Një përzgjedhje nga trajtimet më të mira për mjetet juridike popullore artrit reumatoid


Përmbajtja e artikullit:
Përshkrim i shkurtër i sëmundjes
Trajtimet Njerëz
Dietë e rinovueshme
Ushqim
Rheumatoid arthritis - një sëmundje inflamatore e indit lidhor e nyjeve që ndikon kryesisht nyjeve të vogla. Sot ajo është një nga sëmundjet më të zakonshme të të moshuarve. Shumë prej tyre e dinë se ilaçet tradicionale janë në gjendje për të përfundimisht të krijojë mrekulli të vërtetë, shpesh një artritit reumatoid popullor mund të ndihmojnë edhe më shumë se sa metodat tradicionale. Në këtë artikull ju do të mësoni disa nga trajtim më efektive recetë të provuar.


Këmbë Snapshot prekur me artrit reumatoid

Përshkrim i shkurtër i sëmundjes


Shkaqet e artritit reumatoid nuk dihet plotësisht. Disa mjekët besojnë se rol të rëndësishëm ka luajtur nga kushtet e përkeqësimit të shpejtë të mjedisit, përkeqësimi i cilësisë së ujit dhe ushqimit. Në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e sëmundjes predispozicion gjenetik, pirja e duhanit, alkoolit dhe mënyrën e jetesës i sëmurë.
Brenda dështimet ndodhin, në të cilën sistemi imunitar fillon të tregojë agresionin ndaj indeve të përbashkëta të organizmit vetë. Provokuar një reagim i tillë mund sëmundjet infektive gjithashtu.

Megjithë popullaritetin e saj dhe sasi të madhe të reagime pozitive, mjetet juridike popullore nuk mund plotësisht të kuruar sëmundje. Për më tepër, kjo patologji vazhdon të jetë jo vetëm e pashërueshme, por të rinj çdo vit: në qoftë se artritit reumatoid më parë pësoi vetë kryesisht të moshuar, njerëzit vuajnë nga ajo pothuajse të gjitha grupmoshat.

Mjete popullore Trajtimi


Trajtimi i artritit reumatoid duke përdorur mjete popullore që synojnë frenimin e përsëritje dhe mbështetjen e pacientit në gjendje relativisht të mirë fizike. Kjo terapi është zakonisht i bazuar në dietat e ripërtëritshme, compression, e kombinuar me masazh, ushtrime terapeutike dhe metoda të tjera. Disa metoda tradicionale janë praktikuar dhe mjekësi zyrtare, por në një formë të modifikuar pak.

Compress me patate të papërpunuara
Një nga mjetet më të thjeshta dhe më efektive për të lehtësuar dhimbjen e sëmundjes akute - compress me patate të papërpunuara. Patate rubbed në rende trashë dhe vendin në një slurry sitë. Sitë pastaj më të ulëta për disa sekonda në ujë të nxehtë. Jo wringing jashtë, menjëherë ndryshim patate në një thes e pambukut. Një kompresë të tillë të vendosë në natën e nyjeve të dhimbshme, të mbuluar me mbyllur plastike dhe perebyntovыvayut. Procedura përsëritet çdo ditë për një javë.
Zgjidhja e dobët uthull

Hiq djeg dhe nyjeve të ngrohtë të ndihmojë zgjidhjen e dobët uthull. Një lugë gjelle 6% uthull të përzier me 05 litra ujë të nxehtë. Pastaj, kjo zgjidhje peshqir të lagur mbështjellë ato njollat ​​e lënduar dhe të mbuluar me një batanije të ngrohtë.
Balsam halore
Balsam halore nuk shkakton ndonjë varësisë, kështu që ky mjet mund të përdoret për të trajtuar një kohë të gjatë. Balsam ndihmon redukuar inflamimin dhe lehtësimin e dhimbjeve. Për ta bërë këtë, ju do të duhet:
40 gram degë pishe,
2 lugë hips,
1 lugë gjelle copëtuar husks qepë,

1 e vogël karafil grimcuar hudhër.
Të gjithë përbërësit derdh dy litra ujë, vlim për gjysmë ore dhe të japë një birrë të ngrohtë zierje për rreth një ditë. Pastaj infuzion i tendosje dhe pije gjatë gjithë ditës (jo më shumë litra në ditë).
Ju mund të marrë një dush pishe gjatë acarimin e sëmundjes.

Supë fletë gji
Kur inflamacion i nyjave supë dobishme gji fletë. Për të përgatitur mjetet e nevojshme për të shtypur një lugë gjelle e lë lë gjirit dhe i hedh ujë të valë. Cook për rreth dhjetë minuta, derdh në një termos dhe të lënë të mbush deri në mëngjes. Në mëngjesin e infuzionit duhet të thahet. Merrni tri herë në ditë, rreth 1/3 filxhan gjysmë ore para ngrënies. Kohëzgjatja - dy javë.

