Shkaqet e sëmundjeve të nyjeve, simptomet e tyre dhe se si për të trajtuar


Përmbajtja e artikullit:
Shkaqet kryesore të sëmundjeve
Simptomat dhe shenjat
Trajtimit
Dietë e duhur
Parandalim
Sistemit musculoskeletal përbëhet nga muskujt e njeriut, kockat, nyjeve dhe ligaments. Rreth një e treta e popullsisë vuan nga shkeljet e ndryshme të funksioneve të tij. Sëmundjet e nyjeve të zënë një pozitë udhëheqëse në mesin patologjitë e tij dhe shpesh të çojë në zhvillimin e aftësisë së kufizuar. Ato mund te ndahet ne dy grupe: artriti (inflamator natyra e lezionit) dhe artriti (dalin në proceset degjenerative).
Një grup i veçantë i shteteve të izoluara kur ndryshimet lidhen me rritjen e indeve të tumorit, dhe organet e tjera të shkaktuara nga sëmundjet e sistemit musculoskeletal. Për shembull, osteoporozën (një sëmundje në të cilën dendësia dhe forca reduktuar kockave) çon në dëmtim të përbashkët me anë të rishpërndarjes së barrës mbi ta - kjo është për shkak të çrregullimit të strukturës dhe ndryshimet në lëvizje mekanikë kockave.


Ndër më të zakonshme janë artrit infektive dhe artritit reumatoid. Ky grup përfshin gjithashtu dhe përdhes, e cila zhvillon për shkak të depozitimit të kripërave urinës. Artrit psoriatik e rralle (ndodh në 5% e pacientëve që vuajnë nga artriti).
Osteoarthritis përfshijnë osteokondroza, deformimeve osteoarthritis, ankylosing spondylitis.
Si trajtimin e këtyre sëmundjeve, për fat të keq, jo gjithmonë e efektshme, duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë për parandalimin.

Shkaqet kryesore


Sëmundjet shkaku i nyjeve mund të bëhen shtete të ndryshme, karakteri i tyre në masë të madhe përcakton rrjedhën e sëmundjes. Arsyeja më e rëndësishme:
Agjentët infektiv (tuberkulozit, Streptococcus) mund të ndikojë direkt indet kyçeve, duke çuar në zhvillimin e ndryshimeve inflamatore - arthritis. Kjo patogjen shpesh gjenden në lëngun e përbashkët, por në disa raste ajo vepron duke përdorur toksina lëshuar në gjak.
Një lloj i veçantë i sëmundjeve të përbashkët është imunologjike ndër-reagim ndaj vatra e infeksionit kronik streptokoksike (zakonisht në bajamet). Në rastin e zhvillimit ethe reumatike ose poliartritin jospecifik.

Faktori Mekanike së bashku me infektive zë një vend kryesor në mesin e të gjitha shkaqet patologji të sistemit musculoskeletal. Ndikimi kronike traumatike çon në zhvillimin e Arthrosis profesionale dhe artriti, dhe stresi të tepruar mbi nyje shpesh komplikon rrjedhën e sëmundjeve të tjera.
Alergjia janë të shoqëruara shpesh me ndryshimet dhe dhimbje në të gjitha nyjet e trupit: kjo është për shkak të rritjes së ndjeshmërisë së qelizave të imunitetit për proteina të veçanta (alergeneve). Sindromi më kyçeve në alergjisë ndodh kundër sfondit e infeksionit në trup.

Çrregullime endokrine të çojë në shkelje të metabolizmit mineral. Shkatërruar pasojë kockave, kërc, ligament dhe të bëhet më i butë dhe i përpunueshëm (shkëmbimi-degjenerative arthrosis, osteoporozën). Për endokrine artrit janë gjithashtu diabetik dhe akromehalycheskuyu artropati, të shkaktuara nga ndryshimet në nivelin e hormoneve të hypothalamus dhe hipofizë.
Shkelja e furnizimit me gjak në indet e përbashkët të çon në ndryshime degjenerative kërc (Arthrosis). Gjithashtu, me rritjen e pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut, duke rritur rrezikun e infeksionit.

