Trajtimi i qafës myositis


Një numër i madh i njerëzve të përballen me këtë sëmundje, si myositis. Kjo sëmundje është një inflamacion i muskujve skeletik, e cila sjell dhimbje të forta.
Ka shumë varieteteve të mioziti, por më i rrezikshëm dhe i zakonshëm është myositis qafës së mitrës. Kjo sëmundje është në përgjithësi sëmundjet më të zakonshme të sistemit musculoskeletal.
Duhet të theksohet se myozytu njerëzit më shumë të ngjarë me sëmundje të tjera të sistemit musculoskeletal, të tilla si problemet me nyje, osteokondroza, scoliosis.


Simptomet e myositis qafës së mitrësSimptomet kryesore të myositis qafës së mitrës përfshijnë:

 • dhimbje dhemb në zonën e qafës

 • dhimbje koke

 • dhimbje në shpatullën brezin

 • Dhimbje veshi


 • Ndonjëherë myositis shfaqen skuqje në lëkurë. Ato paraqiten në vendin e inflamacionit. Nëse myositis shoqërohet me simptoma të tjera, ajo është quajtur dermatomyozytom.
  Duhet të theksohet se ndryshimet në motit mund të shkaktojë rritje të dhimbjes. Rritja e dhimbje si shkakton kontraktimet e muskujve, dmth lloje të ndryshme të aktivitetit fizik. Sëmundja ka tendencë për të zhvilluar me kalimin e kohës dhe mund të krijojë probleme me lëvizjen e përbashkët dhe për të krijuar rritje dobësi në muskuj, të përhapur në grupet e tjera të muskujve. Myositis qafë mund të ndikojë edhe muskujt e faring, laring dhe ezofag, dhe kjo nga ana tjetër mund të shkaktojë një përçarje në frymë dhe gëlltitjes ushqim.

  Shkaqet e qafës myositis  Qafë myositis mund të jetë për shkak të qëndrimit në një gjendje të vazhdueshme të stresit. Stresi nervor shkakton kontraktimet e muskujve, kjo duke pasur spazma të shumta, duke çuar, në fund të fundit, në procesin inflamator, domethënë myozytu. Ekziston edhe një gjë e tillë si një myositis profesional. Myositis Thelbi i kësaj është se për shkak të njeriu i tyre profesion është gjithmonë në një pozitë që nxit muskujt spazmyrovannosty. Këmbët nuk dolikovani dhe u zhvendos në sëmundjet virale mund të përfshijë edhe një mioziti. Shkaku i kësaj sëmundjeje mund të jetë:


 • hipotermi dhe muskujve zastuzhyvanye

 • sjellje të keqe

 • grip

 • SARS

 • grykët kronike

 • parazitë

 • substanca toksike

 • plagosje

 • dhimbje të muskujve


 • Myositis qafën Profilaksi


  Për të parandaluar mioziti shmangur draftet, hipotermi, nuk do të shkojnë jashtë në të ftohtë pas tendosje intensive fizike, jo të dridhura muskujve. Nëse ju zastudylysya - në çdo rast nuk mbajnë sëmundjen në këmbët e tyre. Të jetë i sigurt dolechytes dhe janë në një gjendje të pushimit gjatë rrjedhës së sëmundjes. Mos harroni të shikojnë sjellje tuaj.

  Ushtrim i vogël i rregullt do të përgatisë muskujt tuaj për ngarkesa apo të pazakonta të mëdha në trup, dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë rrezikun e blej myositis nga lodhja apo lëndim. Zakalyvaytes sigurt, ajo është e dobishme jo vetëm për parandalimin e mioziti, por për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore qafës myositis


  Kryesisht me qafë mioziti, për të shmangur tendosje fizike dhe hipotermi. Ne trajtimin e mioziti rëndë shumë të efektshme. Për të përdorur zgjidhje me fërkim alkool ose vodka, dhe ju mund të përdorni vajra të ndryshme për atletët.

  Në këtë sëmundje gjithashtu do të jenë të dobishme për të bërë kompresa. Për të kryer këtë procedurë thith leckë në vodka, bashkëngjitni atë në vendin e lënduar dhe rroba të lartë të naftës, të aplikojnë në fillim, dhe pastaj të përfundojë qafën tuaj me diçka të ngrohtë. Për këtë rast, shall më të përshtatshme leshi.

  Trajtimi i myositis përdorur yndyrë


  Për trajtimin e sëmundjeve të tilla si mioziti, shumë përdorimin efikas të sallo. Sepse kjo e bën vaj. Tërësisht fshij sallo dhe përziejnë atë me pluhur të horsetail të thata në një raport prej 4: 1. Atëherë këtë përzierje duhet fshij në burimin e dhimbjes.

  Rastësisht, ju mund të zëvendësojnë proshutë vajra pakripur gjalpë.

  Trajtim duke përdorur sapun dhe lakër


  Këto përbërës të bëjë fasha që janë larguar shpejt dhimbjen. Për të përdorur këtë metodë e trajtimit, një disa fletët mira sapun siklet lakër, pastaj spërkat mbi krye po sode buke. Sode asnjë keqardhje. Pastaj lakër lë për të aplikuar në zonën e problemit, fiksimin e tyre materiale të ngrohtë leshi.

  Vajra trajtim dafinë


  Vaj Bay gjithashtu ka aftësinë për të hequr dhimbjen me qafë mioziti. Merrni një litër ujë të ngrohtë dhe shtoni 10 pika vaj gji, llokoçis mirë. Në përzierje duhet të jetë peshqir lagësht. Kjo është një nevojë më tej për të bërë peshqir disa herë për të marrë një rrip, dhe të vënë mbi kokën e tij. Peshqir duhet të lihet në fund për 15-20 minuta.

  Trajtim duke përdorur rodhe


  Rodhe ka efekte anti-inflamator, kështu myositis mund të përdorin vetitë e mëposhtme të kësaj bime. Oblyyte ujë të vluar pesë gjethe të freskëta rodhe dhe pastaj dele butësisht shkronjat një nga një dhe të bashkangjisë në qafën tuaj. Rodhe Sigurt lë shall leshi apo shall.