Shqyrtimi i tanishëm ointments dhimbje në nyje të vërtetën dhe fiction


Kozmetike dhe dhimbje në nyje të vijnë tek ne nga antikiteti. Gjatë gërmimeve arkeologjike në skeletet e njeriut të caktuar ndonjëherë të V pes, u gjetën shenja të sëmundjes së përbashkët. Prova e parë pysyazytsi e problemeve me sistemin musculoskeletal datës pes II povikm. Natyrisht, industria farmaceutike në kuptimin modern nuk ekzistonte.
Përballen me sëmundje të kyçeve në kohët e lashta njerëzit ekskluzivisht përdorin mjete të jashtme. Magjistarët, healers, shamans përpjekur për të trajtuar dhimbje të përbashkët duke përdorur krovopuskan, përcëlluese hekur të nxehtë, dhe përdorur mjete të ndryshme të origjinës natyrore si perime dhe minerale, infuzione, decoctions, kremra, fasha, dhe ointments rastyrky. Përdorur gjerësisht produkteve të bletëve: bee helm dhe Propolisi, helm gjarpërinjsh, dhe tinktura, teas dhe ointments nga leh e shelg ose shelg, të cilat janë salicylates - një substancë me një veprim të fortë anti-inflamator, gjyshërit aspirinë dhe droga të tjera të NSAIDs (drogë nonsteroidal anti-inflamator).Gama aktuale e ointments dhimbje të përbashkët


Nga të gjitha mjetet dhe metodat e farmacistëve moderne kanë miratuar më shumë vaj. Yyazytsirno, duke pasur parasysh rentabiliteti i lartë i prodhimit të tyre sot vënë në një bazë të gjerë. Një person pa arsim mjekësor ose farmaceutike është e vështirë për të lundruar në këtë larmi, për të vlerësuar dobi ose dëm të barnave të ndryshme, sidomos në afat të gjatë. Ndërkohë, prodhuesit shpesh nuk pajis keq në reklamat.
Aktualisht në klasifikimin aktiv farmaceutik (OBSH propozuar dhe miratuar në Rusi), 4 grupe për përdorim të jashtëm në sëmundjet e sistemit musculoskeletal:

Fondet nga droga NSAIDs: ibuprofen, DIKLOFENAK, ketoprofen, ibuprofen dhe të tjerët. Shembuj të ointments të tilla: NISE, ketonal, Yndometotsynovaya, Fynalhel dhe të tjerët.
Përgatitjet bazuar në piper capsaicin (substancave të përfshira në speca dhe është përgjegjës për të "djegur" efekti) dhe derivateve të saj: Kapsyn, Nykofleks ca balsam, oe "Golden Star" (aka "Star") Эspol, Kapsykam, Fynalhon dhe të tjerët.
Preparatet e bazuara në oksid salicili dhe derivateve të saj: Bom Bang, Ben-Gay, Vyprosal, Efkamon, Nyzhvysal dhe të tjerët.
Mjete të tjera, të cilat përfshijnë një droge të njohur si Dimexidum dhe një numër të mjeteve juridike të kombinuara dhe homeopatik.

Gjithashtu në këtë klasifikim për përdorim të jashtëm e dhimbje të përbashkët mund të gjenden në "droga të tjera për trajtimin e sistemit musculoskeletal." Ai përfshin në modë sot chondroprotectors - drogë që mbrojnë dhe rivendosjen e kërc, duke përfshirë ointments mbi ta. Përbërësit kryesore aktive në to janë në thelb dy komponente: hondroyitynsulfativ dhe hlyukozaminohlikany, duke përfshirë acid Hyaluronic.
Me bollëkun aktuale të barnave të ndryshme, krem, xhel - një laik për të kuptuar ato nganjëherë shumë e vështirë

NSAIDs dhe chondroprotectors: i shtrenjtë nuk do të thotë më të mirë


Më të shtrenjtë dhe tregtohet në mënyrë aktive sot janë të bazuara NSAIDs Vaji dhe chondroprotectors. Në të njëjtën kohë, këto barna shkaktojnë më polemika dhe dyshime për efektivitetin e tyre. Fakti që përbërësit e tyre aktive (sidomos honroprotektorov) kanë molekula shumë të mëdha që në fakt nuk mund të depërtojnë nëpërmjet lëkurës në shtresat e thella të indeve. Për shembull, në përdorim të jashtëm i drogës "DIKLOFENAK" drejtpërdrejt në gju të përbashkët merr jo më shumë se 5-7% përbërës aktiv.

