Stroke mini - simptomat dhe trajtimi


Mjekësi teorikisht ka gjë të tillë si një goditje mikro apo mini. Megjithatë, në praktikën klinike është një emër shpesh përdoret për t'iu referuar një goditje që dëmton zona e vogël e lokalizimit trurit.
Për të kuptuar skemën e trajtimit të pash duhet të kuptojnë shkaqet dhe simptomat e saj.

Shkaqet dhe simptomat e mini trurit goditjeNë një kuptim të gjerë goditje - një goditje, në të cilën indi truri nuk merr ushqim dhe humbet disa nga funksionet e tij.

Kur mykroynsulte pak dëme në indet e trurit, dhe, si pasojë, funksionet e saj janë mbajtur në një masë më të madhe.
Kur mykroynsulte këto ndryshime në tru në studimin shënuar imët hemoragji, i cili u ngrit nga performanca e dobët e anijeve (qarkullimit rastit të varfër).
Qarkullimi i tillë i varfër ndodh në një numër të sëmundjeve:

 • atherosclerosis;

 • hipertension;

 • infarkt miokardi;

 • aritmia e zemrës.


 • Këto sëmundje e lidhur direkt me qarkullimin e gjakut dhe enëve të gjakut, dhe shpesh vendosur ato (për shembull, një kombinim i arteriosklerozës dhe hipertensionit) shkakton goditje mini apo goditje në tru.

  Pra goditje mini mund të quhet "shenjë paralajmëruese" pash - nëse një pacient do të ndihmohet në këtë periudhë, ka një yyazytsirnist i madh se çfarë ndodh goditje, e cila mund të çojë në vdekje ose 100% humbje të funksionit të trurit, përgjegjës për zonat e dëmtuara.
  Kur simptomat mykroynsulte janë të njëjta si për goditje në tru, por dallimi është se ata mund të hiqet, për shembull, duart mpirje apo këmbët. Nëse goditje zbritet gjymtyrë, pastaj të rifillojë funksioni i saj është shumë i vështirë, por në qoftë se kjo ka ndodhur në goditje mini fazë, atëherë ndjeshmëria trajtimi në kohë mund të shërohen në disa ditë.

  Karakteristikat kryesore të pash mini shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • presion të lartë apo të ulët të gjakut;

 • dhimbje koke;

 • Ndjenja e qenët i përgjumur, rozsiyanist;

 • ndjesi e milingonave;

 • humbja e ndjesi në njërën anë të trupit;

 • marramendje;

 • Gjuha e thjeshtë;

 • përçarje e muskujve të fytyrës;

 • humbja e ndjenjës së kohës dhe hapësirës;

 • intoleranca e dritë e ndritshme;

 • Koordinimi i hutuar.


 • Ndihma e parë për mykroynsulte


  Trajtimi mini goditje në shtëpi nuk mund të jetë efektive, kështu që gjëja e parë për të thirrur një ambulancë. Koha që është dhënë për të parandaluar pasoja të rënda, lexohet në minuta.

  Para ardhjes së pacientëve ambulancë duhet të vënë në një shtrat të vogël dhe të ngrejë kokën. Ai siguroi paqe - eliminuar zhurmat, dritë të ndritshme dhe atmosferë paniku. Çdo tendosje nervoz në këtë pikë mund të shkaktojë komplikime të menjëhershme. Kur mykroynsulte njeriu nuk mund të lëvizë, kështu që ai duhet të sigurojë uyazyka sanitare në vijim se ai nuk duhet të marrë up - për shembull, tualet ose për të pirë ujë dhe të tjerët.

  Droga Trajtimi goditje mini


  Duke pasur parasysh simptomat dhe shkaqet, mjekët përdorin disa kategori të drogës në mykroynsulte:


 • përmirësimin e qarkullimit;

 • ushqyer indet e trurit;

 • në pritje të trajtimit shtuar vitamina dhe droga që eliminojnë shkakun e pash.


 • Për shembull, në presion të lartë, e cila ndodh në tokë nervor duke përdorur sedativë, presionin në sfondin e çrregullimeve autonome - ilaçe që rrisin kapacitetin adaptive e anijeve, etj
  Në kategorinë e parë është actovegin - Ky mjekim përmirëson metabolizmin qelizor dhe përmirëson rrjedhën e gjakut cerebrale. Ajo është përdorur gjerësisht në mjekësi është goditje.

  Ajo gjithashtu përfshin përgatitjen cavinton - ajo dilates enët e gjakut të trurit, dhe kjo rezulton në normalizimin e rrjedhjes së gjakut. Këto barna mund të zëvendësohet homologët, por ata janë një hap i parë thelbësor në trajtimin e goditje ose goditje mini.
  Në kategorinë e dytë të barnave nga goditje janë ato që rivendosur indet e trurit. Për shembull, tserebrolizin dhe Cortexin. Është medikamente të shtrenjta, por ata ndihmojnë për të rivendosur funksionin e humbur. Nëse kategoria e parë e drogës ndihmon për të ndaluar përhapjen e një goditje, pjesa e dytë trajton pasojat e tij.

  Mjekimi pas pash mini


  Pas një goditje njeri mini vazhduan për të paktën 10 ditë të vënë droppers e ilaçeve mësipërme. Drejtimi i mëtejshëm i trajtimit varet nga pacienti, ndikim pozitiv vitaminë B-kompleks, akupunkturë, dhe medikamente që trajtojnë sëmundjet që shkaktohen goditje mini.