Trajtimi popullore mjete ndërtimi menisk dhe gjimnastikë


Me dëmtime në gju shpesh preken menisk. Në raste të rënda, trajtimi është operacioni. Për lëndimet butë mund të trajtojë mjetet juridike popullore menisk dhe metodat konservative në shtëpi, por nën mbikëqyrjen e detyrueshëm.

Periudha akuteNë fazën e lëndimit akute menisk që zgjat rreth një javë, shtëpia duhet të bëjë marrëveshje për të maksimizuar obezdvyzhenyyu lehtësim dhimbje në gju dhe heqjen e inflamacionit.
Për lehtësimin e ënjtje dhe dhimbje, të aplikojnë dy herë në ditë në gju pacientit për 20-30 minuta një shishe me ujë të nxehtë me akull. Të përbashkët para duhet të përfundojë leckë e hollë thatë pambuku.

Për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion simptoma duhet 1-2 herë në ditë për të marrë drogë nga grupi i NSAIDs.
Kufizimet Lëvizshmërisë pacient në të përbashkët nga lidhurit zakonshëm saj elastike.
Sigurimi gjymtyrë dëmtuar pozicionin ngritur, e cila do të jetë më i përshtatshëm për pacientin.
Gjatë periudhës akute të nevojshme për të kufizuar lëvizjen e pacientit gju

Periudha e shërimit


Pas zbutur manifestime akute dëme menisk duhet të lëvizë për masat që do të rivendosë lëvizshmërinë e plotë në gju të përbashkët. Në shtëpi, ju mund të përdorni fizioterapisti dhe ilaçe tradicionale.

Ushtrime terapeutike
Para fillimit të ushtrimit promovon shpejtë riparimin e indeve menisk, është parandalimi i mbështjelljes brenda kyçeve dhe mbështjelljes, atrofi të muskujve. Gjimnastikë mjekësore në shtëpi duhet të fillojë me objekte që përfshijnë ushtrimin pa gju të thellë lakimi dhe squatting. Gradualisht ngarkesës duhet të rriten dhe të bëhen më të ndryshme.
Programi shembullor ushtrim nëse menisk dëmtuar:
Uluni në shtrat të lartë në mënyrë që të dy këmbët nuk prekin në dysheme. Pacienti vihet në një këmbë të shëndetshme. Gradualisht shpjegoj gjurin e dëmtuar, duke u përpjekur çdo herë për të rritur varg e levizjes. Kthehu tek pozicionin e fillimit. Gjatë ushtrimit duhet pidstrahovuvaty lëvizje këmbët sëmurë shëndetshme.

Brenda 5-7 minuta ecin normalisht perekochuyuchys me thembra dhe gishtin në duke u përpjekur për të maksimizuar shpjegoj këmbën në gju.
Duke qëndruar në katin e bazuar në këmbë të mirë, pacienti deri për të vënë në një karrige të ulët (35-40 cm). Bëj gju dëmtuar, duke u përpjekur për anim përpara të gjithë ndërtesën. Qëndroni në këtë pozicion për disa sekonda. Kthehu tek pozicionin e fillimit. Përsëriteni 5-10 herë.
Shtrirë në shpinë, ngre këmbët drejt alternuar në një lartësi prej 10-15 cm, duke pushuar në këtë pozicion për 3-4 sekonda. Përsëriteni 10 herë për çdo këmbë.

Gënjeshtra në shpinë me gjunjë vendosur. Alternuar shpjegoj gjunjët, Heels skovzayuchy në katin. Përsëriteni 10-15 herë për çdo këmbë.
Shtrirë në barkun e tij nga ana e rritur këmbët dhe të qëndrojnë në këtë pozicion për 3-4 sekonda. Kryen 10 repetitions në çdo këmbë.
Gënjeshtra në anën tuaj me këmbët drejt në mënyrë që gju ishte lënduar nga lart. Ngritja këmbën plagosur në një lartësi prej 30-40 cm dhe të qëndrojnë në këtë pozicion për 10 sekonda. Kthehu tek pozicionin e fillimit. Përsëriteni 10 herë.
Për të kryer një nevojë të tillë komplekse e përditshme. Me përkeqësimin e gjendjes së shëndetit mund të zvogëlojë numrin e repetitions.


Ilaçe tradicionale
Trajtimi i metodave menisk të mjekësisë tradicionale në fazën e rimëkëmbjes jep rezultate të mira. Këto mjete të sigurojë një efekt anti-inflamator dhe përmirëson rrjedhjen e gjakut në indet e përbashkët gju.
Softwoods banja të japë efekt tonik, lehtësimin e dhimbjeve dhe përmirësimin e qarkullimit në gju dëmtuar, të ndihmojë lehtësimin e tensionit të muskujve. 05 kg hala freskëta imët pres dhe derdh dy litra ujë. Boil në një banjë me ujë për gjysmë ore. Rezultuar ikjen infuzion dhe të shtoni në banjë të ngrohtë. Merrni një dush çdo ditë të tjera. Kohëzgjatja e trajtimit - 30 minuta në një orë para gjumit.

Mud fasha. Për trajtimin e menisk fëlliqur më të mirë të përshtatshme nga burime apo Detit të Vdekur kripur. Një sasi e vogël e ngrohtë deri në 37 0 C, aplikuar të dëmtuar gju të përbashkët, të mbuluar të lartë me fletë metalike dhe shall të ngrohtë. Compress leje për 2-3 orë, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë dhe i poshtër. Kursi i trajtimit - 10-12 procedurat.
Gjethet e thara thupër, bari, violets dhe hithër përziera në proporcione të barabarta. 2 lugë të plota të përzierje derdh dy gota me ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta në një termos. Infuzion të marrë një të ngrohtë një filxhan tremujorin e katër herë në ditë. Kursi i trajtimit - 3 javë.

Është e rëndësishme të kujtojmë se të gjitha masat e përdorura në shtëpi, duhet të koordinohet dhe miratohet nga mjeku. Përndryshe, përdorimi i pavend jo vetëm që mund të ketë efektin e dëshiruar terapeutik, por edhe të përkeqësohet përbashkët.