Trajtimi i osteoarthritis e sup përbashkët


Osteoarthritis e sup përbashkët - një sëmundje që manifestohet në veshin e parakohshme dhe degjenerimin e indeve që formojnë supe të përbashkët (kyçeve kërc, kockave subchondral, fluide synovial, kapsulë të përbashkët, ligaments dhe muskujt). Ajo shkakton dëme në kërc kyçeve, rindërtimin e eshtrave me formimin e kockave nxit (i quajtur osteophytes), skleroza subchondral dhe formimit kist pidhryaschovoyi. Shpesh ndodh që shkatërron membranën synovial (shtresa e brendshme e kapsulë të përbashkët) dhe nuk ka inflamacion akut (arthritis). Osteoarthritis në sup përbashkët është më pak e zakonshme se në nyjet e gjymtyrë të ulët.


Kjo sëmundje manifestohet në dekadën e 2 dhe 3 të jetës ose pas moshës 60 vjeç. Mos harroni se Arthrosis dhe artritit për një kohë të gjatë nuk mund të japin asnjë simptomë, por pastaj një dhimbje të mprehtë që e bën jetën e patolerueshme. Si të njohin sëmundjen në fazat e hershme? A është e mundur për të kuruar atë në shtëpi? Çfarë rol ne trajtimin e osteoartritit e shpatullës luaj një dietë? Të gjitha këto pyetje do të përgjigjen në këtë artikull.

Përmbajtje
 • Shkaqet

 • Simptomat

 • Parandalim

 • Dietë

 • Aktiviteti fizik

 • Trajtim


 • Shkaqet  Osteoarthritis e sup përbashkët zhvillohet nën ndikimin e faktorëve të mëposhtëm:

 • mosha vonë;

 • defekte të lindura në shpatullën përbashkët;

 • puna e rëndë fizike;

 • lëndime të përbashkët;

 • mbipeshë;

 • në masë të lartë kockave;

 • çrregullime hormonale


 • Kjo sëmundje ndikon në mënyrë të barabartë të dy burrat dhe gratë, edhe pse seksit të fortë të merrni artrit dhe arthrosis shpesh nën 45 vjet dhe grave - më vonë në jetë.

  Simptomat  Osteoarthritis e sup përbashkët fillon diskrete (në formë të fshehur), dhe shumë pacientë nuk mund të vëreni atë. Shenja e parë e sëmundjes mund të jetë dobësia e gjymtyrëve të sipërme. Pastaj fillojnë të shfaqen simptomat e mëposhtme:


 • dhimbje në shpatull, e cila përkeqësohet gjatë lëvizjes së duarve dhe zhduket pas pushimit apo reduktuar;

 • mund të japë parehati në qafë dhe të gjymtyrëve të sipërme;

 • Dhimbja të çon në lëvizjen e kufizuar të përbashkët (që do të thotë se njeriu është e vështirë për të ngritur gjymtyrë ose në formë të rrotës atë);

 • muskujt atrofizuar rreth sup brez;

 • periodikisht mund të ënjtje në zgavrën e kyçeve, i cili ndryshon konturet natyrore shpatullën;

 • në fazat e mëvonshme të Arthrosis degjenerative dhe artritit çon në patate të skuqura në të përbashkët gjatë lëvizjes.


 • Parandalim


  Në parandalimin e sëmundjeve degjenerative të përbashkët sup është roli më i rëndësishëm është luajtur:

 • peshë normale dhe ushqimin e duhur;

 • Aktiviteti i moderuar fizik;

 • nuk ka stres të tepruar në nyje;

 • hequr trupin e foci kronike të infeksionit


 • Dietë


  Ushqimi i duhur luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e osteoarthritis e shpatullën. Fakti se disa ushqime të pasura në përbërësit e dëmshme që shkaktojnë inflamacion të përbashkët. Këtu është këshilla jonë në dietë e duhur.


 • Produktet që dëmtojnë nyjet - mish, produktet e qumështit, misër, grurë dhe bimët e familjes Solanaceae (patate, domate, speca dhe patëllxhan).

 • Për të harrojmë për atë artrit dhe arthrosis, dietën tuaj duhet të përmbajë vaj ulliri dhe liri. Ata janë të përbërë nga acide yndyrore të pangopura që ushqejnë nyjeve.

