Myositis mbrapa muskujt


Myositis është një inflamacion i një ose më shumë muskuj, duke rezultuar në dhimbje të forta dhe dobësi e muskujve të prekura.
Mioziti është e ndarë në:

 • akute dhe kronike

 • kufizuar dhe përhapur


 • Nëse pezmatimi ka pësuar një numër të madh të muskujve, një fenomen i tillë është quajtur polymyozytom. Muskujt kronike myositis mbrapa mund të çojë në atrofi.

  Shkaqet e myositis
  Arsyet që mund të shkaktojë kjo sëmundje një sasi të madhe, dhe ata janë shumë të ndryshme.


  Këto përfshijnë:

 • infeksionet dhe viruset

 • Depërtimi i parazitit në muskul

 • Depërtimi i substancave toksike në trup

 • osteokondroza

 • scolliosis

 • sëmundjet e ndryshme të nyjeve

 • tendosje të tepruar dhe të pazakontë në muskujt

 • lëndime të ndryshme

 • hipotermi

 • ënjtje

 • konvulsione tejzgjatura gjatë udhëtimit


 • Terren pjellor për zhvillimin e myositis mbrapa muskujt janë edhe sëmundjet e sistemit musculoskeletal dhe veprimtari specifike profesionale, se është shumë e prirur për këtë sëmundje shoferët, programuesit, muzikantë. Këta njerëz duhet të jenë vazhdimisht në një pozitë të pakëndshme në këtë proces.

  Simptomet e sëmundjes  Procesi inflamator shoqërohet me dhimbje të forta që burojnë nga muskujt e prekura, të cilat në mënyrë të konsiderueshme rritjen e kur ju klikoni në vendin e inflamacionit, si dhe gjatë lëvizjes, që përfshin muskujt e prekur. Përveç kësaj, në rritje dhimbje provokuar ndryshime të motit. Ndonjëherë sëmundja ndërhyn me gjumin gjatë natës.
  Në vendin e inflamacionit reddens lëkurës dhe shtohet pak. Për shkak të tensionit në muskujt e prekura punojnë nyje të komplikuara që janë me ta. Ndonjëherë në rrjedhën e muskujve sëmundjes ulet në vëllim.

  Nëse myositis ndodh në dhimbje të butë shkon pas disa ditësh. Por kjo është e nevojshme për të siguruar qetë pacientit, përveç kësaj, ajo duhet të jetë e ngrohtë. Në qoftë se ju mbani një efekt negativ mbi muskujt aktivitet të ftohtë apo fizik, sëmundja mund të shkoni në një formë kronike. Kursi i sëmundjes në të rënda mund të privojë plotësisht efikasitetin.
  Kur myositis mund të ndodhë edhe inflamacion të nervave, të cilat zakonisht asimetrike, dmth dhimbje ndryshojnë në anë të ndryshme.

  Trajtimi i myositis ilaçeve tradicionale


  Nëse ju keni zhvilluar inflamacion si rezultat i hipotermi ose ushtrim të tepruar, ju para së gjithash, për të shmangur çdo stres muskujt e prekura. Në favor të shkoni në shtrat.
  Ushtrime terapeutike dhe dietë e duhur janë faktorë të rëndësishëm për shërim. Ushqimi përdoret duhet të jetë i pasur me proteina lehtësisht të tretshëm.
  Në favor të thatë të ngrohjes dhe fërkime dhe masazh duke përdorur vajra esenciale të ngrohur e bimëve të tilla si eukalipt, livando ose borzilok. Mirë vaj ndihmë për atletët.

  Mjekësisë tradicionale mund të ofrojnë edhe shumë mjete që do të hequr dhimbjen dhe të kontribuojnë në procesin e juaj e shërimit.

  Trajtim duke përdorur patate • Vlim disa patate dhe pure ato

 • pastaj të vënë në vend ndezjen disa herë e palosur pëlhurë, por ai në mënyrë të barabartë Vendos patate pure

 • pastaj të përfundojë vendin e materialit leshi myositis

 • Kur patate ftohur - hiqni dhe compress duhet fshij muskujt prekur


 • Trajtim duke përdorur rodhe • Lani disa gjethe të rodhe dhe derdh ujë të valë

 • Bëni disa pjesë në rafte dhe të bashkangjisë në vendin e inflamacionit

 • leshi të lartë materiale të përfundojë


 • Trajtim duke përdorur bodyagi


  Bodyaga përdoret si një mjet për bluarje fushave myozytom prekur.

 • Merrni 10 gram bodyagi pluhur

 • plotësoni atë me dy lugë ëmbëlsirë e gjalpë para-i shkrirë

 • Përbërësit llokoçis

 • gjumit fshij merret në masë në vendin e inflamacionit


 • Përsëriteni këtë procedurë një herë në javë nuk është e rekomanduar për shkak se ajo mund të ndodhë nga acarim të lëkurës.

  Trajtimi me lakër dhe sode • Merrni disa gjethe të lakër dhe siklet e tyre

 • pastaj spërkat sode buke këto gjethe dhe bashkëngjitni në vendin e myositis


 • Trajtim me vaj me buds shelg


  Për të përdorur këtë trajtim popullore ju duhet të përzierje buds shelg, krem ​​dhe vaj në sasi të barabarta deri qetë. Rezultati është një krem ​​që efektivisht përballon myozytom mbrapa muskujt.

  Trajtimi me rrënjë rodhe • Muzik disa shuma e rrënjë rodhe

 • një lugë gjelle para pour marrë 300 ml ujë të vluar

 • pastaj të lënë të mbush një mjet për dy orë

 • Rezultuar pije infuzion në pjesë të dy lugë 3-4 herë në ditë


 • Trajtimi me dressings mjaltë


  Liberally shpifjeve zonën e prekur me mjaltë dhe të lartë të përfundojë materiale e saj leshi.

  Parandalimi i sëmundjes


  Për të parandaluar Sëmundjet të tilla si myositis dobishme për t'u angazhuar në not dhe gjimnastikë. Përveç kësaj, shuarje tradicional gjithashtu do të zhvillojnë inflamacion, për këtë ju vetëm duhet për të praktikuar pranimit dhe roztyratysya shpirti peshqir të ftohtë të lagur.