Trajtim dhimbje të nervit shiatik në shtëpi


Trajtimi i nervit shiatik - një temë shumë e popullarizuar për shkak se shumë njerëz vuajnë nga dhimbje prapa. Dhimbje të nervit shiatik quajtur periferike sëmundje e sistemit nervor që prek fibrave nervore që vijnë nga të palcës kurrizore. Shkaku më i zakonshëm i dhimbje të nervit shiatik është osteokondroza - depozitat kripë në mes rruaza. Për shkak të kësaj, disqe intervertebral humbasin elasticitetin dhe presionin e tyre në rrënjët e palcës kurrizore.
Simptomet e dhimbje të nervit shiatik dhimbje në shpinë, dhe madje edhe çrregullim motor ndijor. Zakonisht, dhimbje të nervit shiatik është forma akute, por ndonjëherë zhvillohet në një sëmundje kronike. Radiculitis disa forma - lumbosacral (nervit shiatik), sup qafën, gjoks. Kur dhimbje të nervit shiatik, dhimbje përgjatë sciatic nervore dhe mund të japin mollaqe, kofshë dhe këmbë të ulët, thembra. Me qafë dhe supe dhimbje radiculitis shpesh ndjehet në supet, qafën, shpatullat dhe sidomos të zgjeruara kur kthyer lëvizjet e kokës dhe duart. Kraharorit radiculitis mjaft të rralla dhe të manifestohet si dhimbje në hapësirën ndër brinjëve.


Trajtimi i nervit shiatik përfshijnë recetave të mëposhtme:
  • Të shpërndarë në 50 ml pilula e ujit tremujorin furatsillina, vlim për të shpërndarë ilaçe, shtoni një lugë gjelle mjaltë. Pastaj merr mustardë, njomet atyre furatsilin-mjaltë zgjidhje dhe të vënë zonën mbrapa. Pesë minuta më vonë, mustardë mund të hiqet pa fshirje zgjidhje, të mbuluar me letër varaku dhe vendin mbrapa shall përfundojë leshi. Kjo fashë duhet të fjetur gjatë natës.

  • Pastrojë rrepkë zi dhe fshij në një rende. Në leckë pambuku përhapur një shtresë e hollë e rrepkë dhe mbulojnë një copë pëlhurë. Kjo fashë vënë në anën e pasme, të vënë një copë letër gjetjen në krye dhe do ta lidhë një shall të ngrohtë leshi. Kjo compress duhet të mbahet për aq kohë sa të jetë e mundur. Zakonisht vetëm dy ose tre trajtime në dhimbje u zhdukën.

  • Për të vendosur një pacient mund të vënë patate të papërpunuara, integruar në një rende gjobë.

  • Dy teaspoons e buds thata plep duhet të derdh një gota gjysmë ujë të vluar, vlim për 15 minuta dhe të marrë në një gotë të tretë tri herë në ditë. Ju mund të derdh 2 h. Litër. lëndëve të para dhe një gota gjysmë e 40% alkool dhe të lënë për një javë. Pastaj merr 20 pika tri herë në ditë.

  • Rodhe lagur lë në ujë të ftohtë dhe vihet në zonat e prekura underside. Letra mund të parakohshme dhe të mbajë për lehtësimin e dhimbjeve. Ju mund të rezervoj një rodhe lë të thatë dhe përdorimi i materialeve të dimrit të thatë para, si Veting gjethet me ujë.

  • Fruta grimcuar e pluhur gështenjë kali, të përziera me vaj kamfor apo sallo, shpifjeve përzierje në një fetë bukë dhe bashkangjitur në bel.

  • 300 gram e aloe lë moshës tre vjet bluaj në një mulli mishit dhe shtoni ato në 500 gram mjaltë në maj, 500 ml e kuqe tipit verës natyrore "Cahors" dhe përzierje trazuar tërësisht. Atëherë ajo është lënë të mbush në një vend të errët për 5 ditë, pastaj të marrë 1 tbsp. lugë tre herë në ditë për nje ore perpara nje vakti.

  • 70 gram integruar salcë rrikë në qese garzë në dush me temperaturën e ujit të 37 gradë. Kjo dush gjatë natës marrë trajtim - 14 procedurës.