfarë është efektiviteti i saj dhe vlera e? Me ndihmën e ushtrimeve të projektuara posaçërisht ne formë korse të fortë muskulor. Muskujt e mirë prapa - garantimi i shëndetit të shpinë, në sajë sepse ajo është më e lehtë për muskujt për të kryer të gjitha funksionet e tij. Si rezultat i kësaj, presioni mbi disqe intervertebral është më pak. Kështu, klasa të rregullta gjimnastikë mjekësore të ndaluar ose të paktën të reduktojë normën e zhvillimit të sëmundjes. Është e rëndësishme të kujtoni disa uyazyka: klasa mbahen pas dhimbje e mprehtë qetësua, para se trajnimi duhet të konsultoheni me një mjek, të bëjë më të mirë nën drejtimin e një specialisti.

Shpesh kemi lënë pas dore thirrjen për mjekut, kjo çon në zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes, duke përfshirë osteoarthritis. Kur, më në fund, ne të kthehet me të (shpesh në gjendje kritike, kur dhimbja e mesit vuajnë thjesht e pamundur), atëherë pas një trajtimi në gjysmë të rrugës ndalesë të shkurtër. Është e rëndësishme për të marrë kursin e plotë të trajtimit dhe për të përshtatur stilin e jetës tuaj për të shmangur probleme me fileto mishi.

Shpinë kërkon që të hamë ushqim të shëndetshëm, për të qenë fizikisht aktiv dhe në të njëjtën kohë jo perenapryahalys. Ne duhet konstruktive përgjigjur stresit, zgjidhjen e problemeve, dhe pa rënë në një mpirje apo gjendje histerike. Dhe një pikë shumë e rëndësishme si për të hequr objekte të rënda, në qoftë se ne nuk mund të bëjë pa të. Nëse keni nevojë për diçka për të hequr, mbledhje dhe pastaj të heqë një peshë me një shpinë të drejtë, në mënyrë që të mos provokuar zhvendosjen e rruaza. Ata do të punojnë këmbët, shpinë dhe jo vetëm për shkak se ajo do të zvogëlojë ngarkesën në. Mbajnë ndonjë gjë e rëndë që ju nevojitet dy duart, por më tepër një shpinës për shiritat e gjerë, dhe shkoni edhe më të mirë në një karrocë.

Ne këtë mënyrë duhet të kujdeset për shpinë, sepse shpinë më të shëndetshëm, ne kemi nevojë për atë.