Mjetet juridike popullore hip trajtimit arthrosis


Degjenerimi i hip ose coxarthrosis - një sëmundje e cila në mënyrë të konsiderueshme kufizon lëvizjet tona dhe shpesh shkakton paaftësi. Për fat të mirë, sëmundja mund të shërohet pa mjetet juridike popullore kirurgji, veçanërisht në fillim. Si për të bërë atë sa më shpejt dhe me efikasitet - lexoni artikullin tonë sot.
Arthrosis degjenerative është një fenomen në të cilën nuk është shkatërrimi progresiv dhe i pakthyeshëm i kërc kyçeve dhe indet e tjera që formojnë hip përbashkët.
Kërc përfundimisht humb vetitë e saj uljes, duke rezultuar në të reduktuara eshtra fërkimit që formojnë kofshë. Në sipërfaqen e formimit exostosis kockave (osteophytes) që kufizojnë lëvizjen e përshpejtuar shkatërrimin e mëtejshëm të përbashkët.Përmbajtje
 • Shkaqet e sëmundjes

 • Simptomat

 • Trajtim


 • Ushtrim

 • Masazh

 • Banja të ngrohta

 • Masazh me ujë

 • Baltë

 • Parafine

 • Xhelatinë

 • Shërimi përzierje

 • Compress me rrikë

 • Compress e lakër me mjaltë


 • Shkaqet e sëmundjes  Ndryshimet në zonën e përbashkët mund të jetë primare ose sekondare. Shkaku i degjenerimit primar ende nuk është kuptuar plotësisht. Ekspertët besojnë se ato të ndodhin kur prishet metabolizmin e kërc kyçeve ose duke ndryshuar përbërjen e lëngjeve synovial. Në të dyja rastet, kërc merr ushqyesve të pamjaftueshme.

  Ndër shkaqet e mesme arthrosis përbashkët përmendur defektet strukturore. Struktura gabuar kockave mund të çojë në faktin se kreu pops e ndrydhur nga gropa kockave. Kjo çon në dëmtime dhe dhimbje të forta. Ndryshimet degjenerative të kontribuojnë në faktorët e mëposhtëm:

 • kolesterolit të lartë dhe triglycerides;

 • diabeti;

 • mbipeshë;

 • microtrauma rezultuar hip restart - për shembull, kur heqjen.


 • Simptomat  Simptomë e parë e Arthrosis e hip përbashkët është një dhimbje në ijë dhe kofshë që shfaqet kur ju përpiqeni të ngriteni ose në këmbë. Shpesh dhimbja vjen në fushën e gju. Nga Si sëmundja përparon, joints mund të dhemb edhe në pjesën tjetër. Kockat në këtë fushë po bëhen më pak të lëvizshme, dhe i durueshëm, duke u përpjekur për të shmangur dhimbje të forta fillon të butë. Si zhvillimi i Arthrosis çon në më shumë dhe më të kufizuar lëvizjen e përbashkët, mjekët ky kusht është përcaktuar si ngurtësi e joints.

  Trajtim


  Edhe kur simptomat e para të pacientit Arthrosis duhet menjëherë të reduktuar ngarkesën në zonën e përbashkët:

 • humbni peshë;

 • të fillojnë të ecin, mbështetur në një kallam;

 • përdorim i fizioterapi;

 • rregullisht bëni ushtrime që ndihmojnë për të përmirësuar lëvizshmërinë hip dhe për të forcuar muskujt që rrethojnë;

 • bëni rëndë dhe ftohje fasha;

 • marrë ilaçe për të ulur dhimbjen.


 • Në këtë rast, ju mund të shmangur kirurgji për të zëvendësuar të përbashkët. Si këto procedura në shtëpi - shih më poshtë.

  Ushtrim


  Gjimnastikës në coxarthrosis hip jep një efekt të madh, por uyazyka që ju do të bëni atë rregullisht. Ushtrime të ndryshme do të ndihmojë "të zhvilluar" nyje dhimbshme dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në zonat e nevojshme. Megjithatë, ju duhet të mbani mend se ju kundërindikuar në këmbë të gjatë dhe ushtrime në të cilën ju duhet të holluar me forcë këmbët njëri-tjetrit. Përveç aktivitetit fizik duhet të përdorin trajtim të mjeteve juridike popullore.
  Kështu, ushtrimet e përditshme duhet të përbëhet nga ushtrimet e mëposhtme:


 • Në këmbë, ngjiten në "shkoj vjedhurazi" dhe opuskaytes poshtë. Ushtrimet përsëriten të paktën 20 herë.

