Pash mini - pasojat


Pas pësimit qarkullim të dobët në indet e trurit kanë nevojë për një periudhë shërim. Ky artikull të gjetur se çfarë janë pasojat goditje mini, se si ata përballen dhe të kthehet në një jetë normale, të plotë.

Stroke mini - simptomat dhe efektetShenjat kryesore të sëmundjes janë dhimbje koke dhe marramendje. Njeriu është e vështirë për të koordinuar lëvizja humbur orientimin në hapësirë. Në disa raste të rënda të përzier dhe të vjella. Ndër simptomat e zakonshme dhe efektet goditje mini mëposhtme hemorragji, vlen të përmendet edhe paaftësinë e personit për të buzëqeshur, paaftësinë (e plotë ose e pjesshme) të lëvizë gjymtyrët, ndjenja e "milingonave në lëkurë." Shenjat e mëtejme të rritur në mënyrë të konsiderueshme mund të shoqërohet me vizion të paqartë, sjellje të papërshtatshme, humbje të pjesshme të kujtesës dhe sens të përbashkët.

Sa e rrezikshme pash mini - pasojat negative


Sëmundja, edhe pse jo pjesë mbresëlënëse të mëdha të trurit dhe shpesh kalon pa rezultate të prekshme, por ka shenja paralajmëruese të trazirave të rënda në sistemin e qarkullimit të gjakut. Trombocitet me rritjen e aftësisë të trash dhe lidhen me muret e enëve të gjakut, duke formuar clots gjakut të shumta që pengojnë rrjedhjen e gjakut dhe shkëmbimin e oksigjenit. Përveç kësaj, të shqetësuar ekuilibrin e kolesterolit në trup, e cila çon në akumulimin e acideve yndyrore të tepërta dhe formimin e pllakave.

Kështu, pash mini janë shenja e parë e afrimit ishemike apo hemorragjike goditje - një sëmundje që shpesh është fatale.

Nuk ishte një goditje mini - si nuk e dini?


Simptomet e patologji nuk është gjithmonë e lehtë për të njohur, veçanërisht në qoftë se personi është ende i ri dhe jeta relativisht të shëndetshme. Mënyra më e sigurtë për të diagnostikuar goditje mini - kërkoni këshilla mjekësore. Pastaj ndiqni testin e detyrueshëm të gjakut, rezonancë magnetike dhe Doppler. Këto studime lejojnë për të përcaktuar saktësisht se çfarë ka pasur një ndryshim në trup, vëllimi i pjesëve të dëmtuara të trurit dhe sistemit kardiovaskular.

Restaurimi dhe rehabilitimi pas pash mini


Periudha e trajtimit mjekësor është duke marrë medikamente të veçanta për të normalizuar qarkullimin e gjakut, forcojnë muret e enëve të gjakut, duke reduktuar aftësinë e qelizave të kuqe të gjakut të grumbulluar dhe të formojnë clumps. Përveç kësaj, ilaçe janë të emëruar për të mbështetur aktivitetin e trurit dhe rivendosjen e lidhjeve nervore. Këto medikamente përmirësimin e kujtesës, ndihmë fokus vëmendje dhe ndihmë për të normalizuar aftësitë intelektuale.
Pasojat mëtejshme pash mini eliminohen përmes terapisë ndryshme fizike:


  • acupressure;

  • akupunkturë;

  • Efekti i burimit të ngrohjes;

  • reflexology;

  • ushtrime terapeutike me një të mëtejshme presioneve të rritet.


  • Në mënyrë tipike, një sërë masash në lidhje me terapi të drogës jep një efekt të qëndrueshme dhe të shpejtë. Jeta pas goditje mini është në normale, personi rimëkëmbet plotësisht koordinimin dhe aktivitetin e trurit në normale. Në mënyrë për të parandaluar ri-shtënë apo zhvillimin e efekteve negative, ajo është e rekomanduar për të ndjekur masat parandaluese, të preferojnë një mënyrë jetese të shëndetshme, vizita të rregullta te një specialist. Përveç kësaj, të dobishme për një trajtim spa të paktën një herë në vit.

    Ushqimi për mykroynsulte nuk ofrojnë kufizime të rrepta, por përjashton ushqime me yndyrë të lartë dhe pije tonik. Është e këshillueshme për të kufizuar futje kripë.