 • Disa studime kanë treguar se duke shtuar erëza (xhenxhefil, kanellë, piper i zi, shafran i Indisë) heq simptomat e sëmundjeve reumatike. Kjo pronë me hudhër dhe qepë.

 • Pronat e shërimit të antioksidantë natyrore gjenden në fruta dhe perime. Prandaj, trajtimi i osteoarthritis e sup përbashkët për të përfshirë në sallatë tuaj dietë e kastravec, lakër, ullinjve dhe të zëvendësojë Desserts konvencionale fruta të freskëta.

 • Rreptësisht e ndaluar për të pirë alkool. sidomos ato me shpatull Arthrosis përbashkët gjetur 2 gradë.


 • Aktiviteti fizik


  Gjimnastikës në Arthrosis sup përbashkët thjesht i pazëvendësueshëm. Kjo është për shkak të faktit se kjo sëmundje shkakton përkeqësimin e qarkullimit të gjakut në zonën e gjymtyrëve të sipërme dhe dobësi e muskujve. Prandaj, trupi duhet të jetë rregullisht të forcojë dhe të përbashkët - dizajn. Si për të bërë atë - lexoni më poshtë.

  Ushtrimi №1 • Qëndroni drejt, duart duhet të hiqej lirisht.

 • Ndiqni drejtë supe rrotullimit rrethor mbrapa dhe me radhë.

 • Pastaj ndjekin të njëjtën rotacionin majtë sup.

 • Përsëriteni këtë ushtrim 15-20 herë për secilin krah.


 • Ushtrimi №2 • Pozicionin e fillimit - si në stërvitjen №1.

 • Ngrini supet lart e poshtë për të ulur dhimbjen ndjenjë të butë në fushën e shpatullën përbashkët.

 • Ky ushtrim duhet të përsëritet 15-20 herë.


 • Ushtrimi №3 • Duke filluar nga pozita - këmbë, duart pa rënë poshtë.

 • Merrni dorën e djathtë të një peshe prej 500 g (kjo mund të jetë një shishe me ujë ose shkëputur) dhe të lëvizin atë mbrapa dhe me radhë pa bending krahun në bërryl. Mundohuni të bëni këtë ushtrim me amplitudë maksimale. A 10-15 repetitions.

 • Merrni një peshë në krahun e majtë dhe të përsëritur.


 • Ushtrimi №4 • Stsepyte duart pas shpinës së saj në kështjellë dhe të heqë ato. Bërryla nuk duhet të bëj.

 • Përsëriteni këtë 7-10 herë.


 • Nëse rregullisht do të kryejnë këtë program të thjeshtë ushtrim, atëherë harrojmë për Arthrosis ndonjëherë të përbashkët. Megjithatë, përveç ju duhet të përdorni mjete të thjeshta në shtëpi për të përshpejtuar dhe për të siguruar rezultate.

  Ushtrimi №5 • Krahun e drejtë, vendosur në bërryl, merrni kokën. Dorën e majtë butësisht shtypni bërryl, shtrihen muskujt.

 • Përsëriteni të njëjtën, në ndryshim duart.


 • Trajtim


  Trajtimi i osteoarthritis e sup përbashkët ka tendencë për të ulur dhimbjen, të ushqyerit të përbashkët dhe për të rritur lëvizshmërinë e tij. Mëso se si.

  Shërimi supë


  Për të kuruar arthrosis, të përgatisë një zierje:

 • 1/2 selino të mesme;

 • 2 rrënjë majdanoz të mesme;

 • 3 gota ujë;

 • një piper i vogël i zi


 • Rrënjët e selino dhe majdanoz të prerë në chunks të mëdha, vënë në një tigan smalt, të mbuluar me ujë dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët, të mbuluara për 10-15 minuta. Gjatë gjithë ditës ju duhet të pini të gjithë supë e - ajo është marrë më të mirë pas ushqimit. Trajtimi vazhdoi për 1-2 javë. Gjatë kësaj kohe mbahet çdo Arthrosis përbashkët dhe artritit.

  Lëng limoni


  Pacientët të cilët kanë artrit, reumatizmi ose artrit duhet të marrë para çdo vakt, lëng të gjysmë limoni, pasi kjo do të ndihmojë në krijimin e metabolizmin në indet e prekura.

