Trajtimi i ndër brinjëve nevralgji në shtëpi


Edhe njerëzit krejt të shëndetshme mund të në momentin më të keq të mundshëm të dalin ndër brinjëve nevralgji. Tmerri nuk është e nevojshme, sepse sëmundja është e shërueshme të përkryer në shtëpi.

Çfarë është ndër brinjëve nevralgji

Shpesh ndër brinjëve nevralgji ngatërrohet me dhimbje të zemrës. Kjo për shkak se kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje akute në gjoks. Në fakt, ndër brinjëve nevralgji - kufizimi i nerva kurrizore kraharorit, inflamacion ose acarim të mbaresa nervore në brinjë, por dhimbja e saj aq e fortë se ndjenja pacienti - një problem në trupin e tij lidhur me zemër. Sigurisht, të konsultoheni me një mjek për diagnozën e mëtejshëm të nevojshëm, por ndër brinjëve nevralgji të dalluar nga sëmundje të tjera nuk janë aq të vështirë edhe për veten tuaj në shtëpi.Kur ndër brinjëve nevralgji gjatë frymëzim të thellë / dhimbje tym do të rritet. Gjendje e dhimbshme dhe çdo lëvizje tjetër të trupit, të tilla si teshtitjes ose kollitjes. Por dhimbja e natyrës kardiak nuk ndryshon lëvizjen apo ndryshimin e pozitës. Identifikimi nevralgji ndër brinjëve mund të me prekje: drejtimin promatsayte dhimbje. Konvulsiv dhe dhemb dhimbje e përhapjes së sëmundjes në bagazhin e nervit ose përgjatë degët e saj. Ata madje mund të shoqërohen me ndjesi të tilla të pakëndshme për pacientin si një djegie, ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje.


Gjithashtu nevralgji ndër brinjëve shpesh shoqërohet me:

djersitje;
zbehje ose skuqje e lëkurës;
muskujt dridhur
dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës;
nuk mpirje lezione vështirë indeve në fibrave nervore.


Me disa barnave të përgatitura në shtëpi, ju nuk mund të japin efekt analgjezik, por edhe eliminuar proceset inflamatore në nevralgji ndër brinjëve. Gjëja kryesore në të njëjtën kohë dhe për të eleminuar shkaqet e saj - ftohjet, sëmundjet infektive apo alergjike, sëmundjet e shtyllës kurrizore, sistemin nervor, hipotermi dhe sëmundje të tjera që provokojnë ndër brinjëve nevralgji.


Trajtimet lokale nevralgji ndër brinjëve

Menjëherë pas pamja ndër brinjëve nevralgji më të shpejtë të ndihmuar në lehtësimin dhimbje trajtime lokale, masazh, fasha dhe fërkim. Për të lehtësuar gjendjen sulm mund të aplikoni barbarozë lë hapësirë, sepse lëng të kësaj bime përmban substanca ngacmues: ato ndihmojnë për të reduktuar ënjtje në rajon dhe për të përmirësuar qarkullimin lokal e pacientit të gjakut. Në barbarozë lë mund të bëni një kompresë. Për ta bërë këtë, të marrë disa gjethe, pure ato dhe pastaj të bashkëngjitni faqe plagë përmes një pecetë të hollë liri. Compress duhet mbajtur për rreth 2 orë. Gjëja kryesore në çdo rast nuk zbatohen drejtpërdrejt në gjethet e trupit, pasi kjo do të shkaktojë shfaqjen e djegur.


I njëjti efekt në ndër brinjëve nevralgji zotëron dhe lëng nga pelin. Në shtëpi ju mund të përdorni për të compress dhe bar të freskët dhe të thatë. Fresh nevojë grirë dragua për të marrë një slurry dhe duke shtuar vaj ulliri ose vaj detit buckthorn, aplikuar për trupin (përmes pëlhurave hollë natyrore). Nëse keni sagebrush thatë, atëherë ajo duhet të jetë e para zaparyty ujë të ngrohtë.

Përzierje fasha për vetë-trajtim nevralgji ndër brinjëve në shtëpi mund të jetë përgatitur nga erëza. Mix shafran i Indisë 7 m, 25 g pluhur xhenxhefil dhe 4 g piper kilian dhe shtoni pak ujë për përzierje në një paste trashë. Aplikoni një kompresë vetëm duhet leckë pambuku, e cila është e vendosur në zonën e prekur, ose vetëm disa minuta ju mund të djeg!


Fërkim mund të bëhet me mjete të ndryshme. Për shembull, copes me tretësirë ​​dhimbje e buds thupër. Për ta bërë këtë, ju keni nevojë për një pintë e alkoolit apo të cilësisë vodka pour 0,1 kg buds thupër (copëtuar). Kapaciteti duhet të pengoj dhe të vënë në 7 ditë në një vend të errët, pastaj tendosje. Kjo zonë rubbed tretësirë ​​në të cilën ka pasur dhimbje, dhe pastaj të mbuluar atë me shall të ngrohtë leshi. Nga ajo që ju mund të bëni një kompresë, por ajo duhet të zbatohet vetëm një orë e gjysmë, dhe në shfaqjen më të vogël të pakëndshme hequr menjëherë.


Trajtimi i rëndë mund të kryhet me përzierje e 1 pjesë terpentinë përzier me pelte 2 pjesë naftës. Gjithashtu si përzierje rastyrky efektiv të rrikë dhe 1 pjesë 2 pjesë lëng të rrepkë (të zezë).

