Dhimbje mesi - trajtim


Disa të cilët nuk janë të njohur dhimbje shpine kthyer në ushtrimin e papritur ose ndryshimin e temperaturës, si dhe hipotermi. Dhimbje mesi apo dhimbje të mprehtë në mesit e pasme - një sëmundje që, përveç dhimbjes, e karakterizuar nga muskujt e tensionit përsëri në pikën që njerëzit shpesh nuk mund të ndryshojë në të detyruar një pozicion i vështirë ose të shpjegoj. Vazhdo sulme të tilla në disa ditë, dhe pa kusht adekuate trajtim vetëm përkeqësohet.
Dhimbje mesi Sëmundjeve - si një trajtojnë?
Gjëja kryesore - është kryer në mënyrë efikase diagnostifikimit për të ndihmuar të identifikuar shkakun e saktë të sëmundjes dhe zgjidhni trajtim. Nëse ka dhimbje mesi i detyrueshëm për trajtimin në shtëpi. Para së gjithash, në çdo rast, një pacient caktuar për regjim shtrati. Dhe ne nuk duhet të shtrihen në krevat pendë, dhe sipërfaqe mjaft solide. Mjekët shpesh rekomandojnë përdorimin e një dyshek të hollë, duke e vendosur atë në bord prej druri. Në stërvitje fizike këto ditë ju nuk mund të mendoj.


Ilaçet me dhimbje mesi
Mos bëni gjatë dhimbje mesi dhe në mjekim. Trajtim simptomatik fillon me emërimin e drogës në vijim:

 • analgesics narkotike (Analgin, baralgin, Paracetamoli, aspirina, ibuprofen, piroksikam, DIKLOFENAK, etj) - për lehtësimin e dhimbjeve dhe redukuar inflamimin;

 • hipnotike - për të luftuar pagjumësi që ndodh shpesh gjatë dhimbje të forta;

 • tranquilizers - me ankth të rënda dhe kushtet nervor;

 • spasmolytics (papaverine);

 • medikamente për të ulur tonin e muskujve (Mydocalm).


 • Në përgatitjet për administrimin oral, i emëruar si ointments zbatueshme në nivel lokal. Ato përmbajnë të njëjtat barna anti-inflamator të lejuar më të shpejtë të hequr qafe dhimbje. Kur dhimbje mesi mund të jetë trajtimi me injeksione - një rrugë e administrimit të barnave anti-inflamator droga janë më të sigurta dhe më të shpejtë.
  Procedurat lokale
  Metodat fizike terapi nuk jeni 100% të provuar efektivitetin në dhimbje mesi, por ky trajtim është ende përdoret kudo. Këto përfshijnë:


 • Aplikimi i dylli dhe parafine;

 • Aplikimi ftohtë (zakonisht të përdorura përmbyt në peshqir me ujë të ftohtë);

 • terapi vakum;

 • moksoterapiya (trajtimi pelin).


 • Akupunkturë është përdorur së bashku me terapi manuale, hirudotherapy (trajtimi me Leeches) dhe masazhet. Trajtimi kryesor bëhet me një specialist me përvojë të mjaftueshme në këtë fushë. Të gjitha këto metoda janë të dizajnuara për të eliminuar dhimbje, inflamacion dhe për të përmirësuar heqjen e gjakut - dhe qarkullimin limfatike në rajonin e mesit. Masazh është bërë zakonisht kursyer, kohëzgjatja e saj është e vogël dhe lëvizjet janë shumë të butë dhe të kryhen pa presion dhe forcë.

  Asnjë ditë pa edukimit fizik
  Në ushtrimin akut faza, natyrisht, janë të kundërindikuar. Por pas heqjes së inflamacion dhe dhimbje është e nevojshme për të kryer grup të thjeshtë të përditshme ushtrimesh gjimnastikor (fizioterapi), detyra e të cilit është për të forcuar muskujt mbrapa dhe të gjithë korse muskulare. Pasi mjeku plotë shërim duhet të rekomandojë ushtrimin pacientit përditshme të moderuar (noti, pilates).
  Mjetet juridike dhimbje mesi Trajtimi popullore
  Metodat tradicionale të përdorura në dhimbje mesi - është ointments, TEAS bimor dhe infuzione, të cilat në mënyrë efektive redukuar inflamimin, dhe kanë efekt anti qetësues. Bimët që përdoren për këto qëllime janë:


 • Lule kumak;

 • Gjethe delli;

 • barishte horsetail;

 • lë lingonberry;

 • nenexhik;

 • Lule kamomil;

 • hithër;

 • livando;

 • Eukalipt;

 • Valerian;

 • buds thupër;

 • Wort barishte Shën Gjonit;

 • celandine.