Predispozitë trashëguar, gjinia e pacientit, hipotermi, aktiviteti i ulët fizik, dietë të sëmurë dhe obeziteti janë faktorët e rrezikut vetëm. Shkaqet e menjëhershme janë sëmundjet e nyjeve mund të jetë mbi gjendjen.
Patologjitë e zhvillimit të nyjeve kryesisht kontribuon në mungesën shfrenuar e ushtrimit

Simptomet tipike dhe shenjat


Simptomat e përbashkëta të sëmundjes së përbashkët:
Dhimbje në pjesën tjetër, gjatë ose pas ushtrimit.
Ngurtësi, lëvizshmëri të kufizuar.
Ndryshimet lokale (p.sh. në zonën e prekur): skuqje, ndijor, ethe, deformim të kockave dhe kërc indeve ënjtje.

Kriza dhe zhurma gjatë lëvizjeve.
Për çdo sëmundje karakterizohet nga tipare të veçanta që i dallojnë ata nga njëri-tjetri.
Deri në zhvillimin e sëmundjeve të përbashkët në fëmijët zakonisht shkaktojnë sëmundje të lindura, ndër të cilat renditet dysplasia (hipoplazise) nyje të parë hip. Ajo manifeston zhvendosjen kongjenitale të njëanshme ose dypalëshe. Shenjat e kësaj gjendje të ketë një rritje tonin e muskujve mbrapa, gjatësi të ndryshme të gjymtyrëve, në asimetri e folds gluteal dhe këmbët pjesshme hollim. Kur fëmija fillon të ecë - këmbë e shtrembër rëndësishëm, dëshira për të mbështetet në përtypje nosochky dhe të veçantë. Ndonjëherë, por fëmijët mund të zhvillojnë sëmundje të tjera tipike për të rriturit.

Trajtimit


Metodat e trajtimin e sëmundjeve të nyjeve mund të ndryshojë shumë në varësi të patologji të veçantë. Tradicionalisht ata janë të ndarë në terapeutike fondeve (konservatore), kirurgji dhe trajtimet alternative (popullore, mjekësisë alternative). Çfarë është metodë për të trajtuar një mjek të veçantë patologjisë vendos pas një shqyrtimi të plotë të pacientit, duke përfshirë të gjitha karakteristikat e tij individuale.
Metodat Konservatore
Trajtohen me terapi mund të pothuajse të gjitha lëndimet e sistemit musculoskeletal. Në varësi të drejtim të veprimit të përdorura drogës janë të ndarë në dy grupe:

Shkakor - që ndikojnë në shkakun e sëmundjes. Për shembull, natyra infektive e artritit është përshkruar antibiotikë, dhe në reagimet autoimune - hormoneve steroide.
Simptomatike - eliminojnë simptomat. Midis tyre, më të rëndësishme anti-drogë inflamator që të zvogëlojë dhimbjen dhe ngadalësojnë procesin e inflamacionit.
Për të trajtuar në mënyrë efektive sëmundjet e sistemit musculoskeletal, ju mund të përdorni disa forma të substancave aktive:
Tableta për administrim oral;
zgjidhje për injeksione;
perqendrimi i veçantë i drogës në shishka kur mjekimi administrohet direkt në zgavrën përbashkët.

Përveç ilaçeve, mjetet juridike konservatore përfshijnë fizioterapi, masazh, terapi stërvitje dhe disa mënyra të tjera.
Kirurgji
Me paefektshmërinë e agjentëve terapeutik ose në rastet që kishin shkuar larg, mund të ndihmojë në trajtimin kirurgjik të sëmundjes së nyjeve. Operacionet mund të kryejnë dhe për të eleminuar simptoma të rënda që e bëjnë jetën më të lehtë dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës së pacientit. Më të rëndësishme janë arthroplasty (rimëkëmbjen e funksionit motorike) dhe bashkim (fiksimin në pozitë). Gjatë mprehje shpesh prodhojnë imobilizimi me përdorimin e gomave apo fashë e ngushtë. Në situata të rënda, të kryejë një operacion për të zëvendësuar protezë artificiale përbashkët.

Metodat popullore
Në rastet kur mjekësia tradicionale është e pafuqishme, vijnë mjetet juridike popullore parë. Në vitet e fundit, një numër të mbështetësve të saj në rritje, për shkak të faktit se mjetet juridike bimor dhe natyrore janë shumë të butë dhe të shkaktojë më pak efekte anësore. Metodat e mjekësisë tradicionale me anti-inflamator, analgjezik, antiseptik, antibacterial, dhe kanë efekt tonik.
Në përgjithësi, për trajtimin e musculoskeletal përdorur barëra nuk individuale dhe tarifat që mund të përmbajnë përfshin disa dhjetra komponente.

