Trajtimi i nervit shiatik


Radiculitis - një sëmundje shumë e zakonshme jo vetëm në mesin e të moshuarve, por edhe në mesin e njerëzve të moshës së mesme dhe madje edhe të rinjtë. Kur sëmundja prek fibrave nervore që largohen nga të palcës kurrizore. Shkaku i nervit shiatik shpesh bëhet osteokondroza famëkeq.
Simptomat e nervit shiatik dhe llojet
Ka disa varieteteve të nervit shiatik:

 • gjoks;

 • qafë dhe sup;

 • lumbosacral.


 • Simptomet e nervit shiatik:

 • dhimbje prapa, e cila ndodh kur çdo lëvizje;

 • dhimbje që i jep një hip, këmbë;


 • kufizuar lëvizjen e shpinë dhe mbrapa.


 • Dhimbje të nervit shiatik dhe mjekësi tradicionale
  Tradicionalisht, me radiculitis treguar në shtrat, duke marrë drogë anti-inflamator, analgesics, krevat vështirë, ushtrime fizioterapi, masazh. Por ka mënyra për të trajtuar popullore nervit shiatik. Të gjitha llojet e sëmundjes, duke përfshirë mesit subjekt mjetet më të zakonshme të trajtimit dhimbje të nervit shiatik popullore.
  Në shtëpi, dhimbje të nervit shiatik trajtohen në mënyra të ndryshme. Një nga pacientët më të famshme konsiderohet fërkim ëndërr lëng rrikë, i holluar me ujë 1: 1. Vendi ngroh paraprakisht kjo metodë duhet-të përfundojë rroba leshi. Një efekt i ngjashëm ka lëng dhe rrepkë integruar ose perime. Lëng ose tul i nevojës për të vënë një pecetë si suva mustardë. Mos harroni në lidhje tradicionale mustardë dhe mustardë banjot.

  Një mënyrë shumë e thjeshtë dhe efektive - patate. Patate gatuar duhet të gatuaj, përzihen me 1-2 lugë sode buke, vënë në leckë apo garzë dhe të aplikojnë në zonën e prekur. Për të rritur efektin e ngrohjes dhe kursim këto "maska" duhet të jetë dredha-dredha leckë të ngrohtë, më të mirë leshi. Nga rrikë, hudhër, radishes, patate ka shumë receta që janë kaluar nga brezi në brez dhe në modernizuar i tyre në çdo familje.
  Ndihmë e mirë për dhimbje të naftës bredhi. Por në këtë rast është e nevojshme për të mbajtur rreth 10-12 procedurave. Trajtim efektiv i nervit shiatik konsiderohet nettles. Për ta bërë këtë, të marrë një çift i lugë e lë hithër, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për gjysmë ore. Të bësh këtë fasha zierje kërkuar disa herë në ditë për 1-2 orë. Nëse lë hithër derdh alkool ose vodka dhe të insistojnë në javë, pastaj vijnë tretësirë ​​e nervit shiatik.

  Në ointments dhe grindings, trajtimi kombëtar dhimbje të nervit shiatik ndoshta duke përdorur broths, merret me gojë, banja, të cilat japin një efekt të mrekullueshëm, dieta të veçanta.

  Trajtimi i bletëve dhimbje të nervit shiatik


  Metodat tradicionale për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik përfshirë dhe mënyra ekstreme. Për shembull, për lehtësimin e dhimbjeve, likuvalnyky këshilluar për të bërë një hekur të nxehtë me një leckë të trashë. Por është më mirë të mos për të eksperimentuar dhe nuk përdorin metoda të tilla radikale. "Dëshmorët dhimbje të nervit shiatik" është gjithashtu ofron trajtimin e bletëve nervit shiatik. Terapia është se vendi i lënduar vënë bletët që djeg, duke saturating prekur helm zonë bee. Kjo metodë ka qenë prej kohësh të vjetëruara: Së pari, ka ointments dhe krem ​​të ndryshme të bazuara në helm bee, së dyti, jo të gjithë të tolerojë kafshon dhimbshme, një e treta, duke e detyruar bletët të kafshojë vendi i duhur është problematike.

  Si për të trajtuar mjetet juridike popullore dhimbje të nervit shiatik, natyrisht, të gjithë zgjedh për veten e tij. Por është më mirë të mos përpiqen të njihen me këtë sëmundje, dhe kjo monitoruar shëndetin e tyre, për mënyrën e drejtë të jetës, sportive. Por në qoftë se jeni të sëmurë, të jetë i sigurt për të parë konsultoheni me një mjek për t'u konsultuar me të në lidhje me trajtimin, jo për të mbledh diçka një probleme të mëdha shëndetësore.