Terapi duhur ushtrim në artrit reumatoid


Rheumatoid arthritis karakterizohet nga deformimit të nyjeve, lëvizshmëri të kufizuar dhe zhvillimin e contractures (real estate). Për të reduktuar simptomat përdorura në trajtimin e terapisë stërvitje, masazh, not dhe fizioterapi. Terapi Ushtrimi në artrit reumatoid synon të forcojë ligaments dhe muskujt, të rritur varg e levizjes në joints dhe të ngadalshëm reagime patologjike.

Indikacionet dhe Kundërindikimet për edukimin fizikTE tregon pothuajse të gjithë pacientët. Me kufizime të konsiderueshme mund të kryejnë ushtrime të frymëmarrjes ose dispozita të trajtimit (për detaje - më vonë në artikull).

Të Kundërindikimet kryesore për qëllim të trajnimit fizik:
acarim e artritit reumatoid, e cila është e shoqëruar me dhimbje dhe inflamacion;
manifestime sistemike e sëmundjeve me lezione të rënda të organeve të brendshme (enët e gjakut, veshkat, zemra, mushkëritë);
disa sëmundje të lidhura kronike (infeksionet, kardiovaskulare dhe dështimi i frymëmarrjes).

Metodat themelore dhe fazat mësimet


Të gjitha qasjet në terapi fizike në artrit reumatoid mund të ndahen në tre grupe:
Mësimet individuale janë ideale për pacientët me fazën më të rëndë të sëmundjes dhe për rehabilitimin pas operacionit.

Klasa Grupi - qasja më e përballueshme dhe të arsyeshme. Pacientët janë grupe në shkallën e mobilitetit të kufizuar.
Në konsultim pacientët janë mësuar teknika dhe ushtrime që mund të përdorni në shtëpi.
Kusht kryesor i ushtrimit ne trajtimin e artritit reumatoid eshte rregullshmëria e trajnimit dhe rritja sistematik në peshë. A nuk e kryejnë ushtrime me përpjekje: pas aktiviteti i duhur fizik të pacientit duhet të përfshijë një rritje të forcës dhe të ulet ngurtësi.
Gjatë trajtimit të pacientit, ekzistojnë tre periudha e rehabilitimit:

Përgatitor kur mjeku mëson teknikat e relaksimit dhe të frymëmarrjes pacienti. Kohëzgjatja e këtyre ushtrimeve për rreth 10 minuta, kohëzgjatja e trajnimit 1-2 ditë.
Gjatë periudhës primar kryhet grup bazë të ushtrimeve. Klasët mbahen çdo ditë për dy javë, secili zgjat rreth gjysmë ore.
Faza e fundit është kryer para deklaratës, mjeku mëson ushtrimet pacientit që ai mund të bëjë në shtëpi.

Dispozitat e trajtimit


Metoda e trajtimin e artritit reumatoid "Dispozitat" gjithashtu iu referua si ushtrim dhe përdoret në dëmtime të rënda kur pacienti është pothuajse në gjendje për të lëvizur dhe në thelb është në shtrat. Gjithashtu, ajo duhet të bëhet gjatë periudhave të acarimin.

Cili është thelbi i saj? Dyshek në të cilën qëndron pacienti duhet të jetë e sheshtë dhe të vështirë, është e këshillueshme që të përdorni një shkumë të veçantë. Në të ndaluar duhet të jetë mbështetje për këtë, ose ju mund të përdorni lëvizjet ballë krevati, ose të qëndrojë. Të paktën një herë në orë duhet të ndryshojë pozicionin e trupit, nëse është e nevojshme me ndihmën e një personi tjetër.
Nëse ju filloni për të formuar kontrakturave - imponojnë splints veçanta (shirita të ngurta mbarsur me suva zakonshëm). Nëse është e vështirë për të kryer - ju mund të përdorni rollers, mallra dhe pajisje të tjera. Për shembull, në humbjen e hip bërë dyshek me dy nivele që lejon këmbë të jetë në një pozicion të relaksuar shpjegoj.

