Trajtimi i osteoarthritis hip përbashkët


Osteoarthritis e hip përbashkët (coxarthrosis) - një sëmundje që karakterizohet nga veshin e parakohshme dhe degjenerimin e indeve që formojnë hip përbashkët (kyçeve kërc, kockave subchondral, fluide synovial, kapsulë të përbashkët, ligaments dhe muskujt). Kjo shkakton dëme në kërc kyçeve, struktura kockore shkelje, formimin e Spurs (osteophytes), sklerozë subchondral dhe formimin e kist.

Përmbajtje
 • Simptomat

 • Dietë

 • Trajtim


 • Shumica e osteoarthritis hip prek gratë e moshës 50 vjet. Në të njëjtën kohë, të regjistruara raste të sëmundjes në njerëz të rinj, për shkak të lëndimeve apo mbipeshë.


  Deri tani, shkencëtarët nuk kanë përcaktuar shkaqet e vërteta pse nuk Arthrosis e hip përbashkët. Përkundrazi, sëmundja është rezultat i disa faktorëve. Po, mund të luajë një rol të rëndësishëm shkelje të qarkullimit të gjakut lokale në nyje, e cila çon në ndryshime në lëngun synovial që ushqen kërc. Osteoarthritis e hip joints mund të ndodhë edhe në atletët dhe njerëzit që merren me punë të rënda fizike.
  Mos harroni për kushte të lindura të tilla si dysplasia hip kongjenitale, hemofili, hemochromatosis dhe alkaptonuryya. Në çdo rast, në qoftë se ju keni gjetur Arthrosis e hip, ju keni nevojë për të filluar trajtimin menjëherë, ose me kalimin e kohës, simptomat do të rritet, dhe cilësia e jetës - më keq.

  Simptomat  Asgjë e parë arthrosis bën vetë ndihet - ju mund të ndjeheni vetëm lodhje në këmbë në fund të ditës. Më vonë shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje hip që rrit me lëvizjen dhe të zvogëlohet gjatë pushimeve;

 • ndjerë crunching dhe fërkime hip përbashkët kur ecin;

 • reduktuar mobilitetit të përbashkët, duke shkaktuar pacienti nuk mund të bëj këmbën në ijët;

 • ndryshimet në personin këmbë të sëmurë (claudication mund të jetë);

 • Dhimbje ndonjëherë mund të japin në gjunjë apo të ulët mbrapa;

 • Si sëmundja përparon muskujve atrofizuar kofshën dhe mollaqe.


 • Dietë  Nëse keni gjetur një Arthrosis hip përbashkët, menjëherë kontrolloni menu. Disa dietë do të ndihmojë në uljen e simptomave të pakëndshme, lehtësimin inflamacion, hiqni dhimbje dhe të stimulojë prodhimin e indeve rreshtim kërc përbashkët. Këtu është lista e produkteve më të rëndësishme:

 • Produktet e qumështit. Ky burim i proteinave për ndërtimin e kërc dhe kockat. Çdo ditë, hani 3-4 lugë djathë dhe pini një gotë qumësht, kos ose kos. Pra, ju merrni proteina ndërtimin e trupit dhe kalcium.

 • Vaj peshku. Ky produkt përmban omega-3 acide yndyrore, të cilat veprojnë si anti-inflamator. Të kthehet në tuaj menu harengë, sardelet, salmon, skumbri, troftë ose shojzë e Atlantikut Verior.

 • Arra dhe fara. Ato mund të jenë të dobishme në forcimin e imunitetit të përgjithshëm, si dhe për përmirësimin e qarkullimit të gjakut në muskuj dhe nyje. Pra, mos harroni të përkëdhel veten çdo ditë arra, fara kungull, fara liri dhe lajthia.

 • Qepë dhe hudhër. Nëse keni artrit, do të përpiqen për të shtuar më shumë për enët hudhër dhe qepë të tyre. Ato përmbajnë komponimet e squfurit që reduktojnë prodhimin e hormoneve që shkaktojnë inflamacion i indeve.

 • Agrume. Vitamina C ne kemi nevojë për prodhimin e kolagjenit, e cila është e bazuar kërc. Portokalli, grejpfrut, lëng boronicë dhe kushti tjetër lidhës indeve të përmirësuar dhe për të ruajtur nyjeve të shëndetshme dhe tendons.

 • Ushqime me drithërat. Orizi, gruri dhe thekër janë komponentet thelbësore të një dietë të shëndetshme për njerëzit që kanë artrit. Fakti që ushqimi me krunde përmban një histidine substancë, e cila heq metale tepërta nga trupi. Në fund të fundit, kur sëmundja është pikërisht një përmbajtje në rritje të hekurit dhe bakrit në gjak.