Këtu janë përzierjet më efektive bimor:
Rrënja e flamurit ëmbël (një pjesë);
Melissa, veshkave pisha dhe eukalipt lë (dy pjesë secili);
rigon, trumzë dhe helmarinë zezë (tri pjesë)
violet (katër pjesë);
Wort Shën Gjonit dhe murriz (pesë pjesë).
Fara liri (një pjesë);
dëllinjë manaferrat, horsetail dhe yarrow (në dy pjesë);
tërfili rrënjë elfwort, Wort Shën Gjonit dhe zambakut të luginës (tri pjesë)
Çaj Labrador (katër pjesë);
tufë (pesë pjesë).
Gëlqere, nenexhik, fara kopër (një pjesë);
hithrat, kalë kalë dori, sythe pishe (dy pjesë);

kamomil, HOPS, Shën Gjonit Wort, trumzë (tri pjesë)
baltë dhe violet (katër pjesë).
Për të përgatitur të marrë 2-3 lugë koleksion derdh 300-400 ml ujë të valë. Merrni atë mundësisht para ngrënies 2-3 herë në ditë.
Sigurisht, metodat e mjekësisë tradicionale, ka një sasi të madhe. Këtu janë disa recetave:
dylli të nxehtë, shtresa vajosur shpejt eliminon dhimbje;
vaj nga rrënjë rodhe të aplikohet në një banjë të paktën dy herë në javë;
ilaç bërë nga 50 gram kamfuri, 50 g mustardë, 100 gram proteina vezë, 500 ml vodka, është e nevojshme për të fshij në zonat e dhimbshme çdo ditë për një natë.


Karakteristikat e ushqimit


Për trajtimin efektiv të musculoskeletal e rëndësishme për të ndjekur një dietë të veçantë. Ushqyerit në sëmundjet e nyjeve të ketë një ndikim të rëndësishëm në strukturën dhe metabolizmin e indit lidhor, ndryshimet inflamatore dhe përgjigje imune.
Në varësi të sëmundjeve të caktuara, rekomandimet ushqyese mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme:
Në përdhes duhet të kufizojnë futje e mishit dhe peshkut, për të rritur sasinë e qumështit, drithërat dhe lëngjeve.
Në osteoporozën tregoi konsumimin e ushqimeve të pasura me kalcium (produktet e qumështit, peshk, ushqim deti, fruta të caktuara).

Reumatizma dhe artriti reumatoid duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë në përbërje proteina aminoacideve, të kufizojë futje të kripës dhe karbohidrateve.
Nëse pacienti është mbipeshë, atëherë dietë në sëmundjet e nyjeve, ndër të tjera, duhet të jenë të ulët kalori: për të reduktuar peshën e tepërt trupore dhe për të zvogëluar ngarkesën në sistemin musculoskeletal.
Duhur dietë të ekuilibruar - një element i rëndësishëm si trajtim dhe profylaktky ndoshta ndonjë sëmundje

Parandalim


Për të parandaluar Arthrosis shumë lëvizje të dobishme më shumë. Është e dëshirueshme që ajo nuk ishte trajnimi forca dhe aktivitet aerobic. Një nga metodat më efektive është noti, sepse uji në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon peshën e një personi (dhe, rrjedhimisht, ngarkesën në kërc kyçeve dhe ligamenteve), ndërsa muskujt janë aktive.

Nëse jeni mbipeshë, atëherë ajo duhet të them lamtumirë, sepse çdo mbipeshë rrit yyazytsirnist e patologjive.
Për parandalimin e osteoporozës duhet të monitorojë nivelin e kalciumit, ndërsa deficiti i saj për të marrë një multivitamin dhe minerale komplekset. Jetë i sigurt për vidyazykatysya nga alkooli dhe duhani, pasi këto zakone të ndikojë negativisht në metabolizmin e kockave dhe kërc.
Parandalimi i ndryshimeve infektive dhe inflamatore të bëra nga eliminuar fokus primar. Për shembull, trajtimi kronik grykët në Laura, nëse është e nevojshme, mund të kryejnë heqje e bajameve.

Për fat të keq, në raste shumë më të avancuara të paefektshme metodat tradicionale dhe mjekësisë tradicionale, është e rëndësishme nga një moshë të re për të bërë çdo përpjekje për të parandaluar sëmundjet e sistemit musculoskeletal.