Mpirje trajtim në duart mjetet juridike popullore


Gjithkush ndonjëherë ballafaqohen me mpirje e duarve. Rëndësishmja, kjo mpirje - nuk është një sëmundje, por një simptomë e shkaktuar nga probleme më serioze në trup. Megjithatë, në qoftë se mpirje e duarve dhe gishtat vjen t'ju mëngjes, pas fjetur në "ndrydhur" apo pozita të pakëndshme, apo ju keni një zakon të vënë duart nën jastëk - në këtë rast, duart tuaja vetëm herë pas here mpirë, dhe një pagesë të vogël për duart kthehet ndjeshmërinë e tyre në normale. Këtu për të folur në lidhje me sëmundjen parëndësishme.
Por në qoftë se duart tuaja dhe gishtat e mpirë në mënyrë arbitrare, pa këtë arsye, është e domosdoshme për të gjetur se çfarë e shkaktoi atë, dhe të merren me burimin e sëmundjes.


Shkakton mpirjeShkaku mpirje e duarve mund të jenë:

 • sëmundjet e sistemit endokrin

 • joints lënduar

 • inflamacion i nyjave

 • polyneuropathy

 • osteokondroza e shpinë qafës së mitrës

 • Sëmundje Raynaud-së

 • sindromi i tunelit i kyçit të dorës


 • Ju tregojë për detajet e fundit. Sindromi i tunelit i kyçit të dorës ndodh kur një person kryen rregullisht punën monoton, në të cilën trupi është vazhdimisht në të njëjtën pozitë. Në mënyrë tipike, puna e tillë është puna në kompjuter. Ndonjëherë shoqërohet me mpirje dhe dhimbje të djegur në gishta. Këto simptoma janë rezultat i faktit se si rezultat i ënjtje e duarve të nervore mesatare vendosur në dore, çikë pjezë. Në sindromi i tunelit i kyçit të dorës, gjendje e sëmurë të fillojnë të lindin pas zgjohen, por në fund dhimbje të shkaktuara nga hequr në fytyrë nervore mesatare fillojnë të shqetësojnë në çdo kohë të ditës, dhe gjatë natës pengojnë gjumë.

  Mpirje trajtim në duart e mjekësisë tradicionale  Rrjedhjen e gjakut përmirësuar në anije do të kontribuojë në zhdukjen e problemeve të tilla si mpirje e duarve. Për përmirësimin e qarkullimit, të bëni jetën tuaj më të ushtrim i moderuar, por të rregullt. Sigurojnë aktivitet fizik në shumën e kërkuar mund të zakonisht ushtrojnë në mëngjes ose shëtitje të gjata në këmbë në ritmin aktive.
  Ju gjithashtu mund të kryejë ushtrime terapeutike për gishtat dhe duart, i shtrirë në shpinë diçka të vënë nën krye të vet, ngre duart tuaja dhe shkundur ato në mënyrë aktive për disa minuta, mund të compress dhe shfryj duart në grushta.

  Në favor të mpirje në anën gjithashtu do kontrast banja. Lloji Të dy rezervuarëve të ujit të nxehtë dhe të ftohtë. Që ujë të ftohtë alternuar zhyt duart në të ftohtë, ujë pastaj të nxehtë. Në përgjithësi, një qasje e vetme duhet të shkojnë dorë për 5 herë në një tenxhere me ujë të ftohtë dhe 5 herë në një tenxhere të ngrohtë. Pastaj fshij tuaj krem ​​duart terpentinë dhe vënien e tyre doreza të ngrohta. Përsëriteni ushtrimin dy herë në ditë.
  Me duart e mpirë është shumë e rëndësishme për forcimin e enëve të gjakut. Ju mund të bëni një mënyrë të thjeshtë - pije në mëngjes në një stomak bosh një gotë me ujë të nxehtë.

  Ju mund të vijnë në ndihmë të një përzierje të selino dhe majdanoz. Përveç këtyre dy përbërësit që ju duhet mjaltë dhe dy limon. Majdanoz dhe selino duhet të marrë një kilogram, dhe mjaltë - 250 ml.

  Përzierje të gjithë produktet dhe kaloni ato përmes një mulli mishit ose të bëjë prej tyre pure me blender. Përzierje duhet të hahet në mëngjes në një stomak bosh, pjesë të 2-3 lugë.
  Përdorni qull kungull për të zgjidhur problemet me sëmundjen tuaj. Përgatitja qull kungull, dhe ndërsa ajo është ende e ngrohtë, vendin e saj në të gjithë krahun drejt e në shpatullën përbashkët. Pastaj dora e veshura me një masë duhet të përfundojë një shami apo shall prej leshi, dhe të lënë për një kohë. Dora problematike do të nxehet mirë dhe pas trajtimeve pak ju do të vini re këto përmirësime.

  T'u përdorur për trajtimin e turshi. Përzierje e tyre e piper djegëse të kuqe është përdorur për bluarje. Për të përgatitur për mjet të rëndë, ju duhet për të shkurtuar turshi, shtoni të rezultojnë masive tre pods e piper të nxehtë të kuqe, e cila është gjithashtu e nevojshme për të bluaj. Një përzierje e speca dhe trangujve pastaj derdh 500 ml vodka, përzierje të gjithë dhe të vënë në një vend të errët të mbush. Infuzion do të jetë gati për përdorim pas 7 ditësh. Por, para se fërkim e gishtat dhe duart duhet të thahet.

  Për të rëndë mund të përdorë gjithashtu tretësirë ​​e Kënetës kënetë. Hidh mollë baltë musht uthull në një raport prej 2:59 (uthull duhet të jetë më shumë) dhe të lejojë që të qëndrojnë shtatë ditë. Në fund të produktit medicinal që rrjedhin afat fshij gishtat tri herë në ditë. Këto procedura duhet të përsëritet derisa të sipërme sulmet gjymtyrë mpirje nuk do të jetë tretur.
  Mënyrë shumë e thjeshtë për të hequr qafe e humbjes së ndjeshmërisë së gishtave dhe furçat - lidhin fije leshi dore. Ajo gjithmonë duhet të jetë i veshur si rrathë pa hequr. Pas një kohë ju do të vini re se kjo pjesë e vogël prej leshi ka përmirësuar situatën me mpirje.

  Dhe së fundi, një tjetër mënyrë efektive për të kapërcyer duart numbing. Shkruani kapacitetit të ujit të nxehtë, dip duart atje. Pastaj alternuar shtypni çdo gisht në fund të enës. Mundohuni të bëni këtë me përpjekje maksimale. Kjo procedurë e thjeshtë do të agjërojnë gishtat në një kuptim.