Përzierje kundër dhimbje dhe dhimbje në nyje
Dy gota lëng të freskët të rrepkë e zezë të përzier me gjysmë gotë vodka, pastaj shtoni filxhan me kohë të pjesshme e mjaltë. Në masë rezulton shpërndajë një lugë gjelle kripë të përbashkët dhe përzierje tërësisht. Kjo do të thotë fërkim nyje, të cilat janë të mbuluara pastaj me ngrohje.
Shtëpi vaj për fërkim
Ky vaj ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve dhe për të zvogëluar inflamacion sulm. Në një tenxhere të thellë tërësisht duhet të jetë përzierje 1 vezë e verdhë veze me vezë të freskëta pule brendshme, një lugë çaji uthull molle dhe terpentinë. Përzierje lyej zonën e prekur para gjumit.

Gjethe të freskëta të bimëve
Shumë healers famshme këshilluar shfaqjen e dhimbjes në nyje përfundojë gjethet e tyre të rodhe, nënës dhe njerkës apo lakër. Për këtë fabrikë të freskët lë mauled pak në duar ose t'i shposh në disa vende me një gjilpërë dhe aplikuar në vend të lënduar. Kati përfundojë leckë të ngrohtë. Kjo vë llapë duhet të ndryshohet dy herë në ditë deri sa të sulmeve të dhimbjes.
Majtas lë Rodhe, e drejta e lë nënën dhe njerka
Verë e kuqe
Një trajtim i shkëlqyer e artritit reumatoid është vera e kuqe, e cila është e pasur me antioksidantë të vlefshme, eliminimin e inflamacion në joints. Për të përgatitur ngrohjen mjet e nevojshme për të marrë një gotë verë të ngrohtë të kuqe dhe dy lugë të mëdha pluhur mustardë. Përzierje me bollëk thith një copë leckë dhe të aplikojnë një kompresë për zonën e prekur për rreth 15 minuta. Nëse është e nevojshme, procedura përsëritet për disa ditë.

Dietë e rinovueshme


Metodat tradicionale të trajtimit përfshijnë jo vetëm fasha dhe kremra të ndryshme. Mjaft metodë efektive është e ashtuquajtura dietë shërim. Një nga më të efektshme - një dietë të bazuar në sjelljen graduale të një dietë ditore e peshkut detare. Në mënyrë të përsëritur provuar se acidet omega-3 yndyrore të përfshira në sasi të mëdha me vaj peshku detare të ketë një ndikim pozitiv në gjendjen e përgjithshme të nyjeve dhe redukuar inflamimin.
Megjithatë, ka dietë terapeutik të bazuar në oriz të zier. Besohet se oriz i zier nxit shpërbërjen e depozitave padëshiruar në ligaments dhe nyje, të cilat janë shkaku i shkeljeve indeve lidhës fleksibël.

Për të përgatitur oriz terapeutik duhet të zhytem filxhan brenda natës e drithëra. Në mëngjes me ujë në të cilën oriz zamochuvavsya duhet të thahet, derdh rreth dy gota me ujë të pastër dhe oriz kuzhinier deri tenderit. Pastaj oriz është i larë dhe i ndarë në katër pjesë, që ha gjatë ditës.
Në qoftë se ju ndiqni këtë dietë, atëherë të plotësoj vitamina esenciale në trup gjatë gjithë ditës duhet të pini hips freskëta supë. Gjysmë ore para çdo oriz vakt të pini një gjysmë gotë me ujë të thjeshtë.
Në majdanoz vitamina C është 25 herë më shumë se portokall

Ushqim


Për efekt metodat e mjekësisë tradicionale ka qenë më efektive, t'i përmbahen të ushqyerit e duhur. Kjo nuk do të thotë se ne duhet të ulemi në një dietë të rreptë. Por në menynë tuaj duhet të bëjë çaj, asparagus, mollë, qershi dhe DOGWOOD manaferrat gjelbër. Useful konsiderohet boronicë, hirit mal, buckthorn, rrush pa fara e zezë dhe tul shalqi.
Në dietën e pacientëve me artrit reumatoid duhet të jenë qumështi dhe produktet e qumështit të pranishëm, vezë, mish dhe peshk (të ziera ose steamed), shumë perime, herbs, hikërror, mel dhe tërshërë drithëra, bukë me krunde.

Por dhjamin, produktet e mishit, të gjitha yndyrna shtazore, tymosur, ushqim të konservuar, turshi, turshi, ushqim erëza, erëza dhe seasonings të padëshirueshme. Gjithashtu nuk rekomandohet për të përdorur pastë, akullore, çaj të fortë, kafe, çokollatë dhe alkool.