Myositis - Simptomat


Myozytamy është një grup i sëmundjeve të karakterizuara nga inflamacioni i indeve të muskujve. Sot ne e konsiderojmë shkaqet dhe faktorët që shkaktojnë sëmundje, llojet dhe simptomat e mioziti.
Klasifikimi i sëmundjeve
Në përhapjen e sëmundjes dalluar myositis lokale (inflamacion i zonave të vogla të kufizuara të muskujve), mioziti përhapur (zonën e prekur muskujt në vend të mëdha) dhe polimiositi (zonat e ndriçuara të mëdha të grupeve të ndryshme të muskujve).
Natyra e kursit Ka një formë akute dhe kronike të sëmundjes.


Shkaqet e myositis
Forma akute e sëmundjeve të raportimit të shkaktojë inflamacion purulent në trup. Kështu, shkaku mund të jetë osteomielit, pyosepticemia, bakteret coccal, bakteret anaerobe, Pneumococcus. Prandaj, myositis shpesh kanë një temperaturë të lartë trupore. Abscese ndodhin në muskuj, duke rezultuar në disa zona të indet e muskujve dhe necrotising inflamacion shkon në indet yndyrë.
Një nga faktorët më të zakonshme që shkaktojnë mioziti, ka edhe infeksion. Në sifilis, tifoja dhe sëmundje, sëmundje të shkaktuar nga edhe një gripi të zakonshëm.

Përveç kësaj, pothuajse çdo rast të sëmundjeve autoimune (lupus, goiter shpërndarë, scleroderma) shoqërohet me zhvillimin e mioziti.
Ne nuk duhet të harrojmë ndikimin në paraqitjen e sëmundjeve parazitare. Cysticercosis, trikinoz dhe echinococcosis në fazat më të hershme të kontribuojnë në inflamacion në indet e muskujve.
Arsyet e myositis gjithashtu përfshijnë:

 • osteokondroza;

 • diabeti;

 • scoliosis;

 • përdhes;

 • hipotermi;

 • greva;

 • tendosje të muskujve;

 • arthrosis, artrit.


 • Simptomet e qafës myositis


  Rasti më i zakonshëm është një myositis lokal mioziti qafës së mitrës, në të cilën muskujt të bëhet i përflakur qafës dhe shpatullave nyje, zakonisht në njërën anë. Simptomet e qafës myositis - një e shurdhër, dhemb dhimbje në qafë, supet otdayuschayasya. Gjithashtu, jehona e dhimbjes mund të ndihet në qafë, krah dhe zonën mes të xhades blades. Pacienti është e vështirë për ta kthyer kokën në drejtim ku muskujt qef. Kjo është për shkak të rrobave të fortë elastik dhe ngarkesës në pjezë. Në mëngjes, pas zgjimit, ka ënjtje indeve të muskujve, tani është zgjeruar edhe dhimbje barku, dhimbje koke. Myositis qafës së mitrës mund të tregojnë simptoma të tilla si ethe dhe vështirësi në gëlltitjes.

  Simptomet e muskujve myositis mbrapa


  Përsëri, tipar kryesor i sëmundjes është dhimbje e shurdhër dhemb që rrit me prekje, duke ndryshuar pozicionin e trupit, shtrihen muskujt. Kur inflamacion i muskujve mbrapa duken të tensionuar, i dendur. Përveç kësaj, ndjenja që ju mund të vëreni formimin lehtë të muskujve, të ngjashme me nodules. Dhimbje ka shprehur lokalizuar, nuk është më shumë sesa në njërën anë të tjera.
  Kur inflamacion të sipërme grupeve muskujt e mbrapa dhimbje të përhapet në gjymtyrë, në veçanti, kanë filluar të lënduar sup dhe bërryl joints, ndoshta disa lëvizje të kufizuar. Ka pasur vështirësi me shfaqje edhe subjekte të butë në formën akute të myositis nuk lejojnë për të mbajtur edhe një filxhan çaj.

  Nëse pjesët e poshtme të pasme dhe bel prekur, jep dhimbje në këmbë, ijet dhe zonën e legenit. Përveç kësaj, nuk ka dhimbje shumë të rënda në vendndodhjen e veshkave dhe mëlçisë. Nuk është një i fuqishëm kufizuar lëvizjen e shtyllës kurrizore, pacienti është e vështirë për të rrotullohen trungu, të ulen, shtrihem dhe ngjiten. Në dhimbje shpërndarë myositis ndjerë në këmbë, të cilat në masë të madhe e komplikon lëvizjen.