Nevralgji kraharorit


Termi "nervore zaschemyt" është i njohur për shumë njerëz dhe është e lidhur me ndjenjat e keqe pak. Duke nevralgji shpinë kraharorit shkakton ngjeshja e nervave zhvendosur disqe intervertebral, muskujt, brinjë, nga e cila ka dëme nervore. Më shpesh kjo është e lokalizuar në një vend ku nerva ndër brinjëve vijnë nga shtyllën kurrizore.
Shkaqet e gjoksit nevralgji
Nevralgji është e shoqëruar zakonisht me sëmundje kurrizore - të tilla si dhimbje të ulët mbrapa, hernia.
Dëme nervore që çon në inflamacion të indeve përreth, tumoret, hypertonicity e muskujve, qarkullim të dobët, trauma, ulur imunitetin, dhe virusi herpes që shkakton herpes.


Duke shkaktuar faktorë përfshijnë:

 • hipotermi;

 • stresi;

 • abuzimi me alkoolin;

 • diabeti;

 • Mungesa e vitaminave;

 • ndonjë sëmundje e lidhur me qarkullimin e gjakut dhe nervore mbaresa nga enët e gjakut dëme.


 • Simptomet e nevralgji kraharorit
  Karakteristikë e mbyten ose inflamacionit nervore janë dhimbje në innervation tij (Komponimi i organeve dhe indeve). Lokalizuara dhimbje në hapësirën ndër brinjëve, duke i dhënë prapa, nën teh shpatullën, mbrapa. Ngatërruar shpesh nevralgji me infarkt miokardi apo angina, por ndryshim e saj kryesore në qëndrueshmërinë statike dhe dhimbje. Sulmet janë pothuajse mungon, dhe fuqia dhe intensiteti i dhimbjes në krahasim me dhimbje barku i veshkave.

  Nevralgji kraharorit mund të shoqërohet me simptoma të tilla si sytë e përlotur, djersitje, t'i shtyer, ose lëkurë anasjelltas zbehtë, dhimbje të muskujve.
  Simptomet tipike përfshijnë nevralgji kraharorit rritje dhimbje kur kollitet, lëvizjet dhe zonat prekje rreth burgosur ose nervore përflakur. Direkt në vendin e ndjeshmërisë së tij humbjen zakonisht plotësisht mungon (mpirje).
  Diagnoza e sëmundjes
  Në mënyrë të pavarur të diagnostikuar nevralgji në gjoks e pamundur, dhe trajtim pa mbikëqyrje mjekësore të gjithë mund të çojë në paaftësi.

  Mjeku do të dallojnë dëme nervore nga sëmundjet e zemrës, bazuar në ndryshimet në natyrën e dhimbjes dhe reagim ndaj nitroglycerin. Ju gjithashtu duhet të përjashtojë cholecystitis akute dhe pancreatitis, perikardit dhe pleurit.
  Si për të trajtuar nevralgji gjoks?
  Objektivi kryesor është për lehtësimin e dhimbjeve, të cilat përshkruajnë barna nonsteroidal anti-inflamator (voltaren, Diclofenac, Movalis), duke përfshirë ointments / gels në bazë të tyre. Në disa raste, të përshkruajnë injeksione intramuskulare aspirina, ose ketonal Ketorol.

  Për lehtësimin e dhimbjeve përdorur shumë të rënda bllokadën novokaina, e cila jep efekt pothuajse të menjëhershëm, por nuk është për të gjithë dhe është i hartuar vetëm neurolog.
  Për lehtësimin e muskujve spazma e ilaçeve të përdorura grupeve të muskujve - Sirdalud, baclofen, clonazepam.
  Pasi dhimbje ankorua, të fillojnë për të trajtuar sëmundje themelor që shkaktoi zhurma ose nervore inflamacion.
  Terapi shtesë
  Efektivisht plotësuar mjekim nevralgji futje kraharorit të vitamina B1 B6 B12 e cila është veçanërisht e rëndësishme për pacientët me diabet dhe gastrit.

  Ndonjëherë përshkruar për të përmirësuar elenium gjumë, Relanium dhe sedativë të tjera merren vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.
  Është e dobishme për të përdorur ointments të jashtme të bazuar në helmin e bletëve dhe snake - ajo përmirëson qarkullimin e gjakut në zonat dëme nervore.
  Rezultati i mirë i jep trajtim nevralgji të fizioterapi kraharorit, akupunkturë, terapi lazer, masazh.