 • Pineapple. Nëse jeni të diagnostikuar Arthrosis e hip përbashkët, pineapple duhet të jetë ëmbëlsirë juaj kryesor. Ky frut përmban bromelin enzimë, e cila ndihmon redukuar inflamimin.


 • Lista e produkteve të ndaluara


  Disa ushqime të sjellë shumë dëme në joints. Ata të parandaluar thithjen e yndyrë dhe proteina të nevojshme për ndërtimin e kërc dhe për këtë arsye të rritur Arthrosis. Këtu është një listë e ushqimeve të padëshirueshme:

 • mishi i kuq;

 • Disa vajra vegjetale (luledielli, misri);

 • bukë dhe buns e bardhë;

 • patate të skuqura, crisps dhe produkte nga ushqim të shpejtë;

 • produkte gjysëm-të gatshme;

 • alkooli;

 • çaj i fortë dhe kafe.


 • Pse nuk arthrosis e hip përbashkët - thuhet në programin "mjeku juaj":


  Trajtim


  Trajtimi i osteoarthritis hip përbashkët është e mundur në shtëpi, sidomos në fazat e hershme të sëmundjes. Sigurisht, ju duhet të kryejë të gjitha healers këshilla dhe t'u përmbahen parimeve të ushqim të shëndetshëm. Në një qasje të sistemeve, çdo person mund të ndihmojnë trupin tuaj të shëruar.

  Masazh Klasike


  Shpesh ata që kanë gjetur arthrosis, të caktojë një masazh klasik. Kjo metodë terapeutike që synojnë reduktimin e stresit dhe ngurtësi të muskujve. Gjithashtu masazh përmirëson qarkullimin e gjakut dhe statusin lokale perfuzioni indeve.
  Natyrisht, në qoftë se ju keni artrit zhvilluar në fushën e hip përbashkët, nevoja për masazh kofshën (sidomos vendi ku të përbashkët). Kohezgjatja e trajtimit në secilën anë - të paktën 20 minuta. Me porositë duhet të përdorni ndonjë krem ​​ose vaj, por e bëjnë të naftës më të mirë masazh vetëm. Për këtë ju do të duhet përbërësit e mëposhtme:


 • Vaj ulliri - 50 ml;

 • Lavender naftës - 5 pika;

 • Vaj Sage - 5 pika


 • Mix gjithë naftën dhe të përdorni për të lyej lëkurën gjatë një masazh.
  Si të bëni masazh klasike? Kjo mund të gjenden në çdo vend tematike. Mirëpo, pa marrë parasysh çfarë masazh që ju përdorni, gjëja kryesore - të punojnë të gjitha muskujt dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Nëse keni artrit e hip, masazh duhet të bëhet çdo ditë derisa simptomat e pakëndshme të zhduket.

  Fasha të ftohta nxehtë


  Trajtimi i kompresë të ftohtë dhe të ngrohtë siguron lehtësim të prekshëm për njerëzit që kanë artrit. Mirë alternuar kombinojnë këto dy metoda. Ngrohjes dhe ftohjes e muskujve zvogëlon dhimbjen, relakson indeve, përmirëson lëvizshmërinë e përbashkët, është një efekt anti-inflamator.

  Lëngje perimesh


  Dietë Hungry bazuar në lëngje vegjetale, jep rezultate shkëlqyera në trajtimin e osteoartritit e hip përbashkët. Gjatë ditës ju mund të pini lëng karrote, selino ose lakër (marrja dietë normale në këtë ditë të ndaluar). Në javën e parë të nxjerrë në pah një ditë "uritur" në javën e dytë - dy ditë (në mes të ditëve të duhet të jetë një pushim), e treta e diel - dita trya (p.sh., e hënë, e mërkurë dhe e premte). Lëngjet përkryer pastruar gjakun dhe nyjeve, duke ndihmuar për të trajtimin e artritit.

  Rrikë përfundon


  Osteoarthritis e hip përbashkët do të shpejt në qoftë se ju rregullisht aplikoni trajtimin do të përfundojë me rrikë.
  Sa janë ata duke bërë? Rrënjë rrikë hekura dhe të vënë në pecetë liri. Rezultuar Nevoja për të vënë një kompresë 5-10 minuta në nyje dhimbshme. Gjatë procedurës pije lëkurës. Mbani duke bërë fasha çdo natë deri arthrosis plotësisht zhduket.

  Baltë përfundon


  Trajtuar Osteoarthritis e hip përbashkët të ndihmojë shërimin baltë. Ata mund të blihen në farmaci, ose në mënyrë të pavarur të mbledhur gjatë pushimeve të verës nga deti apo liqeni ku ka poshtër. Compress është aplikuar në formën e ngrohjes, dhe ukutыvaytes lartë ngushtë mushama dhe peshqir të ngrohtë. Mbani poshtër deri atëherë, deri sa të fitilin poshtë. Procedura përsëritet çdo 2 ditë deri arthrosis nuk shkojnë.

