Rishikimi nga trajtimet më efektive për artrit i nyjeve


Arthritis - është një inflamacion i nyjave. Ka shumë forma të kësaj sëmundjeje, ajo gjithashtu mund të ndodhë në njeri të shëndetshme, dhe si një komplikacion i diçkaje, apo edhe si simptomë kryesore të sëmundjeve të tjera. Trajtimi i artritit - një detyrë jashtëzakonisht e vështirë që kërkon durim nga pacienti dhe një numër të madh të zellit.
Prevalenca e sëmundjes është mjaft e lartë: çdo ditë që mjekët lokalë klinikat kthyer njerëzit që vuajnë nga një formë e artritit. Në mënyrë të barabartë si njerëz të moshuar dhe të rinj të sëmurë (duke përfshirë fëmijët).


Sipas statistikave nga inflamacion i nyjave përballet me çdo person të njëqindtë

Metodat e trajtimit të sëmundjes


Para se të terapisë, pacienti duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë, mjeku e dinte shkakun e inflamacion dhe dhimbje, dhe të ketë një plan për trajtimin efektiv të artritit.
Nëse Patologjia e përgjithshme e trupit (por artrit është shpesh një shok i reumatizma, lupusi eritematoz, hepatit dhe infeksione të caktuara) - trajtimin e artritit është mbajtur në lidhje me sëmundjen primar.
Nëse patologji të tjera të rënda janë zbuluar, pastaj të heqin qafe e inflamacionit - para së gjithash, të eleminuar shkakun e saj. Kjo mund të jetë një infeksion, një proces autoimune, mënyrë jetese të sëmurë (të ushqyerit, zakone të këqija), në varësi të rezultateve diagnostikuese do të jetë e qartë se si për trajtimin e artritit në rastin.

Trajtimi i përgjithshëm i artritit
Shumë shpesh, inflamacion i nyjave - është një manifestim i patologjisë së përgjithshme të trupit, të tilla si artriti reumatoid dhe reumatike (këto sëmundje të ndikojë jo vetëm në nyje, por indet dhe organet e tjera) dhe sëmundje të tjera të caktuara ngjitëse dhe jo-infektive. Që procesi të përfshirë janë sisteme të ndryshme të trupit - është kryer në terapi të kombinuar.
Nëse artrit është shkaktuar nga infeksioni - emërohen antibiotikët në formën e injeksioneve ose tableta, si dhe një immunotherapy plotë që ndihmon për të aktivizuar imunitetin natyror mbrojtës. Jo vetëm që e bën këtë trajtim të drogës, por metodat e tilla si (pastrimin e gjakut nëpërmjet një filtër) plasmapheresis, rrezatim lazer të gjakut, duke marrë Biologics.

Atëherë është e nevojshme për të hequr inflamacion. Efekt të mirë anti-inflamator mund të arrihet nga një grup i drogës jo-steroidal aspirina dhe Nurofen (për të shmangur efektet anësore të marrë këto pilula duhet rreptësisht nën mbikëqyrje mjekësore). Në inflamacion të theksuar dhe dhimbje emëruar injeksione të drogës hormonale drejtpërdrejt në zgavrën e përbashkët - këto injeksione sjellin lehtësim të shpejtë të pacientit.
Si të merren me artrit vuajnë nëse shteti i përgjithshëm (në forma të rënda të sëmundjes mund, për shembull, shumë rritje të temperaturës)? Në këtë rast, pacienti merr painkillers dhe droga antipiretik, vitamina, droga, pikoj.

Sëmundjet autoimune janë trajtuar lloje të barnave që normalizuar sistemin imunitar - ymmunokorrektoramy.
Për të rivendosur kërc kyçeve është chondroprotectors përdorur. Në mesin e këtij grupi të barnave të njohur të drogës moderne Hondroyitynsulfativ, Teraflex, Rumalon, glucosamine.
Këtu është procedura e rrezatim lazer të gjakut
Trajtimi lokal i nyjeve
Në fazën akute të sëmundjes të nyjeve treguara ngrohtesi dhe qetësi. Nëse vuani nga një ose më shumë nyje të mëdha - i emëruar nga pjesa tjetër e pacientit krevat. Duke treguar ointments dhe gels që mund të shpëtoj nga dhimbje dhe ënjtje (p.sh. xhel Diclofenac ose krem).

Terapi fizike për artrit është e përshkruar vetëm pas faljen e simptomeve akute. Veprimi i saj ka për qëllim të ngrohjes të thellë, përmirësimin e qarkullimit të gjakut në indet periarticular, të përshpejtojë proceset e shërimit dhe të reduktuar dhimbjen.
Ushtrim terapeutik është bërë obligim, edhe në qoftë se dhimbja mbetet në lëvizje: për funksionimin normal të trupit dhe zhvillimin e vajosje përbashkët aktivitet fizik e nevojshme! TE siguron një të butë, veprim i butë, por që nuk ka pasur dëme - një proces i kontrolluar studime kanë përjetuar instruktor.