 • Kryen mbledhje të rregullt, duke u përpjekur për të maksimizuar muskujt pompë e mollaqe, pasi që këto muskuj të mbështetur punën e përbashkët të dhimbshme.

 • Shtrirë, përhapur tuaj width këmbët sup përveç dhe të heqë legen tuaja deri. Përsëriteni këtë ushtrim 15-20 herë.

 • Shtrirë në anën e djathtë, pak më bëj këmbën e majtë në gju dhe të bëjë atë lëvizje rrethore. E njëjta përsëritje me këmbën e djathtë të shtrirë në anën e tij të majtë.

 • Provoni 2 herë në javë, pishinë, dhe duke notuar si një bretkocë - që është, për të mbjellë këmbët e tij dhe ik nga uji.

 • Për 20-30 minuta në ditë shtrirë në anën e tij, duke e vendosur në mes të këmbëve palosur batanije ose jastëk.


 • Gjithashtu në coxarthrosis përbashkët rekomanduar një shumë të ecin dhe çiklizmit. Megjithatë, nëse ju keni sëmundje akute, ushtrimi duhet të jetë për të ndaluar sa kohë që kriza nuk ka kaluar.

  Masazh


  Për trajtimin e Arthrosis e hip përbashkët të rekomandojë duke përdorur një masazh klasik. Ajo stimulon qarkullimin e gjakut në zonën e pacientit, pasurimi ushqyesve kërc. Ajo është e mirë se kjo procedurë e bëri që të kualifikuar, megjithatë, në masazh në shtëpi mund të kryhet në mënyrë të pavarur. Vetëm të lëvizin duart e zonës tuaj të dëmtuara përbashkët. Lëvizjet tuaja duhet të jetë si në qoftë se ju gatuaj brumë. Gjatë manipulimit rekomandohet vaj të veçantë ngrohjes, kamfor vaj ose alkool. Gjimnastikës plus masazh të rregullt - një garanci e trajtimit Arthrosis të suksesshëm të hip përbashkët.


  Si për të fituar coxarthrosis e hip përbashkët - shih programin "live shëndetshëm":


  Banja të ngrohta


  Coxarthrosis Treat hip rekomanduar përdorimin banja të ngrohta. Ju mund të marrë një dush të zakonshëm, por më e mira Bishofit shtoni ujë, kripë deti, terpentinë ose zierje e horsetail (4 lugë në 2 litra ujë, vlim, kullimin dhe derdh në banjë). Procedura banje duhet të zgjasë 15-20 minuta. Uji duhet të jetë aq e nxehtë që ju mund të qëndrojë. Nëse procedura nuk mund të jetë i zhytur në ujë deri në nivelin e zemrës. Për të trajtuar kaluar më efikase gjithashtu përdorin mjete të tjera popullore. Mos harroni se gjimnastikës do të përshpejtojë shërimin.

  Masazh me ujë


  Ju gjithashtu mund të trajtoni coxarthrosis me masazh ujë. Në shëndetin e qendrave të bëjë këtë procedurë duke përdorur pajisje të posaçme, por edhe në shtëpi, mund të organizojë një lloj të masazh me ujë. Për ta bërë këtë, ju duhet ta instaloni shpirtrat presion maksimal dhe për të dërguar një avion të ujit në zonën e prekur. Ndiqni lëvizje rrethore. Mos harroni se uji duhet të jetë e ngrohtë. Pas masazh e ujit është e rekomanduar për të vishen me rroba të ngrohta dhe të shtrihem në shtrat. Trajtimi vazhdoi çdo natë për 2 javë. Gjatë kësaj kohe tregon arthrosis reduktohet.


  Baltë


  Në qoftë se ju mbani trajtim baltë, të përbashkët kokartroz hip shpejt pushojnë të shqetësojë ty. Çdo pomade mjekësor për holluar tuaj me ujë për të nxehtësisë gjysmë-shtet ne nje banjo me uje dhe të aplikohen në formën e nxehtësisë në zonën fytit. Mbi mushama rimbursim vkutuyte dhe një batanije të ngrohtë. Procedura përsëritet çdo ditë të tjera për një muaj. Në këtë mënyrë është e mundur për të trajtuar jo vetëm hip, por edhe çdo nyje të tjera përflakur (shpatull, gju, etj). Përveç kësaj, përdorimi i recetave të njerëzve të tjerë.