Ushtrime për furçat


Në artrit reumatoid më shpesh ndikon në nyjet e gishtave. Zakonisht furçë bëhet një pamje karakteristike fins, duke çuar për të kufizuar funksionalitetin e saj dhe paaftësi.
Për zvogëlimin e shkallës së deformimit të dëshirueshme:
nuk lëvizin gishtat drejt gishtit të vogël;
zvogëluar barrën në majë të gishtave;
vetëm të sigurojë pozicionin e duhur të dorës;
shkruaj thickened vetëm kon-formë trajton;
duhet të kryejnë veprime të përditshme: duke u përpjekur për aksin e levizjes në joints nuk devijojnë anash;

Në natën përdorimit orthoses - pajisje që kufizojnë lëvizshmërinë.
Këtu është një terapi komplekse stërvitje stërvitje në lezione dorë:
Pozicionin e fillimit: pastrohen vetë, pranë njëri-tjetrit. Alternuar kthyer pëllëmbët lart dhe poshtë.
Vendos një dorë në tryezë dhe për të rritur të parë-poshtë tyre, dhe pastaj vetëm gishtat.
Duart clenched në grushta, tërheq jashtë. Rotate me dorë dhe kundër akrepave të sahatit.
Vënë bërrylat në tavolinë, shtrydh duart, për të mbjellë dhe të reduktuar bërryla, pa hequr ato nga sipërfaqja.

Bëni lëviz lart e poshtë, djathtas-majtas dhe lëvizjet rrethore alternuar nga secili prej gishtat.
Prek çdo gisht i madh, sikur koprrac diçka rrumbullakët.
Compress dhe shfryj topin butë në dorën tuaj, rrokulliset në sipërfaqe.
Rrotullohen furçë në të përbashkët radio-i kyçit të dorës, palme, ndërsa duke u përpjekur për t'u çlodhur.
Prekni gishtat mbi përpjetë rrinë.
Fshij pëllëmbën e njërit ndaj tjetrit.
Çdo ushtrim duhet të kryhet 5-7 herë, në varësi të pacientit. Gjatë punësimit nuk duhet të ketë asnjë dhimbje.

Kliko mbi imazhin per ta zmadhuar

Ushtrimet me lezionet e sup brez


Ngrenë dhe të ulët shpatullën, bëni lëvizje rrethore mbrapa dhe me radhë.
Pëllëmbët vënë mbi supet, bërrylat alternuar prodhimit përpara.
Bërryla hugging ngrenë duart e tyre poshtë.
Shtrirë në kthesë mbrapa tij, të heqë dhe të ulët drejt armëve.
Vendos duart tuaja mbi rripin dhe alternuar fillojnë kokën e tyre.
Përqafim veten.
Gjatë ushtrimit është e rëndësishme për të mbajtur ritmin e duhur të frymëmarrjes.
Ushtrimet e mësipërme janë quajtur dinamikë që është e lidhur me lëvizjen e trupit në hapësirë. Ata kanë për qëllim rikthimin lëvizshmërinë dhe për të parandaluar kontrakturave.

Nuk është një tjetër lloj i ngarkesës, në të cilën muskujt e punës nuk është e shoqëruar nga lëvizjet e gjymtyrëve, siç është caktuar, isometric. Trajnimi isometric ndihmon në forcimin e fibrave muskulore, madje edhe kur ka shprehur lëvizshmëri të kufizuar. Një shembull i ushtrimeve të tilla: i shtrirë në shpinë shtyjë armëve shtrirë në sipërfaqe.

Ushtrimet për këmbët


Shtrirë në prirje tuaj mbrapa këmbë në gju, pa marrë në sipërfaqen e vetme (rrëshqitje hap).
Biçikletë ushtrim.
Gjunjë këmbët prirje për të mbjellë anët dhe ngritur prapa.

Mahi këmbë drejt shtrirë dhe në këmbë, duke mbajtur rezistencë.
Lëvizje rrethore në hip prirje këmbë të përbashkët në gju.
Mbarështimi këmbët drejtpërdrejta anash në një pozicion të prirur.
Lëvizjet rrethore këmbë drejt.
Ushtrime isometric janë kryer duke përdorur asistent, i cili siguron rezistencë dhe bën lëvizje gjymtyrë.

