Metodat e trajtimit të mjeteve juridike popullore osteoarthritis, provuar për shekuj me radhë


Osteokondroza kurrizore jo vetëm përhapur tani, por të njohura për njerëzimin që nga kohët e lashta. Sot ne e dimë shumë terapi të pazakonta që janë përdorur dekada më parë, kur mjekësia konvencionale nuk ishte aq e avancuar dhe shpesh padisponueshëm. Shumë receta popullore përdorur nga paraardhësit tanë, këto mjete jo vetëm kaloi kohë - ata ndihmuan shëruar kaq shumë njerëz. Sot përdorimi i fondeve popullore nga osteokondroza mund të jetë një plotësues i mirë për terapi konvencionale.


Një qasje e përbashkët në trajtimin e disk degjenerative metodat popullore sëmundje


Përbërësit kryesorë medicinale që mund t'ju ndihmojnë ju të trajtojë dhimbje të ulët mbrapa:
herbs - herbs, rrënjët, vajra medicinale;
produktet shtazore - bee helm, biliare, vezë, yndyrë;
kimikatet që kanë nevrikosur, analgjezik dhe efektin e ngrohjes - alkool, jod, Analgin, terpentinë.
Droga nga bimët e marra brenda dhe jashtë vendit (si Rubbings, poultices, fasha, dush). Bazuar në produktet shtazore ointments përgatitur rastyrky, fasha dhe t'i zbatojnë si ngrohja dhe qetësues, ju lutem.

Kimikatet e përdorura për gatim dhe bluarje aplikimet, ata kanë një efekt të ngrohjes, rrit rrjedhjen e gjakut në vend të lënduar, lehtësimin e spazma e muskujve dhe për të zvogëluar dhimbjet.
Mjetet juridike popullore, si çdo ilaç në të gjitha, mund të ketë efekte anësore, shkaktojnë reaksione alergjike dhe madje edhe helmim nëse jo të kujdesshëm në zbatimin e tyre. Kjo është veçanërisht e vërtetë receta nga bimët helmuese, kështu që është e rëndësishme që të ndiqni udhëzimet e dozimit dhe pranimin, dhe të marrë parasysh pajtueshmërinë me drogë që urdhërat tuaj mjek.

Tani ne shikojmë në një numër të metodave të njohura jo-tradicionale, të cilat mund të trajtohen me sukses osteokondroza e ndonjë shpinë. Ata janë po aq efektive në çdo formë të tij - të qafës së mitrës, kraharorit dhe mesit.
Herbs shpesh bëjnë asnjë efekt më pak të fuqishëm se tableta ose injeksione, por përdorimi i tyre të pahijshme mund të dëmtojë veten

Recipes fasha dhe grindings


"Gjyshja rëndë"
Kjo recetë - një mjet ndihmës së parë për dhimbje të forta. Ajo është e përballueshme dhe të lehtë për t'u përdorur, veçanërisht të njohura me të moshuarit. Feedback nga pacientët pas lehtësim rastyrky aplikimi vjen pothuajse menjëherë dhe të qëndrueshme efekt pozitiv është vërejtur pas katër ose pesë trajtime.

Përbërësit:
300 ml alkool fërkim,
10 ml jod,
10 ml kamfuri alkoolit,
10 tableta aspirina.
Komponentët lëngshme duhet të nxisë dhe të shpërndajë ato pilula. Përzierje përdoret për fërkim vendin e lënduar. Menjëherë pas aplikimit mund të ndjeni një ndjesi djegie të lehtë. Kjo metodë mund të trajtojnë lezione osteokondroza në lëkurë në zonën e prekur të trupit.
Ky trajtim popullor i sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk mund të përdoret për të shpejt lehtësimin pilula dhimbje vend: vetëm të veshin një përzierje të tyre, derdhi një gotë të vogël dhe të përdorni kur është e nevojshme.

Kurse trajtimi vjetëruar e osteoarthritis
Kjo metodë është veçanërisht i mirë për ata rrënuar nga dhimbje kronike në shpinë qafës së mitrës apo të mesit, dhe medikamente të sigurojë vetëm efekt afat-shkurtër. Pas një kurs të trajtimit do të vijnë të ndjehen më mirë për disa muaj. Trajtimi zgjat 12 ditë, para se trajtimi është e nevojshme për të përgatitur dy përzierje medicinale.
Perberja e përzierjes 1:
50 g mustardë thatë,
50 ml vodka apo holluar alkool fërkim,
50 ml kamfuri alkoolit,
3 bardhë veze (ju duhet të xhiruar poshtë).