Masazh dhe terapi manual përdoret në një fazë të mëvonshme të shërimit. Veprimi i tyre - parandalimi i contractures (kufijtë qëndrueshme të mobilitetit të përbashkët), lehtësim dhimbje, rrit rrjedhjen e gjakut në muskujt okolosustavnыm dhe parandalimin e atrofi.
Analgesics ozokerit, parafine dhe baltë aplikacionet treguar në fazën e rimëkëmbjes dhe të gjatë shlyerje në format kronike të sëmundjes. Këto produkte që synojnë ngrohje të thellë të zonës së përbashkët të dhimbje, ënjtje, spazma e muskujve dhe vulat. Zakonisht procedura kryhet para masazh dhe terapi manuale.

Paketa në artritin kryer duke përdorur dimeksid që thellë depërton në indet e përflakur kyçeve, heq ënjtje, dhimbje dhe normalizes e qarkullimit të gjakut. Gjithashtu të sjellë lehtësim fasha ngrohjes alkool dhe mbështjellës zonën e prekur në lesh (për shembull, ju mund të veshin çorape të ngrohtë dhe doreza bërë nga leshi natyrore).

Ushqimi, mjetet tradicionale dhe jo-tradicionale
Çfarë mund të bëj në shtëpi të mundë sëmundjen?
Ushqimi i duhur jep trupit me gjithçka të nevojshme për rimëkëmbjen dhe rindërtimin. Ju duhet të vidyazykatysya nga yndyrë (sidomos skuqur) mish, proshutë, një numër i madh i erëza të nxehtë, margarinë, dhe të gjitha produktet që përmbajnë yndyrna trans.

Çdo gjë e dobishme që përmban kolagjenit (substancën që është një komponent i kërc) ose kontribuon në formulimin e saj. Për shembull, vaj flaxseed dhe peshku (në veçanti i kuq për shkak se ka shumë acide yndyrore polyunsaturated - një nga më të ushqyesve për nyje).
Herbs gjithashtu e nevojshme të freskëta, perime dhe fruta, mbinë kokrra (të pasura në vitaminë E), djathrave, produktet e qumështit, mishit të shpezëve.
Me mjetet juridike jo-tradicionale për të trajtuar përdorur me sukses këtë metodë si akupunkturë. Ndikimi Akupunkturë në pikat bioactive kështu lehtësimin e dhimbjeve dhe stimulon proceset tonik në trup.

Mjekësisë tradicionale ka një shumë të recetave dhe e di se si për të kuruar artritin. Për trajtim përdorni të ndryshme bimore, drogë bazuar në balta, mumje, përfundon të ndryshme, krem, rastyrky dhe shërimin banja - në kompleks të gjitha për të hequr qafe e inflamacionit.
Përtej fazën akute të sëmundjes janë një mjet i shkëlqyer i trajtimit dush. Përshtatshme për këtë qëllim dush duke përdorur fshisave finlandeze dhe ruse me bimë medicinale (acaroj, lisi). Ngrohje Thellë ind lehtëson largimin e shpejtë të inflamacion dhe dhimbje, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe të ushqyerit e indeve, dhe jep efekt imunostimulues. Është e rëndësishme që të konsultoheni rregullisht dush.

Kirurgji
Nëse trajtimi konservatore për një kohë të gjatë nuk mund të mposhtur mjekun sëmundje mund të sugjerojnë pacient kirurgji. Arthroscopy më të përdorura: përmes një birë në mjetet e përbashkëta zgavër janë futur, përmes të cilit mjeku mund të shqyrtojë kërc, ligaments, hiqni lëngun inflamator dhe qelb, të futur drogë dhe kështu me radhë D..
Një lëndime më të rënda, kur e përbashkët e ka humbur funksionin e tij dhe i durueshëm kërcënon e aftësisë së kufizuar, mund të ndihmojë arthroplasty - Instalimi i protezë artificiale. Trajtim i tillë e artritit të nyjeve të përdorura si mjet i fundit kur të gjitha metodat e tjera janë testuar dhe nuk ka dhënë rezultatet e duhura.

Mjekësia moderne lejon zëvendësimin e plotë të përbashkët
A është e mundur për të kuruar artritin? Fat të mirë, forma më e shërueshme të sëmundjes, por në qoftë se në mënyrë të shkujdesur për shëndetin e tyre - është e mundur zhvillimi i komplikimeve dhe tranzicioni i sëmundjes kronike. Prandaj, në mënyrë që të mos humbasin mundësinë për të jetuar një jetë të plotë - të ndjekë të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj dhe të kujdeset për shëndetin tuaj!