Mjete Epilepsi Trajtimi popullore


Sëmundjet e trurit që ka një kurs kronike. Tipari më karakteristik i sulmeve të epilepsisë janë konsideruar, në të cilën muskujt reduktuar padashur, dhe vetëdija është ndryshuar ose fikur. Kreu i trurit në epilepsi ka xhepat e gatishmërisë vrullshëm për shkak të arsyeve të ndryshme.

Simptomat
Shumica epilepsi është e dukshme në moshë shumë të hershme, por mund të ndodhë në të rritur dhe madje edhe në verë.

Shkaqet
 • Lëndimet e lindjes;

 • helmimi me alkool;

 • metabolike;.

 • lëndim të trurit;

 • Tumoret;

 • parazitëve trurit.


 • Të gjitha krizat epileptike mund të karakterizohet nga tipare të përbashkëta:

 • fillimin e papritur dhe e njëjta ndërprerja e papritur;

 • Manifestimet klishetë (sulmet janë gjithmonë të njëjta);

 • frekuenca e sulmeve.


 • Para sulmit pacienti është zakonisht në një humor të keq, ndjen rrezikun afrohet që ndodh një lloj parandjenjë, përmes së cilës pacienti mund të marrë masat e nevojshme: vidyazykatysya nga lënë shtëpinë, të zhvillohet ku dëmi nga bie mundshme do të jenë minimale.

  Një tjetër shenjë e sulmit afrohet është e ashtuquajtura atmosferë epileptik - një shtet subjektive, i shoqëruar nga ndjenjat e ndryshme, flashes e dritës në sy, ndjesi shpimi gjilpërash në pjesë të ndryshme të trupit; pirja e duhanit; marramendje; paraqitja e scents të pazakontë dhe më shumë. Gjatë vetëdija atmosferë mërzitur pak në kujtesë këto ndjenja vazhdojnë.
  Shenja të dukshme të konfiskimeve:

 • ndërprerje e papritur;

 • zbehje;

 • konfiskimet.


 • Bien shumë të shpeshta, gjatë së cilës pacienti merr trauma, djegiet, lëndimet.

  Faza tonik për 30 sekonda tensionuar gjithë muskujt e trupit të pacientit dhe të merr një qëndrim karakteristike: krahët dhe këmbët vendosur në nyje dhe presion të trupit. Lëkurës zbehtë, pastaj bëhet kaltërosh për shkak të faktit që ndalon aktivitetin e zemrës dhe frymëmarrjes ndalesa.
  Faza klonycheskaya ardhshëm. Në këtë fazë, muskujt e armëve, këmbët dhe fytyrën fillojnë të dridhem; në atë moment shpërthimet mund të ndodhë myyazytsilni, jashtëqitjes dhe urinimit. Goja duket rozë shkumë - një vzvyvshayasya shkumë në pështymë, gjak pikturuar në gjuhën ose prokusov Desna. Kjo fazë zgjat rreth tre minuta.

  Sulmi papritmas përfundon: pacienti zgjohet dhe kujton asgjë të incidentit. Ndjenja kjo mund të jenë të ndryshme, të qenët i përgjumur dhe dhimbje koke, ndërsa të tjerët të ndjehen një ndjenjë të butësi.
  Konfiskimet epileptik mund të jetë "i vogël": Gjykata nuk ka, vetëm pak sekonda humbi vetëdijen; Pacienti kështu duket si një njeri me një shikim në mendime drejtuar në një pikë.
  Me kalimin e kohës, e përparon sëmundja dhe sulmet ndodhin më shpesh, numri i tyre mund të arrijë disa në ditë. Në rastet më të rënda të statusit epileptike zhvillon kur sulmi i duhet një nga një dhe qartësimi i ndërgjegjes ndodh.

  Me zhvillimin e sëmundjes me ndryshimet e epilepsisë personalitetit, tipare të reja. Duke menduar këta njerëz i ngadalshëm, i plotë, ata paguajnë një shumë vëmendje në detaje, duke humbur konsideratat ideja themelore. Pacientët abuzive dhe hakmarrës; tepër i kujdesshëm, i ngadalshëm.

  Masat paraprake dhe veprimet e para gjatë sulmit


  Gjatë një konfiskimi marrjen e masave që parandalojnë lëndimet dhe gjuhën asfiksia prykusыvanyyu; kreu për këtë pacient po mbajnë duart dhe vendoset nën jastëk e saj; rripa dhe shiritat dobësojnë, butonat veshje zbërthyer. Nëse frymëmarrja çrregullime tërheqjen e gjuhës ose gojës mbushjes me pështymë, duke e kthyer kokën anash. Ndërsa vetëdija nuk është shëruar plotësisht, pacienti duhet gjithmonë të jetë e mbikqyrur.

  Popullore dhe në shtëpi mjetet juridike • Qepe. Për trajtimin e pacientëve të epilepsisë janë të këshilluar që të ketë një qepë të freskët në sasi të mëdha, pini lëng të saj. Është vënë re se sulmet në njerëzit që hanë qepë të bëhet më e lehtë dhe të ndodhin më shpesh.

 • Med. Në vetitë shëruese të produkteve të bletëve njohur shumë, duke përfshirë edhe mjaltë (hije sidomos Dark) mund të lehtësojë simptomat e pacientëve me epilepsi, nëse konsumohen rregullisht. Mjaltë Veprimi rritet nëse qumështin e saj pije të ngrohtë.

 • Infuzion qetësues. Epileptik rekomanduar të gjitha bimëve që nxisin nerva qetë: zambak lule, murriz, yarrow, sanëz, Motherwort.