Simptomat dhe trajtimi ndër brinjëve nevralgji


Nevralgji - nje semundje e karakterizuar nga dëmtimi nervore, rezulton dëmtimi, infeksion, hipotermi, çrregullimeve metabolike. Natyra e dhimbjes së nevralgji: intensive, mund të jetë konvulsiv, prerë, xhiruar. Kur dhimbja ndër brinjëve nevralgji përqendruar në hapësirë ​​ndër brinjëve hapësirë, ata janë konstante, dhemb, rritet me çdo lëvizje (edhe kollitjes dhe zevanyy) nga prekja e lëkurës mbi brinjë, të ngjashme me zemër (të ndryshme në se dhimbjet e ngrohta janë të pavarura nga frymëmarrjes dhe pozita e trupit).


Simptomet e ndër brinjëve nevralgjiSulme të dhimbshme, të ngjashme me zemër, të lokalizuara në hapësirë ​​ndër brinjëve hapësirë, ndonjëherë në zonën e dhimbjes, vuri në dukje mpirje të lëkurës, skuqje e saj ose, zbehje. Muskujve mund të dridhem padashur, rritjen e djersitje.

Shkaqet
 • reduktimin dhe humbja e elasticitetit të disqe intervertebral;

 • alergjike, ftohjet, sëmundje infektive;

 • inflamacion i ligaments dhe nyjet e shpinë;

 • sëmundjet respiratore (pleurë, mushkerise);

 • trauma gjoks;

 • depozitat kripë;

 • stresi, ushtrim.


 • Grupet e rrezikut • nevralgji ndër brinjëve është shkaktuar nga ndryshimet e kthyeshme në sfondin e sëmundjes;

 • duke punuar në një pozitë të vështirë.


 • Metodat e trajtimit ndër brinjëve nevralgji, kafshët shtëpiake dhe njerëzit


  Aplikoni ngrohjes


  Vezë të ziera fort dhe një neostыvshee, prerë në gjysmë, e vënë në vendin shumë të dhimbshme. Të mbajë të ftohtë, lidhur një shami ose peshqir.
  Gjatë sulmit të lënduar barbarozë spot vënë lë hapësirë ​​për një shall liri fashë mbështjellë fort, atëherë një shall ose shami. Çdo gjysmë ore ndryshuar gjethe. Ngrohja shpenzojnë rreth dy orë.

  Sulmi ndodh, në qoftë se njolla lënduar për të vënë një jastëk të vogël ose një qese të mbushur me lule e kamomil dhe Plaku. Lule të përziera, lagur pak me ujë dhe shumë të nxehtë valë, pastaj plotësoni atë ose qese jastëk, të aplikojnë për të trupit dhe pribintovyvayut.
  Mund të përdoret kompresa të kripur. Rroba leshi lagur me zgjidhje kripur, shtrydhur nga dhe aplikuar në vendin e lënduar, të lartë, të përfundojë një shall apo shami, duke e lënë trupin për dy orë, ju mund të brenda natës.

  Receta tradicionale me herbs


  Pauline. Përdoreni këtë fabrikë në ndër brinjëve nevralgji steamed ose të freskëta, vend shumë të dhimbshme për të vënë një fabrikë apo llapa bërë prej tij, i cili, për të rritur efektin, ju mund të shtoni në det buckthorn naftës ose ulliri.
  Jargavan zakonshme. Me këtë bimore dhe veshkave sallo gatuar supë të trashë që është rubbed në zonën e prekur.
  Rrikë. Hekura rrënja e bimës është aplikuar në pikat lënduar në nevralgji, dhimbje mesi, reumatizmi.
  Dhimbje mesi zbulohet apo fle-bar. Një nga mjetet më të efektshme të rekomanduara nga healers popullore në trajtimin e sistemit nervor. Bari (dy teaspoons) një filxhan brewed ditë e ujë të valë.

  Rrepkë e zezë. Lëng Svizhootrymanyy rubbed në vendin e dhimbshme.

  Trajtimet tjera


  Vaj bazuar në mjaltë, lëng i bulbs bardhë zambak, lëng qepë dhe dylli, të marra në pjesë të barabarta. Në banjë pore (zjarri duhet të jetë i vogël) në kontejnerë qeramike shkrihet dylli (lugë çaji) kur dylli i shkrirë, shtoni përbërësit e tjerë të përziera në një mazeobraznoho homogjene shtetëror. Aplikoni për zakutuyut ngrohtë të lëkurës dhe të lënë gjatë natës.
  Banja nga degë pishe, kone dhe hala. Sprigs Fresh e hala pishe dhe kone me ujë të ftohtë dhe vlim për 30 minuta. Infused për 12 orë ekstrakt, e cila duhet të thekur, tendosje dhe shtoni në banjo (banjo nevojë për një standard 15 kg).