Paralizë Bell


Sëmundja është e papritur dobësi e muskujve që zhvillon për shkak të dëmtimit të nervore fytyrës. Kjo shqetësuar funksionon normalisht vetëm gjysmën e fytyrës. Paralizë Bell është formuar shumë shpejt. Zakonisht personat e ndjeshëm mbi gjashtëdhjetë vjet, por kjo mund të ndodhë në moshë më të re.

Shkaqet e paralizuar BellDeri në fund të shkaqeve të kësaj sëmundje nuk janë themeluar. Ne vetëm dimë se paraqitja e paralizë për shkak të edemë nervore të shkaktuara nga shkelje të sistemit imunitar ose infektimit me virus. Sindromi Martin Bell është e lidhur edhe me hipotermi, lëndimeve dhe sëmundjeve të tilla si:


 • diabeti;

 • pash;

 • Tumoret;

 • HIV;

 • predispozicion gjenetik;

 • abscesi.


 • Simptomet e paralizuar Bell


  Sëmundje tipar qëndron në kursin e saj të shpejtë. Shpesh, disa orë para procesit patologjik në pacient ka dhimbje prapa veshëve. Me zhvillimin e paralizës ndodhin karakteristikat e mëposhtme:

 • Dobësimi i muskujve të fytyrës që ndodh në njërën anë dhe fytyrat anon.

 • Zgjerimi i çarë syrit, e cila rezulton në se syri është e vështirë për të mbyllur. Frontal dele mbi këtë rozhladzheni sy.

 • Dhimbje prapa veshit mund të shkoni në cep të gojës. Fish nasolabial zbutur në këtë vend dhe cep të gojës rrjedh pështymë.

 • Pacienti ndjen mpirje dhe ashpërsia e muskujve të fytyrës. Ndjeshmëria nuk është e humbur.

 • Humbjen nervore shoqëruar në disa raste, humbjen e shije.


 • Pasojat e paralizuar Bell


  Nëse lezioni nuk është serioze, sëmundja shkon për disa javë. Megjithatë, ajo mund të shoqërohet me komplikime:

 • Dëmtimi i nervave rezultatet e fytyrës të pakthyeshme në paralizë që mbetet për jetë.

 • Shkelja e procesit të rimëkëmbjes së fibrave nervore që çojnë në tensionin e muskujve të pakontrolluar. Për shembull, një person mund të buzëqeshje, sy dhe në këtë mënyrë të jetë i mbuluar.

 • Sindromi Bell pasojë gjithashtu mund të jenë të verbëria e pjesshme ose e plotë. Për shkak të faktit se syri nuk është mbyllur, kornea e thatë dhe të dëmtuar.


 • Trajtimi i paralizuar Bell


  Forma akute e sëmundjes është eliminuar duke mjete anti-inflamator, antispasmodic dhe Vasodilators. Përveç pacientit caktuar decongestants drogë. Nëse sëmundja është e shoqëruar me dhimbje, pacienti është përshkruar analgesics. Përveç këtyre barnave mund të aplikohet agjentëve antivirale, të tilla si:


 • Valtrex;

 • Zovirax.


 • Trajtimi i mëtejshëm i sindromi Bell për të rivendosur fibrave nervore dhe për të parandaluar atrofi të muskujve të fytyrës. Mjaft efektive përdorin akupunkturë, trajtime ngrohjes, me ultratinguj me hydrocortisone. Pas rreth tetë javë sëmundja recedes.
  Nëse regresionit të ngadaltë, pacienti është përshkruar përmirësuar metabolizmin e indit. Këto përfshijnë:

 • Nerobolyl;

 • Nerobolum.


 • Gjithashtu rekomandohet vitamina, agjentët Anticholinergic, të tilla si:


 • Galantamine;

 • Proserinum;

 • Nyvalyn.


 • Në periudhat Subacute pacienti është përshkruar muskujt masazh fytyrës dhe gjimnastikë.
  Në qoftë se pas tetë javësh, efekti pozitiv është gjetur, është e mundur për të kryer kirurgji përfshirë autotransplantation nervore.
  Pas një paralizë të pjesshme të procesit të rigjenerimit zgjat për disa muaj. Kështu 90% e rikuperimit vëzhguar plotë nëse fibër ruajnë excitability e nervave te impulseve elektrike. Nëse ankthi është zhdukur, atëherë shërim yyazytsirnist është vetëm 20%.