Miastenia gravis - trajtim


Një nga sëmundjet më të pakëndshme, të cilat kanë tendencë për gratë, veçanërisht ato të moshës 20 deri në 40 vjet është miastenia gravis. Dhe numri i pacientëve femra tre herë numri i pacientëve meshkuj. Kjo sëmundje është në gjendje të ndikojë fuqishëm sistemet muskulor dhe nervor.
Format foshnjat
Manifestuar në përgjithësuar Gravis miastenia dhe forma lokale. Kur rrjedha në formë të parë të thyera proceseve respiratore. Në formën e lokale është një ndarje e syrit, fytyrës-faringut dhe muskujve skeletik. Më e zakonshme në mesin e pacientëve me miastenia gravis duhet me kohë të plotë, si trajtimi i saj është më çështjet dhe mosmarrëveshjet.


Simptomet e miastenia Gravis
Para së gjithash, sëmundja manifestohet në fytyrë, qafë dhe pastaj përhapet nëpër trupin. Simptomat e para të sëmundjes janë vënë re në pacientët e tyre është zakonisht vizion të dyfishtë dhe myyazytsilne uljen qepallat. Në disa njerëz ekziston një lodhje të përgjithshme.
Nëse në të parë këto simptoma zhduken pas një pushimi të shkurtër, pastaj të vazhdojë për sëmundja përparon në mënyrë që edhe pjesa tjetër e gjatë dhe gjumi nuk janë në gjendje për të hequr qafe të gjitha simptomat. Për këto simptoma janë:

 • Shkelja e gjuhës;

 • vështirësi në gjuhën nxitje dhe përtypet ushqimin;

 • frymëmarrje vështirësi;

 • dobësi e përgjithshme e muskujve;

 • ndryshojë votën.


 • Për diagnozën definitive dhe sjellja electromyography эlektroneyrohrafyyu. Gjithashtu analizuar indet e muskujve dhe gjakun. Nëse ka një mundësi që myasthenia ecnin me trashëgimi, pastaj të bëjë analizën gjenetike.
  Shkaqet e miastenia Gravis
  Ndër shkaqet e mundshme të sëmundjes dhe ekspertët janë si më poshtë:

 • tumor i gjendrës thymus;

 • proteina mutacion gjenetik (trashëgim);

 • transferuar stresin;

 • sëmundje të rënda virale;

 • çrregullimeve të rëndësishme në sistemin imunitar.


 • Trajtimi i miastenia gravis


  Nëse sëmundja nuk trajtohet, në fund, ajo çon në vdekje. Prandaj, manifestimet e para të sëmundjes duhet të mendojnë rreth asaj se si për të trajtuar myasthenia. Edhe pse mjekët nuk e rekomandojmë vetë-trajtimin e mjeteve juridike popullore myasthenia, por ende ka disa tretmane efektive të popullarizuara:

 • Merrni kënaqur zapareni me lugë mjaltë për 30 minuta para çdo vakt.

 • Një përzierje e hudhër, limon, vaj flaxseed dhe mjalti merret para ushqimit është edhe 30 minuta.

 • Përgatitja e një përzierje e qepë dhe sheqer, për të marrë tre herë në ditë.


 • Të tre trajtime foshnjat popullore mund të kombinohen për efekt më të mirë. Është e rekomanduar për të marrë një përzierje të të tre brenda një viti, me rotacion çdo dy tre muaj. Përveç kësaj, dieta duhet të jetë i pranishëm ushqime të pasura me kalium si banane, rrush të thatë dhe kajsi të thata.
  Droga për trajtimin e miastenia Gravis:

 • Në fazat e lehta të sëmundjes si terapi duke përdorur antitrupat, citostatikëve dhe glukokortikoideve.

 • Në rast të një tumor i cili shkaktoi sëmundjen, caktohet funksionimin e largimit të saj.

 • Në fazat e avancuara të pacientit kirurgjike hequr Thymus.

 • Metoda e re e konsideruar kryoforez, e cila është për të pastruar gjakun nga substancave të dëmshme për shkak të ndikimit të temperaturave të ulëta.

 • Ujëvarë plazma filtrimit - një tjetër metodë e pastrimit të gjakut.

 • Extracorporeal ymmunofarmakoterapyya - metoda më efektive deri më sot për të luftuar myasthenia, e cila i jep një heqje të mirë për një vit.


 • Ajo duhet të mbahet mend se çdo ilaç duhet të merret vetëm si drejtohet nga një mjek.