Shkaqet e hiccups dhe metodat për të luftuar atë


Diafragma Tic që duket për arsye të ndryshme (konsum të alkoolit, stomakut të mbushur me njerëz, ankthit, rënie në temperaturën e trupit, sistemin nervor, etj) që shkakton frymëmarrje të rëndë që ndodh papritmas, me një tingull të veçantë - të quajtur hiccups. Secili prej nesh duhej të përjetojnë siklet afatshkurtër lidhur me ndodhjen e hiccups dhe gjendjen e siklet në stomak. Shkencëtarët kanë treguar se edhe një fëmijë i cili është në barkun e nënës, mund lemzë.
Shkencëtarët që studiojnë këtë fenomen, ka gjetur se lemzë është rezultat i acarim të mbaresa nervore që ndodhin në diafragmë. Shkaku i acarim ende neraskrыta. Mendimet shkencëtarët ndarë - disa besojnë se lemzë është një nga varietetet e TIC nervor, të tjerët - se truri është qendra përgjegjëse për hiccups, e cila shkakton vrull esophageal për të mbrojtur trupin nga ekseset e dëmshme të të gjitha llojeve, duke përfshirë overeating. Por pjesa më e madhe e mjekëve nuk e konsiderojnë hiccups dobishme, ajo ka shpëtim për trupin sjell.Hiccups është e gjatë, të përsëritura dhe të shoqëruar me dhimbje, kjo mund të jetë një shenjë e sëmundjes serioze, të tilla si inflamacion të traktit gastrointestinal, sëmundjet infektive, sëmundjet e trurit apo shtyllës kurrizore, ndryshimet organike apo funksionale në sistemin qendror nervor dhe madje edhe infarkt miokardi . Pra, nëse hiccups ndodhin shumë herë gjatë ditës dhe është e gjatë dhe ajo bashkohet urth, dhimbje gjoksi, vështirësi gëlltitjes - ju nuk duhet të vënë jashtë duke shkuar te mjeku.


Por në shumicën e rasteve shkakton hiccups dhe metodat e që kanë të bëjnë me atë shumë më të lehtë. Procesi ykanyya është sepse peretyskayetsya lënduar dhe si rezultat, nervit vagus, është projektuar për lidhje të shumë organeve të brendshme të sistemit nervor qendror. Me hiccups trupi eliminon nervore vagus në të dala nga mbingarkesë.

Ne ofrojmë shumë mënyra të ndryshme, në kompleksitetin me të cilin do të lehtësimit të presionit mbi nervore vagus dhe nevojën për të shpëtoj trupin e vetë për të përballuar situatën.


Këtu janë disa prej tyre:
Mënyra më e thjeshtë dhe e provuar është që të marrë disa gllënjka ujë, mund të ëmbël lehtë, por është e rëndësishme të mos "të marrë përsipër"Dhe kjo është e mundur për të marrë efektin, kundërproduktive.

Në një gotë me ujë të ftohtë mund të shtoni 1 lugë uthull dhe pije në një gllënjkë.

Ju mund të përdorni një kub të vogël akulli - gëlltit atë;
- gëlltit një copë bukë të thatë;
- fetë rozsmoktaty e limon në gojën tuaj;
- Merrni 1 lugë përtyp sheqer dhe gëlltitje (kjo procedurë

mund të përsëritet në intervale prej 2-3 minuta por jo më shumë se 3 herë).

Siç doli, nuk është një barishte që ka një emër - ykotnyk gri. Nga kjo është infuzion përgatitur dhe të marrë në rast të hiccups origjinës nervor - qetësues i mirë. Për të përgatitur të marrë 1 tbsp bar dhe lule, derdh ujë të valë (200 ml) dhe do të lejojë që të mbush për 1-2 orë. Merrni ditë për 2 lugë pavarësisht nga vakt (3-4 herë).

Mënyra tjetër është të frymë - të marrë frymë thellë dhe të mbajë frymën tuaj si ju mund.


Ju mund të përpiqen për të marrë frymë ngadalë dhe thellë, ose hedhin prapa kokën, të mbajë frymën tuaj dhe numërimin deri në dhjetë, pastaj shpejt nxjerr dhe pini një gotë me ujë në një gllënjkë.

Në mënyrë të ngjashme këshilluar që të përdorin qese letre - frymë e ajrit në të, dhe pastaj të marrë frymë përsëri. Si rezultat i kësaj procedure në gjak dioksidit të karbonit, e cila kontribuon për të ndaluar hiccups.

Një mënyrë për të luftuar hiccups është një ndryshim në pozicionin e trupit. Ndonjëherë ajo hiccups të shkojnë larg, pasi duke u përpjekur të shpjegoj deri dhe shtrirje e duhur, duke ngritur duart lart.


Ju mund të provoni përpjekje, e cila është se një person vuan nga hiccups, merr duart e tij pas shpinës, mban ato në lock bën mocionin, sikur zbuluar atë, dhe në të njëjtën kohë të ujit të pijshëm, i cili duhet të paraqesë asistent . Nëse jo asistent, karrige të përshtatshme, të cilat mund të vënë një gotë me ujë, por në këtë rast procedura është e komplikuar, kështu nevoja për të bërë më shumë anojnë çdo gllënjkë.

Ju gjithashtu mund të strukem, duart e tij presion në gjoksin e tij dhe gjunjë në një pozicion që të ulen për disa minuta.


Një mënyrë shumë e zakonshme dhe efektive është frikë me humor, kjo shkakton mikrostres. Të njëjtin efekt si Hipokrati re, jep, dhe të bëjnë të pamundurën ikayuchoyi teshtijen njerëzore.

Dhe pastaj nuk është mënyra origjinale që edhe disa mjekë konsiderojnë më efektive për të ndaluar hiccups - është duke bërë një palë e njeriut hykayuchym për paratë. Ai përbëhet bast se personi nuk mund të yknut minutën tjetër - nga frika e humbjes bast ka (kryesisht) pa probleme.

Nëse hiccups është zgjatur, do të kartonin e verdhë që ju dëshironi për të vënë "në stomak".


Në rastin e hiccups pasi të hahet një fëmijë për të mbajtur fëmijën të rekomandojë "kolonë", stroking shpinën. Kjo heq ajrit dhe lemzë ndalesa tepër entuziast.

Ndonjëherë hiccups shkaktojnë tek fëmijët është hipotermi. Ju duhet të kontrolloni nëse fëmija juaj ngriu, dhe nëse shkaku është konfirmuar, ajo duhet të përfundojë ngrohtësisht dhe hiccups moderuar të ngrohtë ndaluar.

Nëse një fëmijë më të vjetër të kapur deri me hiccups, jepi të pijë ujë - shkaku mund të jetë nxitojnë gjatë ngrënies, ose ai hante shumë ushqim.


Gjatë një lemzë në vend gudulis qiejt (fshij) të gjuhës për 1-2 minuta dhe lemzë është zhdukur.

Nuk është një mënyrë: merrni 1/2 lugë mustardë dhe llokoçis atë me të njëjtën sasi e uthull për të marrë një slurry. Kjo përhapur llapa me rreth një të tretën e gjuhës dhe të vuajnë 3-5 minuta, pastaj pije gojën me ujë të ngrohtë. Zakonisht lemzë ndalon pothuajse menjëherë.