Mjetet juridike dhimbje koke Trajtimi popullore


Dhimbje koke sjell shumë shqetësim - ai ndërhyn me punë dhe pjesën tjetër, mendoj dhe relaksohuni. dhimbje të ngrirë në tempujt ose dhimbje në zonën e qafës - të gjitha llojet e migraines dhe pavarësisht nga shkaku dhe llojin e dhimbje koke duhet utranyt dhe më pas të gjejnë shkaqet e saj. Nëse dhimbja në kokë duket shpesh, ajo duhet të kalojnë provimet e nevojshme për të gjetur se çfarë janë faktorët që shkaktojnë atë.
Shkaqet e dhimbje koke mund të shërbejë për një shumëllojshmëri të faktorëve, jo vendi i fundit në mesin e tyre është shteti ynë emocionale. Konsideroni më hollësisht shkaqet e dhimbje në kokë, si dhe mënyrat e gjetjes shpëtoj prej tyre.


Shkakton dhimbje koke
 • Shteti negative emocionale, të tilla si stresi, ankthi, zemërimi apo depresioni, mund të shkaktojë dhimbje koke. Në këtë rast emocione të çojë në kontraktimet e muskujve të qafës, fytyrën, supet dhe nuk ka acarim të mbaresa nervore, e cila është transmetuar në tru. Si rezultat, ka një karakter dhimbje koke muskulare.

 • Qëndrimi i gabuar mund të çojë në dhimbje koke. Ata që punojnë në zyrat e kalojnë orë të ulur në tavolina me kompjuterë, nxënësit dhe studentët e kërrusur fletoret, dhe madje edhe gjatë pushimeve rrallë ka sjellje të mirë. Vendosur prapa dhe sytë tendosje qafë, të zgjatur ulur në sjellje monoton - e gjithë kjo çon në vasodilatation dhe dhimbje sinjale për ndërprerje nga pjesë të ndryshme të trupit. Rezultati është një muskul të mprehtë dhimbje koke apo origjina vaskulare.

 • Dhimbje koke Gratë mund të shkaktohet nga ndryshimet hormonale. Migraines janë në thelb sëmundje vaskulare dhe lindin nga fakti se enët e gjakut zgjerimin e shpejtë dhe të irritojë mbaresa nervore. Në gratë, migraines mund të shkaktohet duke marrë pilula kontraceptive, ndryshimet në nivelet e estrogjenit gjatë menstruacioneve, ose kur duke marrë hormonet.

 • Ngrënë ushqime që përmbajnë nitratet dhe nitrateve ose aminet mund të shkaktojë dhimbje koke. Nitratet janë përdorur në mish canning - një proshutë, sallam, proshutë dhe t E. Amine të përfshira në verë.. Turshi, speca, mëlçisë, mish i tymosur, banane, pineapples, arra dhe çokollatë. Këto substanca shkaktojnë enët e gjakut të rritet ndjeshëm dhe pastaj të bjerë, duke çuar në dhimbje. Përveç kafeinë është e rrezikshme - pas efektin e saj në trup gjatë, ajo shkakton vasodilatation që shkakton dhimbje.

 • Në qoftë se organi i mungon hekuri, aftësinë e reduktuar të gjakut për të kryer oksigjen, dhe të kesh dhimbje koke. Përsëri, për shkak të mungesës së anijeve oksigjenit zgjerohet dhe të shfaqen dhimbje. Për të parandaluar dhimbje koke në këtë rast duhet të marrë peshk, vezë, rrush dhe mish ligët. Sistemi nervor gjithashtu vuan nga mungesa e vitaminës B mangësi që ndodh në trup për shkak të stresit. Të pasura me këtë vitaminë produktet konsiderohen arra, brokoli, spinaq dhe vezë.


 • Recipes e mjekësisë tradicionale për trajtimin e dhimbje koke
 • Nëse i shqetësuar në lidhje me dhimbje koke të shpeshta, ju mund të hani një grusht luleshtrydhe të freskëta ose të pini një gotë me lëng KALINOV.

 • Gjithashtu e dobishme për dhimbje në kokën e tij çdo ditë për të pirë një filxhan çerek lëng të rrush pa fara e zezë.

 • Ndihmon dhe mjaltë. Nëse ju hani dy teaspoons e mjaltë përpara se të hahet, ju mund të shmangur dhimbje koke. Dhe sulmi mund të hani disa lugë mjaltë dhe shtrihem.

 • Qepë të prerë në feta dhe i vuri në ballë dhe tempujt.

 • Me një karafil pak të hudhër bërë qull me miell misri, të përfundojë atë në disa shtresa të garzë dhe aplikuar në tempuj. Pas disa minutash dhimbje duhet të largohem.

 • Merrni kore limon të freskët, pastruar atë me shtresë të bardhë është aplikuar në zonën e tempujve anën e lagësht. Pas një ndërsa korja nën një njollë e kuqe që mund të shkaktojnë kruamje dhe djegur - së shpejti koke largohem.

 • Kur të investuar në një garzë migrenë veshit ngjyhet në lëng e qepë të bardhë llambë ose panxhar kuqe.

 • Me dhimbje koke të forta duke përdorur lëng të freskët e patate. Tri herë në ditë ai pi një gjysmë gotë, me stomak bosh në mëngjes, në pasdite për një orë e gjysmë para ngrënies dhe në mbrëmje një orë para gjumit. Kursi i trajtimit prej 15 ditësh, pastaj të bëjë një pushim për pesë apo gjashtë ditë. Nëse është e nevojshme, të përsëritur trajtim.

 • Integruar fshij limoni me lëvozhgë dhe fshij këtë uiski dhe ballin zonë masë. Ky mjet është shumë e mirë për dhimbje koke ftohjet.

 • Përgatitja e një filxhan çaj të nxehtë, i zhytur në një lugë çaji të dhe bashkangjitur në krahun e hundës në anën ku ka dhimbje në kokë. Kur lugë ftohur, ajo përsëri të nxehtë dhe të aplikohet në hundë. Pastaj lugë të nxehtë aplikuar në skajin e veshit nga dhimbjet. Ju gjithashtu mund të ngrohjes e gishtave duke përdorur filxhan çaj të nxehtë.

 • Ju gjithashtu mund të aplikoni për tempujt dhe ballin bukë bukë të bardhë (thërrime), nenexhik dhe uthull të.

 • Një gram mumje tretur në njëzet teaspoons e ujit, filtër dhe për të marrë lugë ëmbëlsirë një herë në ditë për një orë para vakt mëngjes. Got do të thotë marrjen e trembëdhjetë ditë, dhe pastaj të bëjë një pushim për tre ditë dhe të përsëritur trajtim. Kaloni tre trajtime dhe të bëjë pushim mujore. Pastaj bëni një tjetër mjetet e tre gram mumje. Kursi i përgjithshëm i trajtimit është gjashtë gram mumje.