  Metoda e Znaharskyy


  Nëse jeni duke vuajtur nga artriti i sup përbashkët, gatuaj vezë të ziera fort dhe të bashkëngjitni atë në zonën e prekur. Përveç kësaj, përdorin metoda të tjera të trajtimit.

  Bimor qese


  Për të trajtuar Arthrosis e sup përbashkët, gjatë lulëzuar daisies, yarrow dhe trumzë të mbledhë disa ca grushte lule dhe vënë në një qese kanavacë. Aplikoni këtë qese në vendet e dhimbshme. Vajra esenciale e këtyre bimëve ndihmon hequr artrit, arthrosis dhe çdo inflamacion.

  Simple fërkim


  Mix sasi të barabartë të përbërësit e mëposhtme: vajguri, alkoolit të pastër dhe vaj perimesh. Emulsioni fituar duhet të fshij përbashkët dhimbshme çdo natë. Përveç kësaj, të përdorin mjete të tjera të trajtimit.

  Shikoni fragment programin "jetojnë të shëndetshme" Arthrosis e supe:


  Vë llapë efektive


  Nëse keni gjetur Arthrosis ose artrit e përbashkët, do të ndihmojë në bimë është testuar si lakër. Nga ajo që ju mund të përgatisë një vë llapë efektive. Një lakër disa gjethe, një qepë të madhe dhe një lugë gjelle krunde gruri bluaj, i hedh pak ujë dhe vlim për gjysmë ore. Kur uji avullon dhe krijon një përbërje të dendur, vendin e saj në napë dhe të ngrohtë të bashkangjisë në shpatullën përbashkët. Ky trajtim duhet të bëhet çdo natë, dhe një rëndim i sëmundjes - 2 herë në ditë.

  Lahet në përzierje e bimëve


  Sa më shpejt që ju të vini re shenjat e para të supe degradimi, filloni banja trajtimit. Për këtë përzierje e këtyre bimëve:

 • 100 gram lule kamomil;

 • 75 g trumzë barishte;

 • 75 g barishte Tripharmacum


 • Të gjithë përbërësit derdh 4 litra ujë të ftohtë. Ngrohjes të ngadalshëm pothuajse në një çiban, por nuk e le vlim lëngshme. Pastaj këmbëngulin supë 15 minuta dhe derdh në vaskë me ujë për larje. Orë -10 minuta. Banjot e trajtimit të përdorur 3 herë në javë. Brenda 5 trajtimet ju do të vini re se artriti dhe arthrosis e sup përbashkët u bë t'ju shqetësojë pak.

  Mbledhja Bimor №1


  Njerëzit janë të shqetësuar arthrosis dhe artrit e sup përbashkët, rekomandohet këtë trajtim bimor:

 • 50 g gjethe balsam limon;

 • 50 g të lë thupër;

 • 50 g knotweed;

 • 50 g rrënjë luleradhiqe


 • Si të gatuaj: 3 lugë përzierje pour 3 gota ujë të ftohtë. Lini të mbush brenda natës, përzierje është ndezur për të valë. Pas ftohjes tendosje ilaç dhe pi 3 gota në ditë. Trajtimi duhet të zgjasë dy javë - gjatë së cilës kohë shkon artritit dhe arthrosis e shpatullën përbashkët. Përveç kësaj banjot për të trajtuar sëmundje.

  Mbledhja Bimor №2


  Me Arthrosis e sup përbashkët dhe për të ndihmuar këtë trajtim:

 • 50 g të lë thupër;

 • 50 g lule moshuar;

 • 50 hips g;

 • 50 g fruta dhe gjethet e lulushtrydhe egra


 • Një lugë çaji përzierje pour 1 filxhan ujë të valë. Datat krijoj ilaç nën kapak për 5 minuta, pastaj tendosje dhe pi 2 herë në ditë për 1 gotë. Vazhdo trajtimin për 2 javë. Gjatë kësaj kohe, arthrosis dhe artrit reduktuar ose plotësisht të kalojë.

  Lulet e trumzë


  1 lugë gjelle lule trumzë hedh 2 gota ujë të valë dhe mbush në një enë të mbyllur për 3 minuta. Pini infuzion të ngrohtë prej gati 2 herë në ditë për 1 gotë për të hequr Arthrosis ose artrit e shpatullën përbashkët. Trajtimi vazhdoi 20 ditë.