Ushtrime për kyçin e këmbës


Në reumatoid artrit përbashkët kyçin e këmbës nuk është prekur shpesh, por ajo shpejt deformim çon në kufizimin e lëvizjes dhe të paaftësisë. Për të parandaluar tkurrje të rekomanduara për të kryer grup të mëposhtëm:

Ulur bëj dhe shpjegoj këmbë dhe këpucë me majë.
Mbështjellë nga thembra e deri te këmbët dhe mbrapa.
Get deri në mbështetjen shkoj vjedhurazi afërt.
Duke u përpjekur për të hequr nga kati me gishtat e artikujve të ndryshëm.
Gjurmët roll rrinë apo topin.
Shkop mbrapa, shkelën nga ana e saj e mesme të vetëm.
Kryen mocionet rrethore këmbë.
Gjatë zbatimit të ndonjë fizioterapisti komplekse dëshirueshme ushtrimit alternativ isometric dhe dinamike, për të marrë frymë, dhe në fund të seancës të mbajtur një seancë të relaksimit të muskujve.

Për të rritur ngarkesës mund të rritet gradualisht gamë të lëvizjeve në joints prekur dhe numrin e repetitions.

Ushtrimi në ujë


Nga të gjitha sportet për trajtimin e artritit reumatoid është noti më e përshtatshme pasi uji ka stres në nyje për shkak të ashpërsisë së trupit. Peshon 60 kg, i zhytur plotësisht në ujë, njeriu ndjen vetëm 7 kg. Prandaj, ushtrime në pishinë mund të kryejnë edhe ata pacientë të cilët praktikisht nuk lëvizin.
Intensiteti i ngarkesës përcaktohet nga shkalla e zhytjes se mund të rifillojë gradualisht aktivitet fizik. Dendësia e lartë e ujit kërkon përpjekje të madhe për të kapërcyer rezistencën.

Ndikimi pozitiv i temperaturës dhe pishinë, dhimbja ndikimi termike është reduktuar në masë të madhe.
Kundërindikimet për klasa të ujit:
lëkurës lëndim të hapur;
alergjik ndaj klorit;
sëmundjeve të syrit (konjuktivitet);
vesh dashuri, hundë dhe fyt;
sëmundjet seksualisht të transmetueshme;
disa sëmundje kronike të organeve dhe sistemeve të tjera.
Në pishinë ju mund të kryejnë vendosur në vijim:
Duke ecur me këmbët drejt dhe lakuar. Duart holluar mundësisht në dorë, për të mos humbasin ekuilibrin tuaj, nëse është e nevojshme, të ndjekur nga rezistenca. Niveli i ujit rregullohet në varësi të ngarkesës së kërkuar.

Këmbët Mahi mbrapa dhe me radhë në lëvizje rrethore drejtim.
Squats me këmbët të gjerë përveç (kjo është e rëndësishme për të mbajtur tuaj të drejtë mbrapa).
Zhytur në qafën e ujit, të armëve drejt e në anën dhe të holluar të kryejnë lëvizje rrethore në sup, bërryl dhe dore nyje.
Ky udhëtim mund të jetë falas ose Lite (me fins, bordet veçanta shkumë ose objekteve inflatable). Në varësi të qëllimeve mund të rrisë ngarkesën mbi këmbët apo armëve.


Testi funksional-motor


Para periudhës së mjekut ushtrim terapi rehabilitimi vlerëson shkallën e dëmtimit të sistemit skeletor të pacientit. Ju mund të përdorni teste të ndryshme, por më të njohura kërkimore funksionale-motorike, e cila zgjat 5-6 minuta. Mjeku pyet pacientin për të kryer veprime të ndryshme, secila prej të cilave është caktuar një numër të caktuar të pikave. Rezultatet e testit të lejojë për të vlerësuar objektivisht abuzimin e funksioneve:
Nuk ka kufizime funksionale.
Ruaj punësimit.
Serviceability krejtësisht të humbur.
Vetëm nuk mund të shërbejë vetë.

Bazuar në rezultatin e pacientëve të shpërndara në grupe dhe të zgjedhur ushtrimin optimale komplekse.
Nëse keni artrit reumatoid - jo për të vënë në kryq. Filloni për të kryer ushtrime të veçanta. Klasa të Përditshëm terapi fizike do të çojë tonin e muskujve, përmirësimin e shëndetit dhe rritjen e mobilitetit. Para ushtrimeve ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.