Diagnoza intervertebral hernie dhe trajtimi


Para se të diagnostikuar dhe trajtuar hernie intervertebral, ju duhet të keni disa ide në lidhje me sëmundjen. Pra, çfarë është hernia intervertebral, dhe nga e cila personi ka sëmundje? Çdo intervertebral pulposus bërthamë disk është; kur ka një disk thyerje dhe humbje e bërthamës në kanalin kurrizore, ajo është hernia intervertebroreve. Shumica vuajnë nga mesit, për shkak të ngarkesave të forta dhe heqjen e objekteve të rënda. Të gjitha pjesët e tjera të shtyllës kurrizore janë të prekur më pak, në mënyrë që paraqitja e hernias e tyre të rralla. Sëmundja mund të ndodhë si rezultat i shkaqeve të tjera të tilla si dhimbje të ulët mbrapa, sjellje, kur kryerjen e papritur, lëvizjet jo të koordinuara me rajonin traumatike vertebrale; dhe paraqitet kundër sfondit e semundjeve infektive, çrregullimeve të metabolizmit. Diagnoza hernie përfshin jo vetëm metodat instrumentale të zbulimit të sëmundjes dhe ekzaminimin e pacientit, por edhe e saktë, historia kompetent mjekësor të jetës, si dhe monitorimin e shfaqjes së simptomave të reja. Hernie intervertebral karakterizuar nga një "gjallë" foto klinike. Në personin e sëmurë të gjitha simptomat fillojnë të tregojnë pas 2 ditëve nga ndikimi i një rrezik. Hernie intervertebral karakterizohet nga dhimbje të vazhdueshme në zonën e dëmtuar të shtyllës kurrizore. Këto dhimbje janë karakter intensiv dhe në rritje. Shpesh rrezatim është dhimbje në këmbët dhe duart për shkak të asaj që ata mund të zhvillojnë dobësi, dëme të rënda kur ato shënuan humbjen e ndjeshmërisë.


Në qoftë se shkelja ndodh në shpinë e sipërme (qafës së mitrës, kraharorit), pacienti vuri në dukje rritjen e presionit, dhimbje koke, mpirje dhe ndjesi ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrët e sipërme. Nëse hernia është e vendosur në shpinë të ulët, shtetet - mosfunksionim të jashtëqitjes dhe urinimit, zonën peryanohenytalnoy mpirje. Njerëzit me hernie intervertebral për lehtësimin e dhimbjeve të marrë një pozicion pak të detyruar, pra nuk janë të angazhuar plotësisht në straightening e prapme të qafës. Pasi një person ka të shfaqen këto simptoma, duhet të kërkojë ndihmë nga një neurolog që udhëzon ndihmë të gjitha veprimet e nevojshme profesionale në raport me pacientin, pra, së pari të caktojë njërin nga provimet - X-rrezet, spondylohrafyyu, kompjuter ose magnetically Imazhe rezonancë; do të ju ndihmojë të mësoni vendndodhjen dhe madhësinë e hernie. Të gjitha këto metoda të diagnostikimit dhe jo informative. Mbi këtë bazë, mjeku vendos një diagnozë definitive dhe trajtim të caktuar. Metodat e trajtimit të operacionit intervertebral hernie dhe janë konservatore, pra pa "thikë kirurgjikale". Në mënyrë tipike, kirurgji për diskale intervertebral shpenzojnë shumë të rralla. Ajo është e lidhur me një rritje të rrezikut të komplikimeve të rënda, deri në shfaqjen e aftësisë së kufizuar. Një plus i madh, duke përdorur këtë metodë trajtimi është se përmirësimin e shëndetit ndodh në çast, si fireplace fshihet, nga e cila simptomat e mësipërme shfaqet. Trajtimi konservativ i hernie intervertebral përfshijnë ilaçe dhe nuk ka mjekim. Metodat Konservatore për të shtypur dhimbje dhe inflamacion brenda xhepat, jo për të eliminuar atë. Për të përfshirë trajtimin jo-drogës - akupunkturë, hirudotherapy (trajtimi me Leeches), acupressure, terapi fizike dhe terapi ushtrim. Trajtimi i drogës përfshin përdorimin e anti-inflamator, analgjezik droga (pantohematohen, NISE, ibuprofen, karypazym). Ato gjithashtu përfshijnë ointments të tilla si NISE xhel fastum xhel dyklovyt, hondroksyd, dolhyt dhe t. N. Nëse karakteri dhimbje vrullshëm, me një nga këto barna mund të ketë një jo-kapanoneve ose drotaverine. Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut e drogës shpesh të përshkruara si Actovegin, trental. Për të normalizuar kërc dehenyratsyy alflutop përdorur, dyatseryn ose acid Hyaluronic. Mbani në mend se të gjitha procedurat e kryera, dhe medikamente emëruar ekskluzivisht mjeku. Përndryshe, të angazhuar në vetë, ju mund të shkaktojë dëm vetes.