Mesit dhimbje të nervit shiatik - Simptomat


Radiculitis - një grup të simptomeve, të cilat manifestohet në lezione (squeezing) rrënjët e palcës kurrizore (tufa e fibrave nervore që dalin nga të palcës kurrizore). Dhimbje të nervit shiatik më i zakonshëm ndodh në moshës së mesme dhe të moshuar vërejtur në mesit ose lumbosacral. Kjo është shpinë, i përbërë nga pesë rruaza, pëson ngarkesën madh, v. Për të. Ajo është qendra e gravitetit të trupit. Mbi shkaqet, simptomat dhe trajtimin e mbrapa të ulët (lumbosacral) nervit shiatik diskutuan në këtë artikull.


Simptomet kryesore të nervit shiatik


Humbjen rrënjët lumbosacral ka simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje për shkak të dëmtojë fibrave nervore lokalyzyruyuschayasya në këtë shpinë - mund të jetë i vazhdueshëm ose periodik, të jetë i mprehtë ose të shurdhër, të zhvendosur në mollaqe në sipërfaqen e pasme të këmbës;

 • shkelje të ndjeshmërisë përgjatë nervore prekur (dhimbja, temperatura, i prekshëm);

 • dobësi e muskujve - për shkak të ndërprerjes së rrjedhjes së impulseve përmes compression (compression) rrënjë nervore, përçarje afatgjatë të përcjelljeve normale impuls mund të jetë atrofi të muskujve.


 • Përveç kësaj, mund të ketë mpirje të lëkurës, ndjesi shpimi gjilpërash. Pacientët të përpiqet të kufizojë lëvizjen e, v. Të. çdo aktivitet që rrit dhimbje. Shpesh, kur një person merr këtë sjellje të detyruar, shpinë arching drejt shkatërrimit dhe do ta mbajë atë në këtë pozicion.

  Arsyet dhimbje të nervit shiatik mesit


  Ngjeshja e bundles fibra nervore për shkak, mbi të gjitha, humbja e elasticitetit të kërc intervertebral disk dhe të ulur distancën mes rruaza. Kjo mund të jetë për shkak të sëmundjeve të mëposhtme:


 • osteokondroza mesit;

 • herniation disk intervertebral;

 • kompensuar rruazë;

 • tumoret (beninje dhe malinje);

 • sëmundjeve infektive;

 • trauma e shpinë;

 • Zhvillimi i gabuar e shpinë dhe të tjerët.


 • Trajtimi i nervit shiatik mesit
  Trajtimi i nervit shiatik - një kompleks dhe ndryshon në varësi të shkakut dhe stadit të sëmundjes. Kjo mund të përfshijë:

 • medikamente (anti-inflamator, analgjezik, ngrohja dhe mjete të tjera);

 • Terapia manual (korrigjim i shtyllës kurrizore, reduktimit rruazë);

 • veshur rrip të veçantë fiksimin (hedhur);

 • masazh;

 • fizioterapi (mahnitokvantova terapi rezonancës, elektromiostimulyatsyya, elektroforezë, rrezatim ultravjollcë, etj);

 • ushtrim terapeutik.


 • Pajtueshmëria me pjesën tjetër të rekomanduar krevat në fazën akute, dhe fle në një sipërfaqe të fortë të sheshtë, duke mos kursyer regjim të aktivitetit fizik në të ardhmen.

  Dhimbje të nervit shiatik akute


  Kjo formë është quajtur edhe dhimbje të nervit shiatik ose dhimbje mesi "dhimbje mesi". Kjo është manifestuar nga një sulm i papritur i dhimbjes akute në shpinë dhe të muskujve të ulët tensionit që është i lidhur shpesh me lëvizjet e caktuara të trupit. Për shembull, një sulm mund të ndodhë kur papritur bending përpara duke u kthyer anash peshave të vështirë heqjen. Duke përgatitur faktor mund të jetë një rajon hipotermi mesit.

  Në rast të sulmit të detyruar njeriu ngrin në pozitë të ulur, siç është vrull muskujve, dhe çdo lëvizje rrit dhimbje. Shpesh dhimbja zhduket pas disa minuta ose orë si papritur si u shfaq.
  Për të lehtësuar gjendjen e pacientit, është e rekomandueshme që të shtrihen në një sipërfaqe të fortë, të butë heqjen dhe bending këmbët tuaja. Shkaqet dhe trajtimi i nervit shiatik akute mesit të ngjashme të përshkruara më lart.