Temperatura e rritur e trupit A duhet për të luftuar atë


 Temperatura Rritja e trupit - nuk është vetëm një simptomë e shumë sëmundjeve. Në shumicën e rasteve, njerëzit vlerësojnë shëndetin e tyre është në termometër, edhe pse ajo është krejtësisht e gabuar. Shumë sëmundje mund të ndodhë dhe në temperatura normale, megjithatë, nuk janë gjithmonë të temperaturë të lartë tregon praninë e një sëmundje.
Pse është ethe?

Ndryshime të veçanta vëmendjen në temperaturën e trupit duhet të jepet për ata që kanë fëmijë të vegjël. Ndryshime të tilla mund të veshin fiziologjike dhe patologjike. Fiziologjik që rezultojnë nga puna e rëndë fizike, temperatura, të qëndrojnë në dhomë me temperatura të larta. Një patologjike tregon praninë e inflamacionit apo sëmundjeve të tjera në trup. Ka edhe ndryshimet temperaturën e trupit gjatë ditës, kështu që në mëngjes mund të jetë në 03-05 gradë më të ulët se sa në mbrëmje ose anasjelltas. Kjo është normale dhe nuk kërkojnë ndonjë ndërhyrje apo trajtim. Nuk mund të jetë përmirësuar pas punës së rëndë fizike, pas seksit, stresi, ankthi, stresi mendor. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për moshën e personit, që nga njerëzit e moshuar janë treguesit normale që më poshtë. Thikë në moshën e mesme. Treguesit termometër do të ndryshojnë në varësi të zonës së trupit ku matja është kryer. Në njerëz të shëndetshëm, luhatjet e temperaturës brenda lejueshme 05 gradë. Kur trupi vërejtur inflamacion ose bien organizma, sistemi imunitar fillon të luftuar ata, manifestohet në ndryshimet patologjike në temperaturën e trupit.Pra, nëse për të xhiruar poshtë temperaturën ose ajo është e dobishme për trupin? Vërtetuar se për të përmirësuar termometër performancës për 38 gradë me organizmin e sëmundjeve të dobishme dhe jo të dëmshme. Në këtë rast të prodhimit aktiv i proteinave të veçantë që mund të shkatërrojë viruset, bakteret, ndihmon luftën nachynayuschymsya sëmundje. Kjo proteinë e quajtur interferon. Por në të njëjtën kohë, mund të argumentojnë se për të ulur temperaturën prej 38 gradë nuk është e nevojshme. Çdo gjë varet nga karakteristikat e secilës sëmundje individuale. Prandaj, në këtë rast është e nevojshme të konsultoheni me mjekun i cili do të përcaktojë shkakun dhe të japë rekomandimet e nevojshme për trajtim (nëse është e nevojshme).


Ju duhet të dini se edhe një rritje të lehtë në temperatura në disa njerëz dhe fëmijët mund të shoqërohet me konvulsione


Si për të ulur temperaturën e trupit

Ka dy mënyra për të reduktuar temperaturën: ilaçe dhe fizike.


Zakonisht hapat e parë në këtë luftë është përdorimi i Metodat fizike ajo është e njohur për njerëzimin në kohët e lashta. Kështu, në Greqinë e lashtë për të ulur temperaturën e lartë të pacientëve të vendosur në një banjë me ujë të ftohtë. Është e njohur se kjo metodë është e njohur në ditët e sotme. Por ajo duhet të përdoret me kujdes, rreptësisht e ndaluar për të përdorur këtë metodë në të ashtuquajturën hipertermia bardhë (lëkurë temperaturë të lartë pacienti është i bardhë dhe i ftohtë). Dush të ftohtë duhet të merren nën mbikëqyrjen e një të huaji, temperatura e ujit - 2 gradë nën temperaturën e trupit (në qoftë se temperatura e trupit është 40 gradë, uji duhet të jetë 38 gradë). Pacienti i gjirit duhet të jetë mbi ujë.


Në temperaturë të lartë trupore duhet të hiqni rrobat, për lirimin e fëmijës nga djepi. Nëse ka një hipertermia kuqe (trupi të nxehtë dhe të lëkurës fituar kuqe), ajo është e rekomanduar për të vënë në ballin, mëlçisë, axillary, vathë inguinale kompresë të ftohtë mund të përdorë obduvanyy tifoz trupit. Një metodë efektive është enemas ftohtë me zveroboem ose kamomil. Sot ajo padrejtësisht harruar dhe është përdorur shumë rrallë, shumë e gabuar, sepse efektiviteti i saj është i justifikuar.


Nëse në rastin e hipertermia kuqe qëllimi kryesor është për të ftohur trupin e pacientit. Në rastin e bardha gjëra hipertermia janë pak më ndryshe. Në këtë rast, ju mund të vënë një bllok ngrohje këmbët të ngrohtë, fshij trupin me ujë dhe uthull (për të përgatitur një zgjidhje në 1: 1). Fshij nevojën e trupit për të derisa pacienti bëhet i ngrohtë dhe lëkura merr një ngjyrë të kuqe.


Metodat e drogës zbatueshme në rastet kur temperatura ngrihet me shpejtësi dhe metodat e mësipërme nuk japin rezultatin e kërkuar. Shumë njerëz janë drejtuar për të përdorur aspirinë. Ai siguron ndikimin e nevojshme, por si me çdo të drogës ka një numër të contraindications dhe efektet anësore që duhet të dini. Aspirina ka aftësinë për të hollë e gjakut, kështu që shumë pothuajse konsiderohet si një ilaç për të gjitha problemet dhimbje dhe shëndetësore. Në të vërtetë, ai është në gjendje për të zbutur dhimbje koke, dhimbje dhëmbi, madje edhe ndihmon me migraines, por në të njëjtën kohë, ajo është e kundërindikuar për njerëzit me probleme gastrointestinale. Gjithashtu nuk i japin këtë drogë për fëmijët nën moshën shkollore (7 vjet) dhe njerëzit që kanë probleme me koagulimit të gjakut. Përndryshe ju mund të aplikoni Analgin, paracetamol. Lidhur me çështjen e uljen e temperaturës gjithashtu luan një rol të rëndësishëm lëngjeve të pijshëm, mundësisht pa u kufizuar në ujë. Rezultate shumë të mira janë fituar duke pirë çaj me lule bli dhe çaj me raspberries.


 
R3r3r397.