Deri më sot, pothuajse nuk ka studime në shkallë të gjerë të terapisë lokale të këtyre barnave që në mënyrë të besueshme mund të vërtetojnë efektivitetin e tyre. Këto studime që nuk janë mbajtur plotësojnë parimet moderne të bazuara në dëshmi mjekësi, dhe për këtë arsye nuk mund të pranohen.

Kompania "Novartis" (эmulhelya prodhuesi "Voltaren") për të konfirmuar efikasitetin ka publikuar rezultatet e një hulumtimi të kohëve të fundit në këtë fushë. Sipas pranishëm эmulhelya efikasitetit të dhënave "Voltaren" ishte e krahasueshme me marrë pilula "Ibuprofen" me më pak efekte anësore. Në testimin ishin 2 grupe të kontrollit: të drogës duke marrë "Ibuprofen" brenda dhe gëzojnë të mjekësisë lokale "Diclofenac". Megjithatë, ky studim ka munguar një grup kontrolli që përdoret për terapi lokale si një vaj do të përdorni vazelinë, lanolinë ose baza të tjera mazevuyu inerte.

Është e mundur që në këtë grup efekti do të jetë efekt ekuivalent në mesin e pacientëve që përdorin fonde të huaja nga NSAIDs. Fakti që në faza të caktuara të sëmundjes një efekt pozitiv mbi nyjet e pacientëve është procesi i fërkim gjatë së cilës përmirëson qarkullimin lokal dhe të eliminohen vrull muskujve refleks - dhe kjo mund të vërtetë të japë efekte të prekshme në disa raste (duke përfshirë, kur pa shenja inflamacion akut).
Përveç kësaj, prodhuesit nganjëherë shkojnë në mashtrim. Për shembull, në vaj popullore "Hondroksyd" përfshihen sulfoksidi dimethyl (dimeksid), i cili në vetvete ka një veprim të fortë anti-inflamator dhe analgjezik lokal, por është shumë herë më e lirë.

Ju lutem vini re!
Mjetet për përdorim të jashtëm mbi bazën e NSAIDs mund të jetë mjaft efektive në zhvillimin e sinoviti (inflamacion i membranës rreshtim të përbashkët), për shkak se ajo është e vendosur afër lëkurës se kockave ose kërc. Prandaj depërtojnë substancën aktive që do të më yyazytsirnistyu.
Substancat aktive depërtojnë thellë në ind ndihmon ultratinguj. Pra, për përdorim të jashtëm e hormoneve glucocorticoid (të cilat janë mekanizmi anti-inflamator të veprimit të ngjashme me NSAIDs) dhe ointments me NSAIDs përdorur në mënyrë aktive në ultrazërit fizioterapi. Procesi i futjes së drogës në trup duke përdorur valët tejzanor quhet phonophoresis. Ndryshe nga "egra" të thjeshta të tilla një procedurë jep efekt të theksuar me reagime minimale negative (në mungesë të contraindications).


Piper dhe oksid salicili: lirë dhe i gëzuar


Mjetet për përdorim të jashtëm të drogës piper, derivatet e tij dhe derivatet e oksid salicili është një mjet të thjeshtë dhe të arritshme që në faza të caktuara të sëmundjeve të japë një efekt të mrekullueshëm, duke eliminuar dhimbje dhe inflamacion në të përbashkët. Ata kanë një anestezion lokal dhe veprim irrituese. Shumica e melhem kombinuar me përbërjen dhe përmbajnë anti-inflamator, analgjezik dhe substancave ngacmues lokale njëkohësisht. Në derivateve piper, si përbërësit e përdorur gjerësisht bee dhe helm gjarpërinjsh, kamfor, terpentinë, vajra esenciale të eukalipt, karamele mente, pemët karafil dhe homologët e tyre sintetike.