  Lëng i hithër


  Lëng i hithër ka pastrimi dhe efekt detoksifikimin mbi nyje, kështu që ajo është përdorur gjerësisht nga personat me diagnozën e artritit.

  Merrni lëng hithër 1-3 herë në ditë për 1 lugë çaji, diluting atë pak ujë.

  Compress me kripë deti


  Osteoarthritis është shoqëruar shpesh me simptoma të pakëndshme të tilla si ënjtje. Për të zvogëluar atë, të aplikojnë një kompresë të nxehtë e kripë deti. 2 grushta e kripë deti, ngrohje pan (pa yndyrë!), Hidh në një qese prej liri dhe bashkangjitni në vendet e prekura.

  Bath Salt


  Ky dush relakson trupin, ul inflamimin në nyje dhe zvogëlon dhimbjen. Si të gatuaj atë, shtoni dush me ujë çdo 1-2 kg kripë (përdorur mirë bishofitnu ose Deti i Kripur). Kohëzgjatja e procedurës - 20 minuta. Trajtim çdo 2 ditë, ndërsa arthrosis hip përbashkët plotësisht zhduket.

  Infuzion i fidaneve bredh


  Osteoarthritis mund të trajtohen në mënyrë efektive duke përdorur infuzion e fidaneve bredh. 1 grusht shpëlarje nën ujë të papërpunuar, imët pres drejtimin, përzierje me 1/2 litër ujë dhe të sjellë një çiban. Pas kësaj ilaç duhet të thahet dhe të pini disa herë në ditë, 2-3 teaspoons para ngrënies. Me përdorim të rregullt Arthrosis e hip përbashkët mund të shërohet plotësisht.

  Vaj dëllinjë


  Fshij njollat ​​e lënduar me një përzierje e vajrave thelbësore dëllinje dhe çdo vaj bazë (ulliri ose perimesh). Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të inflamacionit të hip përbashkët.

  Ju mund të jenë të interesuar në gjimnastikë kundër osteoarthritis:


  Lëng patates


  Lëng patate Fresh është një zgjidhje e shkëlqyer për ata që kanë artrit. Naturopaths janë këshilluar për të pirë 3 teaspoons e këtij lëng 2 herë në ditë para ushqimit. Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e plotë të simptomave të pakëndshme.

  Raven


  Nëse ju pesters Arthrosis e hip përbashkët, provoni trajtim raven. Çdo mëngjes, shtrydh lëng nga pjesët e gjelbër të raven, mjaltë dhe podslaschayte saj të marrë 2-3 çaj para mëngjes.

  Mbledhja Bimor №1


  Shumë bimë të ndihmojë të shërohen joints, lehtësimin inflamacion dhe trajtimin e artritit. Në rastin ideal, natyrisht, thirrje për ndihmë një gamë të bimëve. Këtu është recetë:

 • Horsetail barishte - 50 g;

 • Violet trengjyrësh barishte - 50 g;

 • Centaury barishte - 50 g;

 • Yarrow barishte - 50 g;

 • Elderberry lë - 50 g;

 • Hithër lë - 50 g;

 • Shelg leh - 100g


 • Si të përdorni: të gjithë përbërësit janë të përziera. Një lugë gjelle e përzierje me ujë të zier dhe të lënë në enë të mbuluar për 20-30 minuta. Pastaj tendosje dhe pini tri herë në ditë për 1 infuzion xhami për 20 minuta përpara se të hahet. Së shpejti ju do të vini re se arthrosis hip përbashkët që ju nuk jeni të shqetësuar.

  Mbledhja Bimor №2


  Efikasitet të lartë është karakterizuar edhe nga një tarifë me bar:

 • Goldenrod barishte - 25 g;

 • Rrënjë rodhe - 30 g;

 • Pods e fasule - 50 gram;

 • Lule Lilac - 25 g;

 • Horsetail barishte - 10 g;

 • Hypericum barishte - 20 g;

 • Gjethet e blueberries - 15g


 • Si të përdorni: Përgatitja infuzion prej tre lugë bimëve dhe tre gota ujë të valë. Një ditë ju duhet të pini gjashtë servings e bimëve në gjysmën e një gotë para ngrënies. Trajtimi vazhdoi për dy ditë - ajo ndihmon në lehtësimin artrit akute e hip përbashkët. Pastaj fillojnë të pijshëm №3 bimor e mbledhjes.