  Parafine


  Pasi vëreni në shenjat e para të arthrosis, të blerë në farmaci parafine. Me atë që ju mund të bëni aplikacione efektive ngrohjes. Parafine është ndezur në një banjë me ujë në një temperaturë 45-50OS, aplikuar në zonën e prekur, në krye të mbuluara me mushama ose fletë metalike. Gjithashtu e rekomanduar për të përfunduar një hip për të korrigjuar ngrohtë mbetur gjatë. Mbani dylli në lëkurë derisa ajo fitilin poshtë. Aplikime përsëritur çdo 2-3 ditë. Total për të bërë 10 procedura për të hequr qafe Arthrosis ose reduktuar simptomat e saj.

  Xhelatinë


  Xhelatinë trajtim mjaft efektive në coxarthrosis e hip përbashkët, pasi kjo substancë ushqen kërc dhe kontribuon në restaurimin e saj. Megjithatë, nëse tregojnë imagjinatën, nga xhelatinë mund të bëjë një shumë të trajton shijshme dhe të shëndetshme.
  Kështu, healers rekomandojmë zaparyuvaty 4 teaspoons xhelatinë në një gotë me qumësht të ngrohtë, shtoni 1 lugë gjelle mjaltë, të lënë për gjysmë ore, pastaj ngrohjes përzierje (pa e çuar atë në një çiban). Tjetër holluar ilaçe një gotë qumësht, përzierje tërësisht dhe të vënë në frigorifer. Hani goodies xhelatinë në mëngjes gjysmë ore para ngrënies. Kjo duhet të bëhet çdo ditë deri coxarthrosis tërësisht të shkojnë larg.

  Gjithashtu xhelatinë mund të shpërbëhet në lëngje frutash, në përputhje me recetë e mësipërme. Trajtimi vazhdoi të paktën një muaj - gjatë së cilës kohë ju do të përjetojnë lehtësim të konsiderueshëm të Arthrosis.

  Shërimi përzierje


  Kur coxarthrosis hip aplikoni këtë përzierje:

 • Lemon - 6 copë;

 • Rrënjë selino - 500 g;

 • Hudhër - 200 gram;

 • Rrënjë bari perestupnya bardhë - 200g


 • Përgatitja: Të gjithë përbërësit mish i grirë dhe vendin në një gotë apo tas smalt. Përzierje Hidh ujë të valë në mënyrë që plotësisht mbulon atë. Në mëngjes, tendosje dhe vënë mjekësi në shishe qelqi. Keep it duhet të jetë në frigorifer. Për të kanë trajtim, marrin 2 lugë rezultojnë ilaç çdo mëngjes përpara se të hahet. Kursi terapeutik i 2 muaj. Gjatë kësaj kohe coxarthrosis e hip përbashkët duhet plotësisht të kalojë.

  Compress me rrikë


  Nëse ju coxarthrosis hip dhemb, provoni trajtimin Krema rrikë. Ato japin një efekt ngrohja, qetësues dhe analgjezik. Bluaj rrikë integruar dhe të përziejnë atë me një sasi të barabartë të vodka. Përzierje rezultuar ishte vënë në zonë dhe mushama lënduar mbuluar dhe siguron fashë. Ruaj sensin e kuptim për të compress djegur, pastaj pije lëkurën me ujë të pastër. Procedura përsëritet gjatë ditës.

  Compress e lakër me mjaltë


  Kur hip coxarthrosis trajtim lakër me mjaltë jep një efekt mahnitëse. Ju duhet të marrë një fletë lakër, pije me ujë të rrjedhshëm. Pastaj merr një çekiç apo okllai dhe letër mposhtur në brendësi, kështu që ai le lëng. Përhapjen mjaltë këtë anë dhe bashkëngjitni brenda natës përbashkët. Procedura përsëritet çdo ditë. Trajtim i tillë brenda pak ditësh do të japin rezultatet e tyre - coxarthrosis hip ulur ndjeshëm ose të zhduket krejtësisht.