Trajtimi i mjeteve juridike popullore bursit


Bursit është inflamacion. Qese synovial mbushur me lëngun rreth përbashkët, që rezulton në proceseve inflamatore. Ka dhimbje, lëvizshmëri të kufizuar të përbashkët. Kjo i jep një person vuan bursit, shumë shqetësim. Nëse sëmundja drejtuar, lëngun e tepërt e akumuluar në qese synovial, konvertohet në pleh.
Zakonisht inflamacion fillon në tokë, i cili bëri mekanike ndikim, fërkime, presion, lëkurës dhe tendons. Kjo sëmundje të dhënat zakonisht prek njerëzit të cilët janë të angazhuar rregullisht në punën fizike, të heqë dhe të mbajnë peshën ndryshme. Ata kryesisht lit nyjeve bërryl. Bursit në përgjithësi konsiderohet sëmundjet profesionale.


Shkaqet e bursitSiç u përmend më lart, shkaku i zakonshëm i kësaj sëmundjeje është puna fizike. Por bursit mund të zhvillohet si pasojë e traumave mekanike apo infeksion, goli qese okolosustavnuyu për shkak të lëndimeve të ndryshme.
Shkaku i bursit mund të shërbejë sëmundjeve të tjera të njeriut, të tilla si tuberkulozi, bruceloza, gonorre, smerald, çiban, ulcerat presion, osteomielit, erizipela dhe shumë të tjerë.

Simptomet e bursitPër sëmundje të tilla si bursit karakterizohet nga ënjtje në të përbashkët prekur. Kjo ënjtje zakonisht ka një madhësi prej 10 centimetra në diametër. Ajo vuante nga kjo sëmundje ndjen dhimbje të shurdhër ose të shtënat në të përbashkët prekur, rritjen e temperaturës së trupit. Pacienti gjithashtu ndjehet gjendja e keqe, dobësi, letargji. Ulur ndjeshëm performancën.

Është e rëndësishme të theksohet se në këtë sëmundje nuk është prishur gjithmonë lëvizjen e përbashkët, dhe lëvizja e saj nuk mund të shkaktojë dhimbje. Kur bursit mund të jenë shenja të dehjes së përgjithshme.

Trajtimi i bursit në shtëpi


Në bursit, mbi të gjitha, është për të rregulluar të përbashkët prekur. Për ta bërë këtë, përdorni fashë ngushtë. Pacienti fashë do të shmangë ënjtje të indeve. Sa më shpejt të miratojë masa që synojnë trajtimin e kësaj sëmundje, në mënyrë që komplikime mund të jetë shumë i pikëlluar. Ajo duhet gjithashtu të shmangur stresin në nyje dhimbshme.

Compress për ta redukuar inflamimin


Për të bërë një kompresë tani, të marrë 100 gram mjaltë, 50 gram lëng të freskët aloe, 150 gram vodka. Këto përbërësit me kujdes dhe të lëvizin prymachyvayte përzierje prekur përbashkët para se të shkoni në shtrat. Së shpejti, kjo do të përfundojë të ju lehtësojë të inflamacionit.

Dush halore kundër inflamacionit


Dush halore ka një efekt të ngjashëm. Kështu që ju mund të përdorni metodën e mëparshme e trajtimit paralelisht për të rritur efektivitetin e trajtimit. Merrni një tigan dhe plotësoni hala dhe kone e saj, atëherë të mbuluar me ujë të ftohtë. Prisni 15 minuta dhe pastaj të vënë në tenxhere në një zjarr të vogël. Në dritat e tilla duhet të valoj hala dhe kone për 30 minuta. Pas heqjes pan nga të nxehtit, menjëherë të përfundojë atë në një batanije dhe të lënë një mjet të mbush për 12 orë. Kur nastoyitsya drogës, tendosje atë kështu që nuk ishte vetëm të lëngshme, dhe të përdorni supë rezulton për larje. Në një banjë të duhet të përdorni një litër e gjysmë të supë. Në zanuryuytesya banjo të paktën 20 minuta.

Trajtimi i lakër të freskët


Ky trajtim është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon trajnim paraprak. Aplikoni lakër gjethe të freskëta në vend të lënduar dhe rregullimin e tyre duke përdorur një fashë. Disa orë duhet të ndryshojë gjethe. Kjo procedurë duhet të përsëritet brenda një muaji për të hequr qafe bursit.

Banjo me sanë veshur kundër bursit


Ju duhet të merrni hay veshur kilogram dhe plotëso atë me katër litra ujë. Pastaj vendin materialin në zjarr rezulton, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 30 minuta. Pas kësaj të drogës duhet të thahet se ishte vetëm të lëngshme. Ky lëng dhe është përdorur për të trajtuar bursit. Derdh atë në një banjë me ujë dhe zhyt veten në këtë banjë të orës së tretë.

Trajtimi lë jargavan


Narva freskëta lë jargavan, të lajë ato dhe pure ata të le lëng. Është lëng i nevojshëm për të trajtuar bursit. Bashkangjit lë të përbashkët prekur, të siguruar me një fashë dhe të lënë për 3-4 orë. Në fund të këtij lë afat duhet të ndryshohet.

Trajtimi i Propolisi dhe vajra gjalpë


Duhet të marrë 30 gram Propolisi dhe 200 gram gjalpë. Tërësisht përzierje përbërësit dhe të konsumojnë të dhëna automjetin e marrë me gojë një lugë çaji në orë para ngrënies tri ngjarje në ditë.

Trajtimi me lule yasnoshky


Ju duhet të merrni tre lugë lule të tilla si bimë yasnoshka, vendosni këto të lëndëve të para në një termos dhe derdh 500 ml ujë të valë. Pastaj mbyllur termos dhe le produkt të qëndrojë për një orë. Rezultuar supë ngrënë 100 gram tre herë në ditë.

Trajtimi i lëng grejpfrut


Lëng qitros është gjithashtu e dobishme për bursit. Përdorin atë në pjesë e 100 gram gjysmë ore para çdo vakt. Lëng duhet të jetë i freskët dhe natyrale.