Të gjitha komponentët janë të përziera për të marrë një përbërje homogjene dhe të insistojnë në një vend të errët për 10-12 orë.
Perberja e përzierjes 2;
100 g mjaltë,
150 ml vodka apo alkoolit holluar,
50 g lëng i lë aloe.
Përzierje për një qëndrueshmëri të butë dhe mbush 12 orë.
Numri i dhënë i përzierjeve do të jetë e mjaftueshme për një kurs të plotë të trajtimit të mesit, shpinë qafës së mitrës apo kraharorit (vetëm një të vetme).
Aplikimi. Përzierjet e përdorur si një kompresë të departamentit pacientit shpinë ose qafë. Paketa duhet të aplikoni 2 herë në ditë: njomet përbërjen trajtim pëlhurë, të vendosë në trup dhe për të mbajtur të thahet plotësisht. Tre ditët e para të përdorur një nga tre ditët në vijim - është 2 pastaj përsëri 1 e depove dhe kështu alternativ çdo tre ditë. Trajtimi ndërpresë nuk është e rekomanduar, sepse ju nuk mund të arrijë rezultatin e dëshiruar.

Ka shumë receta fasha (tjera nga ato të përmendura në artikull), përmes të cilave sëmundja mund të shërohet, qepë, gjethet rodhe, rrënjët e rrikë, rrepkë e zezë
Buds Pisha - "LPS" dhimbje ilaç në shpinë
Ky ilaç për të shpejt të arritur qëndrueshme faljen osteoarthritis në çdo shpinë dhe trajtimin e dhimbjeve akute dhe kronike. Megjithatë, duhet të jenë të përgatitur paraprakisht dhe të marrë kurs të gjatë. Por rezultati, siç vuri në dukje nga pacientët vjen shpejt dhe zgjat një kohë të gjatë.

Për të bërë këtë një trajtim për osteoarthritis, është e nevojshme për të mbledhur buds pishe në pranverë. Më shëruese - 15.2 Gjatësia cm. Ju mund të mbledhin të tjerët, por ata janë më pak të dobishme. Pas veshkat larje grimcuar në një mulli mishit dhe derdhi sheqer në një raport prej 1 pjesë sheqerit në dy pjesë e veshkave. Pastaj përzierje ndryshim në qelqe dhe të insistojnë në një vend të ftohtë (frigorifer, bodrum) rreth dy javë. Kur ngjyra do të jetë kafe - mund të përdoret. Përbërja mund të ruhen në frigorifer gjatë gjithë vitit.

Buds pisha duhet të marrë 3 herë në ditë për një lugë çaji. Për të rritur efektin e drogës rekomanduar për aq kohë sa të jetë e mundur për të mbajtur gojën. Kursi i trajtimit është dy deri tre javë, dhe efekti mund të pritet nga ditët e para të pranimit.

Terapi Express


Kur keni nevojë për të shpejt të hequr therur në shpinë të tij, por nuk duan të marrin pilula - të ndihmojë mjekësi tradicionale. Receta tradicionale zakonisht përgatitet me përbërës të improvizuara, të cilat janë gjithmonë në shtëpi apo në pakicë (farmaci).
Compress patate me mjaltë
Receta e ilaçeve është jashtëzakonisht e thjeshtë: të fshij patate djathë integruar dhe përzierje me një sasi të barabartë të mjaltit në vëllim. Pastaj aplikoni një leckë dhe të bashkangjisë në vendin e lënduar për 15.2 orë. Lehtësim do të vijë shpejt, por efekti nuk do të zgjasë gjatë.