  Mbledhja Bimor №3


  Zhvishem thata bishtaja - 100 g;


 • Rrënja e moshuar - 30 g;

 • Shelg leh - 30 g;

 • Bedrentsa rrënjë - 10 g;

 • Lë Strawberry - 50g


 • Herbs pres, të përgatitur infuzion me 1 lugë çaji të përzierje dhe 1 filxhan ujë të vluar, të marrë 2 herë në ditë për 1 gotë. Ky trajtim duhet të vazhdojë për aq kohë sa arthrosis hip përbashkët tërësisht të shkojnë larg.

  Mbledhja Bimor №4


  Nëse keni artrit në hip formë neobostrennoy të përbashkët, atëherë ju duhet të marrë një ilaç:

 • Rrënjë jamball - 10 g;

 • Alder rrënjë - 10 g;

 • Rrënja e moshuar - 20 g;

 • Violet bari - 20 g;

 • Birch Leaves - 10 g;

 • Shelg leh - 30 g;

 • Farat e anise - 10g


 • Si për të përgatitur: Muzik të gjithë përbërësit dhe përzierje. 2 lugë përzierje barishte derdh në një termos, derdh 05 litra ujë të vluar dhe të lënë për 2 orë. Pirë gjatë gjithë ditës në pjesë të vogla. Pas një kohë ju do të vini re se artrit hip përbashkët nuk ju mërzit më.

  Mbledhja Bimor №5


  Këtu është një tjetër mënyrë për të shëruar artrit e hip:

 • Lemon balsam lë - 100 g;

 • Lule Linden - 100 g;

 • Angelica rrënjë - 50 g;

 • Rrënjë jamball - 50 g;

 • Rrënjë Mallow - 50 g;

 • Yarrow barishte - 50 g;

 • Grass knotweed - 50 g;

 • Grass haleopsysa - 50 g;

 • Horsetail barishte - 50 g;

 • Birch Leaves - 50 g;

 • Shelg leh - 50 g;

 • Rhizomes e barëra të këqia - 50 g


 • Përzierje të gjithë përbërësit dhe kuzhinier atyre çaj medicinale (1 lugë gjelle për gotë me ujë të valë). Merrni 3 herë në ditë 20 minuta pasi të hahet.

  Përzierje për të bërë poultices


  Për të hequr Arthrosis hip përbashkët, bëni çdo natë dhe vë llapë bimor:


 • Gjethet e rozmarinë - 100g;

 • Lemon balsam lë - 100 g;

 • Lë mjedër - 100g;

 • Barishte trumzë - 200g


 • Në gjysmë litër ujë kanë nevojë për 6-7 lugë përzierje bimore. Boil, herbs vlim për 2-3 minuta, pastaj të lënë të ftohtë. Kur lëngshme ka ftohur të temperaturave të durueshëm, i lagësht fshij atë me disa shtresa të napë, bashkëngjitni në zonat e prekura, të mbuluar të lartë me fletë metalike dhe fashë të ngrohtë compress. Këto pako duhet të bëhet dy herë në ditë. Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e plotë të simptomave të sëmundjes.

  Mustardë


  Poultices thatë mustardë të ndihmës shumë i mirë për ata që kanë të përbashkët artrit hip. Ajo duhet të aplikojnë për vendin e lënduar. Ju gjithashtu mund të fle në dyshek, e cila është e mbushur me fara të bardhë mustardë.
  Poultices Mjekimi, fara duhet të vendosen në qese prej liri dhe aplikohet gjatë natës në zonën e prekur. Ju mund të veshin një kompresë të gjatë gjithë ditës. Edhe më mirë, kur fara mustardë janë vënë direkt në lëkurë, dhe fashë fikse.

  Xhenxhefil


  Xhenxhefil zvogëlon dhimbjen, redukton inflamacion dhe ënjtje, ngurtësi eliminon në nyje, ndihmon kurë artrit. Zakonisht rekomandohet për të marrë e përditshme 5 gram të freskëta ose të thata xhenxhefil 05 gramë (1/3 lugë çaji) tri herë në ditë. Xhenxhefil thata është marrë më mirë me ushqim apo shtuar në çaj (për të shmangur ndjesi djegie në gojë). Me përdorim të rregullt Arthrosis e hip përbashkët është plotësisht ose ulur simptomat e saj.

  Hypericum tretësirë


  Nëse jeni duke vuajtur nga të përbashkët artrit hip, kështu që të përgatiten për fërkim tretësirë ​​2 ca grushte lule apo 30 gram barishte të thata derdh një litër vodka dhe të lënë për tre javë në diell ose në një vend të ngrohtë. Infuzion duhet të fshij gjatë natës në zonat e prekura. Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e plotë të dhimbjes në nyje.