Jod dhe glicerinë - një mënyrë e madhe dhe të lira për të trajtuar nevralgji ndër brinjëve. Ata mund të jenë në shtëpi për t'u siguruar se sëmundja tërhiqet dhe do të kujtoj më veten. Glicerinë dhe jod (1: 1) për përzierje në një shishe (gjithmonë me xham të errët) dhe të aplikojnë përzierje në pjesën e lënduar të trupit në një ditë, pesëmbëdhjetë normë. Para përdorimit, të jetë i sigurt për të shkundur shishe mirë.


Në disa raste, njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje mund të ndihmojë rodhe. Kjo bimë ul inflamimin dhe zvogëlon dhimbjen. Ju thjesht lidhni një rodhe letër direkt në vendin ku dhimbja më akute është ndjerë, dhe pastaj do ta lidhë atë shall leshi ose shami. Ajo është e mirë për të mbajtur një kompresë në natën.

Për ndër brinjëve vetë trajtimi nevralgji mund të përdoren melhemin e jargavan. Të përgatisë atë për këtë recetë, shkrihet në një banjë me ujë në enë prej porcelani sallo (400 g) dhe shtoni gjethet e thara dhe të copëtuar dhe buds e jargavan (100 g). Yndyrë mund të zëvendësohet me vazelinë ose vaj perimesh. Pasi përzierje ka ftohur, tendosje atë domosdoshmërisht.


Banja terapeutike në ndër brinjëve nevralgji

Përveç kësaj, ju mund të kryejë trajtimin lokal të kësaj sëmundjeje, luftojnë ndër brinjëve nevralgji mund dhe me banjot terapeutike. Në praninë e dhimbjes çdo ditë të bëni këto dush 15-minutësh:

temperatura e ujit duhet të jetë rreth 38 ° C, ju duhet të shtoni supë me leh Aspen plep dhe degët (300 g të papërpunuara çiban në 1 litër ujë). Kursi i trajtimit - 10 ditë. Për efekt terapeutik në ndër brinjëve nevralgji ishte më e fortë, pasi të tillë një fshij dush në zonën e prekur nga pisha naftës.

në ujë temperatura e të cilit është 38 ° C, pour infuzion i Salvia officinalis (40 g barishte në 0,2 litër ujë të ngrohtë) dhe pour 120 gram kripë. Kursi i dush trajtimit në ndër brinjëve nevralgji duhet të jetë 10 ditë.
banjo me ujë 38 ° C duhet të shtoni një përzierje e 4 pika eukalipt dhe vaj livando, 100 ml qumësht, 100 ml të alkoolit dhe 25 g mjaltë. Për të konsoliduar efekt terapeutik te dush, mos e fshij atë të thatë menjëherë pas, le vajra esenciale lënë në lëkurën tuaj, mbani një efekt të shëndetshëm në zonat e prekura.


Masazh në ndër brinjëve nevralgji

Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje, por në dorë nuk ka absolutisht asnjë mjet për largimin e tyre, ju mund të merrni një masazh. Ky veprim masazh sëmundje duhet të fillojë nga mbrapa. Mundësisht, pacienti është i shtrirë në barkun e tij, por në qoftë se ajo është e vështirë për të bërë atë, ju mund të kaloni një sesion Wellness dhe nga një pozicion ulur. Së pari, të bëjë goditje në të dy anët e pasme (5-6 herë), pastaj të kryejë buzë dora e tij squeezing njëra anë 3-4 herë. Pas squeezing, bëjnë katër herë stroking dhe vetëm pastaj pure indeve të buta të pasme.


Intervale lëvizjet ndër brinjëve masazh duhet të kryhet pas pacienti ngrenë duart prapa kokës së tij. Të vetmet brinjë mënyrë vidokremlyatsya larg dhe pads e gishtave mund të depërtojnë më thellë.

Jetëdhënës do të thotë në ndër brinjëve nevralgji

Nevralgji ndër brinjëve kërkon një qasje gjithëpërfshirëse për trajtim. Gjatë terapisë në shtëpi duhet gjithashtu të marrë qetësues, ju lutem dhe drogë anti-inflamator dhe brenda. Do të sjellë përfitime të prekshme për të "mjekësisë" të tillë:

leh shelg zierje - 10 g pluhur, bërë nga leh shelg, derdh 200 ml ujë të nxehtë, vlim për 20 minuta, cool. Merrni këtë zierje me ndër brinjëve nevralgji tri herë në ditë për '15

nenexhik supë - 15 g gjethe nenexhik (e thatë) pour 200 ml ujë të nxehtë dhe vlim për 30 minuta. Cool dhe tendosje këtë mjet. Merrni në një stomak bosh në mëngjes për 15 g dhe 15 g në mbrëmje para se të shkojnë në shtrat. Kursi i trajtimit - 30 ditë.
Melissa officinalis ekstrakt - 20 g ca balsam, oe limon portokalli zhvishem dhe pour 0,2 litra ujë të ngrohtë. Pas gjysmë ore, tendosje dhe shtoni 7 g sanëz dhe mjaltë. Ky ilaç në shtëpi për trajtimin e ndër brinjëve nevralgji duhet të merret tri herë në ditë për 50 ml Kursi i trajtimit - 30 ditë.

zierje tretjes i kamomil, leh shelg, ose lule elderberry dhe 0,2 litra ujë të ngrohtë mund të bëjë supë me lëng mishi, e cila duhet të merret me gojë tri herë në ditë për 30 ditë. Këto bimë duhet të alternativ midis përgatitur supë alternuar me secilin nga komponentët. Kjo do të lehtësojë gjendjen e pacientit shpejt dhe përgjithmonë konsoliduar rezultat pozitiv - rikthim nuk do të.


Trajtimi në shtëpi i këtij përgatiten sëmundjes do të thotë është e nevojshme për të kryer në lidhje me terapi fizike ose masazh.