Dhimbje mesi me dhimbje të nervit shiatik


Problemet me shpinë në ditët e sotme nuk është e pazakontë, por më të pakëndshme që kur fushë është një tjetër shkelje, ajo mund të shkaktojë sëmundje të tjera. Dhimbje mesi me dhimbje të nervit shiatik - dy sëmundje që pothuajse gjithmonë shkojnë dorë për dore.

Simptomet e dhimbje mesi nervit shiatikDhimbje mesi - është dhimbje në rajonin e mesit, sëmundja shpesh shkaktohet nga pezmatimi në kërc, zhvendosjes vertebrale ose unazë fibroze. Simptomat e sëmundjes të shfaqet si me poshte:

 • prerja, duke tërhequr dhimbje në shpinë të ulët;

 • ethe;

 • pushimi ndjesi të pakëndshme praktikisht zhduken.


 • Ishias është në një farë mase një pasojë e dhimbje mesi, nervore sciatic është muskul i hequr në fytyrë, kërc apo indeve të eshtrave. Gjithashtu, ajo mund të shkaktohet nga ënjtje për shkak të furnizimit të dobët të gjakut në zonën e mesit. Simptomet e nervit shiatik:

 • dhimbje e fortë që zgjat gjithë gjatësinë e këmbëve me palë të brendshme ose të jashtme;

 • Përkeqësimi i funksioneve motorike;

 • konfiskimet, gjymtyrë mpirje.


 • Në mënyrë tipike, simptomat e dhimbje mesi dhe dhimbje të nervit shiatik janë të kombinuara, duke çuar në probleme me lëvizje, ndryshime në ecje dhe immobilization edhe të plotë për shkak të dhimbjeve në rritje. Në momentet e qetë ajo gati u largua.

  Trajtimi i dhimbje mesi nervit shiatik


  Dhimbje mesi dhe dhimbje të nervit shiatik simptomat manifestohen së bashku, të sigurojë ilaçe në kombinim me terapi fizike dhe masazh. Zakonisht, pacienti është përshkruar relaksues muskujsh dhe droga nonsteroidal anti-inflamator, në formën e tabletave dhe ointments. Nëse ju nuk mund të hiqni dhimbje mund të shfaqet direkt në dhimbje të nervit shiatik zonën infektimi. Kjo - i ashtuquajturi bllokada.
  Fizioterapia përfshin Electrophoresis dhe metoda të tjera për të rivendosur rrjedhën normale të gjakut në zonën e prapme.

  Për fat të keq, trajtimi konservativ nuk është gjithmonë efektive. Në këtë rast, nuk ka kirurgji është e nevojshme.
  Pas nervore hequr në fytyrë do të eliminohen për të rivendosur lëvizshmërinë dhe për të shmangur përsëritjen duhet të ndjekim rreptësisht rekomandimet e mjekut:

 • Shkoni për një dietë të shëndetshme.

 • Normalizimin e peshës.

 • Marrë drogë chondroprotective.

 • Shmangni pesha të rënda dhe ngarkesa të larta.

 • Kryerja e ushtrimeve komplekse shëndetësore synojnë shtrihen në shpinë.


 • Kjo do t'ju ndihmojë të harrojmë për dhimbje mesi me dhimbje të nervit shiatik, por nëse sëmundja manifestuar një herë në yyazytsirno se pas një kohë kjo të ndodhë përsëri. Detyra jonë sa më shumë që të jetë e mundur larg kësaj radhe.