Nevralgji - simptomat dhe trajtimi


Nevralgji - sëmundje shumë e zakonshme, dhe mbulon një gamë mjaft të gjerë moshës. Kjo sëmundje është shkaktuar nga dëmtimi jo-strukturore te nervave periferike.

Llojet dhe simptomat e nevralgjiNe shpesh dëgjojmë për ndër brinjëve nevralgji, por ka disa lloje të kësaj sëmundjeje, secila prej të cilave është e lidhur me një zonë të veçantë të trupit. Në mënyrë që të kuptojnë cilat simptoma ndodhin në nevralgji, duhet të i kushtoj vëmendje të llojit të sëmundjes. Zakonisht ndikon nervat që kalojnë në kanalet e ngushta, e cila në trupin e njeriut shumë. Nuk janë llojet e mëposhtme të nevralgji:


 • Nevralgji, e cila ndodh në lezioneve te nervit trigeminal. Kjo është forma më e zakonshme e nevralgji. Simptomat e saj janë manifestuar nga dhimbje në mishrat dhe nofulla e sipërme mbi anët e hundës, qepallë më të ulët.

 • Nevralgji ndër brinjëve karakterizohet shtënat dhe dhimbje të mprehtë në gjoks.

 • Nevralgji kofshë jashtme nervore lëkurës kontribuon në shfaqjen e dhimbjeve në kofshë nga jashtë.

 • Nevralgji që ndodh për shkak të dëmtojë krыlonebnoho nyje gjeneron dhimbje në interes, sytë, tempuj dhe qafën.

 • Nevralgji glossopharyngeal nervore është një kusht mjaft e rrallë dhe manifestohet me dhimbje në nofullën e poshtme dhe fyt.

 • Nevralgji nervore zverku karakterizohet nga dhimbje në tempuj, sytë dhe zverku regjionin e kokës së.


 • Trajtimit nevralgji


  Trajtimit nevralgji, si sëmundje të tjera, me të ndarjes në popullore dhe mjekësore. Qëllimi i të dy metodave është një - për të hequr dhimbjen.
  Kur mjekim nevralgji të bërë këtë është mjaft e thjeshtë. Sot ka shumë spektër të ndryshme qetësues, ju lutem. Si mjete unmedical përdorur:

 • akupunkturë;

 • ndikimi i pushtetit aktual të ulët;

 • Rrezatimi ultravjollcë dhe me ultratinguj;

 • laserpuncture;

 • electrophoresis


 • Në raste të rralla, ku ju nuk mund të bëjë efektin e duhur me anë të terapisë dhe barnave fizike, mjekësi të kalojë në trajtim kirurgjik të nevralgji.:
  Nevralgji mjete popullore Trajtimi përfshin përdorimin e anestezi recetat popullore:

 • Supë me leh copëtuar shelg , i cili është marrë brenda.

 • Shërimi infuzion anestetik të yarrow. Pranuar si brenda para ngrënies.

 • Kamomil supë. Ajo ka një efekt qetësues dhe lufton të mëdha me dhimbje barku. Dehur disa herë në ditë, pas ngrënies.

 • Lëng i zi rrepkë. Ky mjet është e mirë për të përballuar me detyrën. Lëng rubbed në zonën e prekur disa pika përgjatë nervore.

 • Gjethe Geranium ose rodhe, rrikë integruar. Lë rrikë ose zbatohet në fushat me probleme të trupit për disa orë.


 • Me trajtimin e këtyre recetave të thjeshta nevralgji dhe ndoshta në shtëpi.

  Nevralgji Parandalimi


  Ka disa këshilla për ata që nuk duan të përballen me këtë sëmundje:


 • Dietë duhet të jenë të shëndetshme dhe të balancuar.

 • Sport, ose të paktën të akuzuar, mjetet duhet të jenë të përditshme.

 • Ju duhet të mbrojtur veten nga stresi.

 • Kontaktet me sëmundjet infektive të rrezikshme shumë të padëshirueshme.

 • Kontrolluar peshën tuaj si obeziteti dhe kequshqyerja shpesh shkaktojnë predispozicion për sëmundje.

 • Një kontakt të rregullt dhe të shpeshtë me natyrën.

 • Nëse ju jeni një kohë të gjatë në dhomë, të kujdeset për pastërtinë e saj dhe ventilim.


 • Ata njerëz që mbajnë këto settings, ju mund të krejtësisht të harrojmë për shëndetin e tyre.