Trajtimi i nevralgji trigeminal


Në qoftë se edhe një prekje të lehta të buzëve, folds nasolabial, hundë ose vetullave shkakton sulm i rëndë dhimbje mund ose nervore fytyrës trigeminale nënshtruar mbyten. Trajtimi i trigeminal nevralgji nuk toleron vonesë. Në fakt, përveç dhimbjes që mund të shkojnë në një formë kronike, me braktisjen e proceseve të sëmundjeve të pakthyeshme në indet e muskujve.

Si për të trajtuar nevralgji trigeminal?Varësisht nga shkaku i sëmundjes, ka diferencial nevralgji trigeminal trajtim. Para së gjithash, ju duhet të përjashtojë zonë të mundshme infeksionit fytyrës. Kariesi dentar dhe sinusit - Një nga arsyet më të zakonshme që nxisin zhurma nervore trigeminal. Pa eliminimin trajtim të mëtejshëm fokus infektive mund të jetë i paefektshëm dhe sëmundje përfundimisht kërcënon të eskalojnë në një patologji kronike. Gjithashtu ndër shkaqet e fytyrës shënim nevralgji nervore:


 • hipotermi të rënda;

 • aneurysm vaskulare në zgavrën kraniale;

 • tumor të trurit.


 • Pas një shqyrtimi të hollësishëm të procedurave komplekse mjekësore eliminuar nevralgji transmetimit kryesisht me drejtim mbi eliminimin e simptomave dhimbje. Nga rruga, e shkëlqyer nervore "kufi" nevralgji fytyrës është therur të shkurtër (nga 15 sekonda në 2 minuta), pothuajse kurrë nuk përsëritet gjatë natës. Si një analgjezik është përdorur për këtë rast carbamazepine - një droge që ofron efekt gjatë analgjezik.

  Në mënyrë tipike, pacientët e dyta apo të treta ditë të vini re një lehtësim i dukshëm mund të sigurtë të flasin dhe të hani. Pas 4 javësh të njëjtën dozë, ajo ka filluar gradualisht të reduktuar. Trajtimi duhet të vazhdojë në mungesë të plotë të sulmeve dhimbje brenda 6 muajve. Dhimbje në nervore trigeminal gjithashtu ndihmon në eliminimin e phenytoin në baclofen komplekse pritjes.

  Terapi mbështetëse për nevralgji trigeminal


  Në mjekësi drejtuar veprimin, për trajtimin e nevralgji fytyrës nervore ndikimit pozitiv fizioterapi. Procedurat e mirë-krijuar pas:


 • phonophoresis;

 • rryma dinamike;

 • galvanizim.


 • Trajtimit fizioterapi, si dhe droga të veçanta që synojnë eliminimin e dhimbje. Ata të përshpejtojë shërimin, të sigurojë të shpejtë të fillojë uljen dozat e barnave të fuqishëm.
  Trajtimi i plotë është i plotë pa marrë vitamina. Nervore fytyrës nevralgji është treguar duke marrë vitamina B dhe vitaminë C.

  Operacioni me nevralgji trigeminal


  Pavarësisht nga fakti se në shumicën e rasteve sëmundja i nënshtrohet trajtimit mjekësor komplekse, ka disa raste në të cilat të drogës trigeminal nevralgji janë të paefektshëm, ose që të dy nuk kanë dhënë ndonjë rezultat. E vetmja zgjidhje është operacioni. Ndër metodat në dispozicion ka disa individualisht shfaqet çdo rast:

  Decompression e nervore - Operacioni, i cili është kryer në një aneurysm vaskulare zgavrën kraniale. Pas enët korrigjim presioni mbi nervore është hequr.
  Metoda më pak radikale - Kirurgji percutaneous . Kjo është kryer nën anestezi lokale në fazat e hershme të sëmundjes. Nëpërmjet kateterit në vendet e prekura të përmbledhur kimikate që shkatërrojnë nervore.
  Shkatërrimi të radiofrekuencave i rrënjës nervore trigeminal - një trajtim më moderne, efikase dhe të sigurt kirurgjikale të nevralgji. Përparësia e madhe e një operacion të tillë - Zona minimale e ndikimit. Prandaj, shërim nga trajtimi ndodh në asnjë kohë.

  Trajtimi Folk i nevralgji trigeminal


  Ashtu si të gjitha sëmundjet që lidhen me sistemin nervor, nevralgji trigeminal mund të trajtohen pa neurolog përvojë diagnostike dhe rekomandime. Por ende, ka disa mënyra të trajtimit njerëzve të sëmundjes. Të gjitha kanë për qëllim lehtësimin e simptomave dhimbje, lehtësimin e tensionit dhe për të përmirësuar lëvizjen e muskujve të fytyrës.
  Paketa infuzion e sanëz, limon çaj Balsam me nenexhik dhe do të jetë një shkëlqyer agjentë anti-inflamator dhe qetësues. Trajtimi i mjeteve juridike popullore nevralgji trigeminal, megjithatë, është i mbushur me një sasi të caktuar të rrezikut. Simptomat e përkohshme tërheqjes pa rrënjësisht të eliminuar - rrugën më të shkurtër për komplikime. Prandaj, edhe me një dëshirë të madhe për të bërë pa ilaçe, për të provuar për shkakun e nevralgji, dhe për të marrë rekomandimin e mjekut - hapin e parë dhe më të rëndësishëm në trajtimin e suksesshëm.