Çaj bimor me gjethe lingonberry dhe thupër
Mix një lugë çaji me gjethet e thara thupër dhe Kastrati dhe filxhan krijoj me ujë të valë. Tendosje dhe pini gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës.
Fasha ngrohjes vajguri
Lag një leckë të pastër me vajguri, shtrydh dhe të bashkangjisë në shpinë të pacientit. Mbuluar me një shtresë të polietileni dhe pambuku leshi, fashë sigurt compress. Mbani 2-3 orë.
Fërkim me xhenxhefil dhe hudhër
Fshij pjesë të barabarta xhenxhefil integruar dhe hudhër, shtoni pak gjalpë (përzierje mund të fshij). Pjesa Pacienti scrubbed përbërjen me dhimbje të fortë prapa.

Fërkim vajra shëruese
Për lehtësim dhimbje të shpejtë, ju mund të përdorni drogë farmaci: vajra bredh apo mente. Një sasi e vogël e vajit rubbed në pjesën e sëmurë të trupit.
Ointments të përgatitur në shtëpi, plotësisht e natyrshme

Shërimi teas nga bimët


Ndoshta bimor - më të popullarizuar dhe të dashur nga populli do të thotë që ju mund të trajtojë shumë sëmundje, duke përfshirë edhe osteokondroza. Dhe jo më kot: efekti i marrë barëra vjen edhe pse jo menjëherë, por zakonisht të zgjasë gjatë. Para se të marrë drogë bimor me gojë duhet të marrin parasysh të gjitha contraindications, përndryshe rezultati është i paparashikueshëm.

Trajtimi i bimëve osteoarthritis - është infusions e përdorimit dhe decoctions, të cilat janë brewed si çaj, infused, tendosje dhe pije, dhe shtuar në banjë. Struktura e akuzave nga osteokondroza zakonisht përfshin shumë komponentë në përmasa të ndryshme, në mënyrë që ata janë të lehtë për të blerë në një farmaci në formën e përfunduar.
Më poshtë janë të bimor të ndryshme që kanë provuar efektive në sëmundjet e sistemit musculoskeletal (nyje, ligaments dhe kockat):
Mint, rrënjë jamball, yarrow, Calendula.
Kamomil, Calendula, Wort Shën Gjonit, lë thupër, lë lulushtrydhe.

Officinalis Calendula, tërfili, acaroj qen, horsetail, luleradhiqe, e përjetshme, daisy.
Wort Shën Gjonit, malësor, livando, lë lulushtrydhe, i urtë, Kastrati gjethet, motherwort, Qumësht, lule bli, buds pishe.
Delli, Kastrati, balsam limon, tërfili, Wort Shën Gjonit, dhimbje mesi, trumzë, nyjë, Shabelnik, u rrit.

Banjot bimor


Ndikimi i bimëve medicinale zierje direkt në lëkurë vetëm ka një efekt i dobishëm në sëmundjet e shtyllës kurrizore. Bath mund të përdorni akuzat gatshme farmaci ose të mblidhni bimë të freskëta. Në një banjë duhet 300-500 g të barit të thata.

Këtu janë disa receta provuar
Banjo me lë thupër. Për të përdorur atë tharë lë thupër në maj, brewed më parë. Merrni një dush për 20-30 minuta thupër, uji duhet të jetë e këndshme të nxehtë.
Dush gështenjë. Grimcuar vlim BUCKEYE për rreth 15 minuta, pour supë në dush dhe të bëjë atë për 15-20 minuta.
Dush halore. Hala e pemëve të ndryshme (pisha, kedri, bredh, bredhi) vlim 20 minuta, filtër dhe të shtoni në një banjë të nxehtë. Merrni procedurën për 20-25 minuta.
Dush kamomil. Lulet e kamomil derdh ujë të valë, insistojnë 30 minuta, filtër dhe për të marrë me vete një dush të nxehtë.

Kohëzgjatja e banjot është 5-7 ditë. Veprimi pozitiv i dukshëm pas procedurës së parë. Për efekt kurativ i dush mbajtur më gjatë, të kombinuara mundësisht me metoda të tjera - compress rastyrkamy, masazh dhe ushtrime terapeutike.
Duke përdorur mjetet juridike popullore në osteokondroza e shpinë qafës së mitrës, kraharorit apo mesit është e rëndësishme të mos e teproj, sepse terapia analfabetë nuk do të ndihmojë në humbjen e sëmundjes, por vetëm përkeqësojnë situatën. Gjithashtu, përpara se të filloni trajtimin me ndonjë ilaç, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.