Pse janë këto barna në mënyrë efektive?
Ata janë të ngrohtë, dilates enët e gjakut, duke shkaktuar rrjedhjen e gjakut e inflamacionit, të reduktuar ënjtje, rrjedhjen e reduktuar të gjakut, duke kontribuar utyhanyyu inflamacion dhe për të ndihmuar në lehtësimin e vrull muskujve rreth të përbashkët të dhimbshme.
Përveç këtyre mekanizmave luan një rol të rëndësishëm ashtu-quajtur "parimi mbizotërues për Ukhtomsky." Gjatë sëmundjes në lëvore cerebrale ndodh dhimbje fireplace, i cili mbyllet në vetvete të gjithë "vëmendjen" nga e aktivitetit të lartë nervor dhe në këtë mënyrë rrit simptomat dhe mbylljen rrethin vicioz parandalimin shërim. Për trajtim efektiv është i rëndësishëm për të kaluar vëmendjen sepse ngrohja dhe procedura në vend ngacmues është quajtur edhe devijuar. Ndonjëherë ajo është e mjaftueshme për të marrë rrugën e shërimit.

Nikofleks dhe balsam popullor Golden Star - droga bazuar në piper capsaicin

Receta efektive kombëtare


Disa pacientë nuk preferojnë të shpenzojnë para për emrin e markës dhe paketimin, dhe të përgatisë veten për ngrohjen receta gjyshja vaj-së. Përbërja e tyre shpesh të shtoni mustardë, piper i kuq, terpentinë, Propolisi, hala pishe, eukalipt ose vaj karafil.
Këtu është një recetë më e thjeshtë dhe efektive: Mix terren piper i kuq me nutryanym (derri), yndyrë apo sallo (sallon - një yndyrë, i shkrirë me yndyrë, ajo mund të zëvendësohet lanolinë ose vazelinë) në një raport prej 1: 2 (1 lugë piper i kuq shtuar 2 lugë yndyrë). Kur dhimbja fshij një numër të vogël të fondeve në të përbashkët.

Megjithatë, ka disa variante të vaj popullore recetë me kamfor, mustardë dhe vezë bardhë:
Merrni 50 gram pluhur mustardë dhe 50 ml vaj kamfor, i holluar në 100 g etanol, në një zgjidhje të shtuar tri bardhë veze.
Nga ana tjetër, 50 g mustardë duhet të shtoni 50 ml të alkoolit kamfuri dhe pastaj përzierje me tre të bardhë veze (alkool etilik jo e nevojshme).
Përdorni këto mjete duhet të përdoret me kujdes, pasi ato mund të shkaktojnë reaksione alergjike lokale dhe të përgjithshme, dhe të tjerët. komplikime.

Informacion të rëndësishëm rreth ointments trajtimit


Jo drogës, duke përfshirë edhe për përdorim të jashtëm, nuk mund të përdoret pa shqyrtim dhe këshillën e një doktori, që ju mund të kaloni një sëmundje të rrezikshme ose komplikime të rënda. Para përdorimit, madje edhe të padëmshme ju mendoni se droga duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.
Ointments trajtim lokale kanë contraindications. Këto mund të përfshijnë:
dyshimi i purulent ose procese të veçanta infektive;
shprehur ndryshimet inflamatore në të përbashkët;
sasi të mëdha të lëngjeve në zgavrën kyçeve;

alergji;
gjendja e përgjithshme e rëndë e pacientit;
sulmet në zemër, tru dhe të tjerët. sëmundje të rënda.
Nëse ju aplikoni krem ​​pati një zjarr të fortë - kjo nuk mund të tolerohet, si mund të jetë reaksion alergjik lokale. Por nuk do të përpiqet për të larë off ujë vaj: ai përmban substanca që zakonisht nuk të shpërndarë në ujë, por shumë e tretshme në yndyrna, kështu i mërzitur në nivel lokal duhet të fshihen me një shtupë pambuku me vajra bimore.
Njerëzit me lëkurë të ndjeshme dhe të sistemit nervor (emocionale) përzierje mirë "djegur" para se të aplikoni krem ​​me vaj, lanolinë ose vazelinë para përdorimit.

Mos e merrni krem ​​si zgjidhja për të gjitha sëmundjet apo shkop magjik. Trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe synojnë adresimin e shkaqeve dhe mekanizmat e sëmundjes.
Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje jo vetëm në emër të parave, por edhe në përbërjen e tij. Shpesh vaj me të njëjtën përbërje prodhuar nga prodhues të ndryshëm nën emra të ndryshëm dhe janë nganjëherë Dallimi pajustifikuar në çmim.