Nervor TIC - trajtim


Overstimulation Ndonjëherë fortë nervor ose dëmtim fizik të lënë ndryshime të dukshme në kontraktimet e muskujve formë myyazytsilnyh. Kjo situatë mund të zgjasë disa sekonda dhe mund të marrë vite. Kjo është një tik nervoz nervoz, trajtimi varet nga ajo që shkakton posmykuvan pakëndshme.

Si për të trajtuar një tik nervoz nervor?Mjekët gjetën një klasifikim të qartë të TIC nervor, ndarë nga kontraktimet e muskujve lokalizimi. Pra, ka tre sëmundje:

 • Politika imitator - reduktimin myyazytsilni e muskujve të fytyrës (vetull, qepallë, faqe, buzët).

 • TIC vokale - reduktimin e komunikimit zë, në të cilën ndryshon timbër ose cilësinë e gjuhës (qaj myyazytsilni, Fraza fragmentare).

 • Gjymtyrët tiki - dridhje e duarve apo këmbëve.


 • Përkundër faktit se TIC janë të ndryshme, vendosur atë tregon arsyet për metodën e tyre të origjinës e trajtimit pavarësisht nga posmykuvan. Nëse kontraksionin e muskujve e cila është për shkak të sëmundjeve neurologjike, dëmtim i trurit apo nervore hequr në fytyrë, ju duhet të hiqni rrënjët e dru tik.
  Pas trajtimit të sëmundjes themelore TIC nervor, si rregull, nuk e bën vetë ndihet. Por trajtimi psikologjik i TIC do të kërkojë terapi komplekse që synon normalizimin e sistemit nervor. Kështu fëmijët shpesh Tiki shkojnë larg. Truri i fëmijëve ka aftësinë për të "harruar" edhe stresin të fortë emocional pas normalizimit të sfond dhe disa trajtime qetësues. Trupi i rritur, për fat të keq, jo aq e lehtë për të përballuar stresin rënda mendore.

  Trajtimi i TIC nervor në të rriturit


  Ndonjëherë mjeku përshkruan për të trajtuar një nervor drogë tiku që ndihmojnë për normalizimin e furnizimit me gjak të trurit, qetësuesve dhe ilaçe Veprimit neurotoksik. Grupi i fundit i drogës bllokimin nervore, duke eliminuar simptomat lokale. Por seanca psikoterapisë dhe normalizimi i përgjithshëm i gjendjes emocionale, madje edhe ndërsa duke marrë drogë fuqishëm është mjeti më efektiv në trajtimin e TIC. Devijuar nga të menduarit në lidhje me një situatë stresues zvogëlon frekuencën e kontraktimet e muskujve myyazytsilnyh. Pra, në mënyrë të arsyeshme të besojnë rekomandime për aktive fizike aktivitetit, lëvizshmërisë dhe përqendrimi në hobi.

  Trajtimi i TIC nervor në fytyrë


  Grupet zvogëlimin e muskujve të fytyrës - një nga manifestimet më të dukshme dhe të pakëndshme i TIC nervor, e cila dëshiron të shpëtoj të shpejtë. Ju mund të aplikoni teknikat themelore në formën e injeksione Botox. Por, para se të marrë masa ekstreme, ju mund të provoni një trajtim të butë.
  Relaksimi në një banjë të ngrohtë me TEAS bimor, Aromatherapy, not - trajtime të këndshme dhe shpesh efektive. Ndoshta trupi vetëm shkurtime të lodhur dhe nervor sistemit prosyhnalizuvala myyazytsilnymy në fytyrën e tij. Ja se si të trajtojnë një sy nervor tik nervoz thjeshtë ushtron muskujt e fytyrës, nëse jo të shkaktojnë plagosje serioze ose sëmundje të trurit:


 • Ushtrimet fillojnë me marrjen e sjellje më të rehatshme (ulur, shtrirë, mbështetur).

 • Mbyll sytë tuaj dhe mendimet e drejtpërdrejta në një drejtim paqësor.

 • Relakson muskujt e nofullave dhe të gjithë fytyrën.

 • Nxjerr zë me zë të lartë "dhe" nofulla duke rënë paksa, ndërsa heqja gjuhën në shije.

 • Nëse muskujt e fytyrës ushtrim krejtësisht të relaksuar mund të përfundojë në 5 minuta.


 • Qepallat nervor tic, trajtimi i të cilave mund të konvertohet në të këndshme sesioneve të tilla zbutës relaksimit, mbahet zakonisht disa ditë.

  Trajtimi i mjeteve juridike nervor popullore TIC


  Ajo ka qenë prej kohësh i njohur për të qetësuar mjete popullore - TEAS, ekstraktet bimore, vajra esenciale. Të gjithë janë në doza të kufizuara me kujdes në gjendje për të hequr qafe manifestimet e lodhjes dhe stresit. Prandaj, trajtimi i metodës nervor popullore TIC është shumë efektive në shumicën e rasteve. Paketa e kamomil supë dhe ca balsam, oe limon punë të shkëlqyer me qepallat twitching. Një çaj pije nenexhik me mjaltë para se të krevat ndihmon në eliminimin tensionin e muskujve. Këtu është një recetë e shkëlqyer për qetësimin ilaçe që mund të përgatisë veten:


 • Në pjesë të barabarta duhet të shikojnë gjethet trifletësh, nenexhik dhe rrënjë sanëz.

 • Lugë gjelle e bimëve derdh 500 ml ujë të vluar, të sjellë një çiban dhe mbush 40 minuta.

 • Prano infuzion kërkuar në 200 ml para gjumit.