Nevralgji nervore zverku


Dhimbje koke - ndjenjë shumë e njohur për shumicën e të rriturve. Nganjëherë shkaqet e saj janë të panjohur, por më shpesh, një dhimbje koke është një simptomë e sëmundjes. Ndonjëherë shkaku i dhimbje të mprehtë pulsating në qafë mund të jetë një efekt stimulues mbi nervore zverku.
Shkaqet e nevralgji
Shkaqet e nevralgji nervore zverku mjaft të ndryshme. Në rastet kur sëmundja ndodh spontanisht, pa arsye të dukshme të dukshme - në këtë rast diagnozën e nevralgji primar. Shfaqja e nevralgji primar nervore zverku mund të shkaktojë: • qafën hipotermi dhe zonën e qafës;

 • kohë në gjetjen e sjellje të pazakontë (gjatë gjumit apo punës);

 • stresi.


 • Nervore zverku nevralgji lloji i dytë zhvillohet në prezencë të ndonjë sëmundje që ndikon në kokën ose qafës. Këto janë:

 • meningjit;

 • encefalit;

 • Çrregullimet degjenerative (osteokondroza qafës së mitrës osteoarthritis joints qafës së mitrës);

 • tumor të trurit;

 • përdhes;

 • grevat ose goditjet në qafë;

 • sëmundjet ngjitëse.


 • Përveç kësaj, të provokojnë këtë lloj të nevralgji mundemi sëmundjeve kronike dhe sistemike. Për shembull:


 • lupus erythematosus;

 • diabeti;

 • scleroderma dhe të tjerët.


 • Simptomet e nevralgji nervore zverku


  Siç u përmend, simptoma kryesore është dhimbja. Ajo mund të jetë e ndritshme, pulsating, akute. Nevralgji dhimbje nervore zverku ndikon në rajon kokë dhe parietal. Rrënjët irrituese në nervore zverku nevralgji harton vogla dhimbje në qafë, mbrapa dhe anët rreth veshëve. Ndonjëherë dhimbja mund të jetë aq i fortë se ajo shkakton të përzier dhe të vjella. Lëkurës në pjesën e prapme të kokës dhe qafës gjatë inflamacionit nervore bëhet shumë e ndjeshme edhe për të prekur të thjeshtë. Ndonjëherë ka zona e dhimbshme e mpirje të lëkurës apo anasjelltas, shfaqjen e "milingonave".

  Trajtimi i nevralgji nervore zverku


  Trajtimi i nevralgji trigeminal fillon për të eliminuar dhimbjet. Për ta bërë këtë, rekomandohet të ngrohtë qafë dhe qafë zonë, përdorni ointments ngrohja. Si një trajtim mjekësor që përdoret:
  1. medikamente anti-inflamator dhimbje:

 • Diclofenac;

 • Indometacin;

 • Ibuprofen;

 • Ybufen;

 • NEKST dhe kështu me radhë. D.


 • 2. Relaxants muskujve:

 • Baclofen;

 • Mydocalm.


 • Për relaksim të muskujve shtesë caktuar masazh terapeutik.

  Me dhimbje të padurueshme shpesh përdoret metoda futjen bllokada steroide drogës anti-inflamator:

 • Hydrocortisone;

 • Cenalog;

 • Metypred dhe kështu me radhë. D.


 • Në rastet kur trajtimi nuk jep efektin e dëshiruar apo në rritje rastet e nevralgji, lidhur metodave kirurgjikale. Ka dy metoda të kirurgjisë:

 • Heqja compression e nervave duke përdorur teknika microsurgical.

 • Neurostimulation (ndikim direkt mbi nervore duke përdorur forcë të caktuar aktuale dhe frekuencën).


 • Trajtimi ndihmëse
  Së bashku me trajtim tradicional, mjetet juridike popullore për nevralgji zverku ndihmë nervore shërim me shpejtësi dhe të zvogëlojë rrezikun e ri-ndezjes. Në rast të nevralgji rekomanduar:

 • Përdorni vezë të ziera ose hikërror prokalenu për vende të ngrohjes lit.

 • Aplikoni derri yndyrë të përzier me buds supë jargavan. Fat është para përmirësime.

 • Merrni një dush me bimor (trumzë, nenexhik ose rigon), i cili gjithashtu ndihmon për të ulur dhimbjen.

 • Pini infuzion i leh shelg. Një gotë me ujë të valë marrë 10 g leh thatë pluhur dhe vuaj për ngrohje të ulët për 20 minuta. Duke kjo do të thotë një lugë gjelle tri herë në ditë para ushqimit, ju mund të shpëtoj nga dhimbjet nevralgjike.