Pezmatim nervi i sciatic nervore


Nervore sciatic është e trashë e të gjithë nervave të pranishëm në person. Me aftësinë e saj për të reduktuar inflamacion i muskujve është e shqetësuar, dhe si pasojë, ka vështirësi në lëvizje dhe ka ndjesi të pakëndshme.

Shkaqet e pezmatim nervi i sciatic nervoreShkaku kryesor i pezmatim nervi i nervore sciatic është hequr në fytyrë atë. Kjo mund të ndodhë në një numër të sëmundjeve:

 • Osteokondroza.

 • Stenozë i kanalit kurrizore.

 • Rritje Bone (nxit) formuar në nyje.

 • Tumoret.

 • Shtatzënia.

 • Gjithashtu pezmatim nervi mund të ndodhë për shkak të infeksionit ose hipotermi.


 • Simptomat pezmatim nervi sciatic nervore


  Kur sciatic personi pezmatim nervi nervore përjeton ndjesi të pakëndshme në numrin e gjymtyrë dhe lumbosacral:

 • Dhimbje rënduar nga lëvizja;

 • ndjesi shpimi gjilpërash;

 • mpirje;

 • parezë;

 • tkurrje konvulsive muskujve.


 • Si për të trajtuar pezmatim nervi i sciatic nervore?


  Trajtimi i pezmatim nervi i nervore sciatic fillon për të kërkuar shkakton inflamacion në qoftë se ajo ishte hipotermi ose infeksion, atëherë trajtimi do të përbëhet kryesisht nga medikamente. Nëse nervore të ndikojë në kockë, atëherë, së bashku me ilaçe, chiropractic rëndësinë ngjante dhe masazh.

  Kur inflamacion i nervore kryesisht përshkruajnë barna anti-inflamator - NIMESIL, nymyd dhe homologët e tyre. Ato nuk mund të merret me stomak bosh, si kryesor nimesulid aktiv përbërës mund të ndikojë negativisht muret e trupit.
  Kur inflamacion i sciatic nervore mund të ndikojë pozitivisht në pritje decongestants drogë në ditët e para të sëmundjes. Kjo është për shkak të faktit se shtohet përflakur nervore, dhe në këtë drejtim gjendja e përgjithshme për shkak të akumulimit të lëngjeve përkeqësohet.
  Nëse pezmatim nervi është shkaktuar nga hipotermi ose infeksion, antibiotikët treguar të cilat baktereve të ndjeshme. Në këto raste mund të jetë e përshtatshme lysine destinacion - drogës, e cila është një amino acid thelbësore që përshpejton riparimin e indeve dhe është efektive në virusi herpes.

  Të fibrave nervore gjetura shpejt, trajtohen përfshijnë Vasodilators, në varësi të se sa ishte goditur një nerv, ajo mund të jetë një tabletë ose injeksion. Efektivitetin e saj në pezmatim nervi edhe provon Aktovegin.
  Pasi themelore "blloqe të ndërtimit" të sistemit nervor qendror janë vitamina B, atëherë neurit sciatic nervore (dhe çdo neurit tjetër) mund të jetë e përshtatshme vitamina neytrotropnыe. Në këtë rast, një neyrobyon.
  Për nervore shpejt rifilloi aktivitetet e saj pas disa ditësh të sëmundjes mund të përdoren Neiromidin - kjo drogë ndihmon transmetuar impulset nervore.

  Mjekësi alternative në trajtimin e pezmatim nervi

 • Kur nervore sciatic pezmatim nervi shkaktuar nga kockave presion, pacienti është përshkruar terapi manuale.

 • Masazh në pezmatim nervi sciatic nervore është një trajtim i domosdoshëm hap për shkak se ajo aktivizon muskujt dhe përmirëson qarkullimin. Masazh mund të fillojë të shpenzojë rreth një javë pas fillimit të sëmundjes dhe të vazhdojë për aq kohë sa funksioni motor do të restaurohen.

 • Besohet se akupunktura është edhe si masazh, një nga mjetet më të mira në rimëkëmbjen pezmatim nervi të trupit: ai rikthen funksionimin korrekt të nervore prekur.

 • Nëse pezmatim nervi i shoqëruar nga dhimbje të forta, është treguar duke marrë analgesics.