Mjete Epikondilita Trajtimi popullore


Epicondylitis - është një nga sëmundjet më të zakonshme të sistemit musculoskeletal. Kjo sëmundje manifestohet në rajon bërryl, shpesh të plagosur ose të ekspozuar për tendosje të madhe fizike. Inflamacion shpesh fillon në zonën nadvyrostka sup kockat, e cila mbart muskujve predplechnaya.
Epicondylitis mund të ndodhë edhe në fushën e gju të përbashkët, për atë që ajo e quajti "notar gju" ose "gju bluzë", sepse kjo sëmundje më së shpeshti ndodh me atletë.


Në vetvete, sëmundja diagnostikuar dobët në një fazë të hershme, kështu që është klasifikuar si kronike. Ajo sigurisht kronike të sëmundjes bën metodat e njerëzve që kanë të bëjnë me atë më të pranueshme. Këto metoda të përkryer me metodat tradicionale të trajtimit mjekësi, në varësi të gjendjes së inflamacionit.

Metodat tradicionale të trajtimitIce Tea - përdoret në sëmundje akute


Për prodhimin e tij duhet të krijoj 1 h. Lugë fletë të madhe të çajit të gjelbër në një gotë me ujë të vluar (90? C). Lini kapak zavaryuvatysya rreth 20 minuta. Pas kësaj ikjes infuzion dhe cool. Çaj rezultuar duhet pour 2 pako e vështirë të jetë një kravatë mirë. Para se të vënë ato në frigorifer që ata duhet të marrin formën e përbashkët (ju mund të shkoni mollë rreth të cilës ju mund të rrotullohen paketë). Paketa vënë së bashku me formularin në frigorifer për formimin e akullit.

Kur një nga paketat janë të zhytur në ujë të nxehtë që do të çlirojë akullin nga paketa, dhe akull duke përdorur një fashë elastike bashkangjitur në të përbashkët. Paketë e dytë akull mund të përdoret ose sa më shpejt që akulli shkrihet nga e para, ose pas një intervali prej 2 orësh. Procedurat me akull mbajtur për 4 ditë, pastaj transferohen në prohrivalnym procedurave;

Blue balta


Procedurat e aplikueshme pas largimit të inflamacionit akut (pas rreth 3 ditësh pas fillimit të dhimbjes).


Në një gotë me ujë të nxehtë ngjyhet rreth 200 gram balta blu. Vymishuyetsya balta, dhe pastaj të vënë në gazë, palosur në dy shtresa. Nyje dhimbshme përfundoi kompresa të ngrohta me balta dhe pastaj uteplyuyetsya përdorur shawls leshi. Compress duhet të mbajë për gjysmë ore dhe pastaj të zëvendësojë të reja. Ngrohja deri kryhet 3 herë në ditë për një orë në javë.

Vaj me yndyrë nutryanoho dhe rrënjë comfreyJu duhet të shkrihen në një banjë me ujë nutryanoho 200 gram yndyrë, e cila pas filtrim do të përdoren si bazë për ointments. Në një sitë gjobë rende rreth 100 gram svezhevыrыtoho rrënjë comfrey cili shtuar për të përgatitur paraprakisht dhjamë i brendshëm zë të gjithë me kujdes deri sa të qetë. Vaj rezultuar vendosur në një kavanoz dhe vendin në frigorifer për dy ditë.

Në një procedurë duhet të përdoret rreth 20 gram vaj. Që vaj duhet të shkrihen duke përdorur një banjë me ujë dhe pastaj thith atë me leckë apo garzë materiale të qëndrueshme. Kompresa të ngrohta duhet menjëherë të zbatohet për të përbashkët lënduar, letër pergamenë të ngushtë dhe pastaj duke përdorur shawls leshi të ngrohta. Ajo duhet të mbajnë për rreth dy orë, dhe trajtimi në këtë mënyrë të vazhdojë të ndërprerjes së dhimbjes.