Shkaqet, simptomat dhe trajtimi i deformimeve Arthrosis


Një nga problemet më urgjente të mjekësisë moderne është trajtimi i deformimeve osteoarthritis - sëmundja më e zakonshme e përbashkët. Rreth 6-7% e popullsisë vuan nga kjo sëmundje, dhe në mesin e personave 50-65 vjet është 30% e njerëzve, por në mesin e grupmoshave më të vjetra - pacientët tashmë rreth 75%.
Shpesh ka konfuzion në popull: osteoarthritis, artrit, arthrosis deformimeve - një sëmundje të ndryshme, forma të ndryshme të sëmundjes apo sinonime? Klasifikimi ndërkombëtar i sëmundjeve rishikimit 10 (ICD 10) i jep një përgjigje të thjeshtë: të gjitha këto emra janë sinonime.Kliko mbi imazhin per ta zmadhuar

Shkaqet


Shkaqet kryesore të osteoarthritis:
defekte kongjenitale në strukturën e indit lidhor të nyjeve;
dëmtim traumatik të përbashkët, dhe dëmtimi mund të ndodhë gjatë para se simptomat e para të sëmundjes;
reagimet inflamator, osteoarthritis mund të ndodhë si rezultat i dëmtimit infektive të përbashkët (për shembull, artrit reaktiv) ose "në appendage" të sëmundjeve autoimune të trupit inflamatore (artriti reumatoid).
Faktorët nxitje e osteoarthritis përfshijnë: mbipeshë, të moshuarit, osteoporozën (dendësi të reduktuar kockave), endokrine dhe çrregullime metabolike.

Simptomat


Simptomet kryesore të osteoarthritis deformimeve dy: kjo është një dhimbje në nyje dhe për të ndryshuar formën e tyre (për shkak të sëmundjes, e cila mori emrin e vet). Fuqia e shprehjes së këtyre manifestimeve varet nga shkalla e sëmundjes.
1 shkallë deformuar osteoarthritis është karakterizuar nga një ngushtim të lehtë të zgavrën e përbashkët, kështu që simptomat e para shfaqen vetëm pas dhimbje mbingarkesë të përbashkët ndodh vetëm pas stërvitje intensive, ngurtësi e lëvizjes është i papërfillshëm, ose mungon krejtësisht. Ndryshime të dukshme në trup në zonën e prekur nr.

Në fazën 2 sëmundje në sipërfaqet e kyçeve të një numri të madh të formuar rritje kockëmadh. Në radhë të parë shkon në simptomat e dhimbjes, e cila është e fortë, ndodh edhe kur nuk ka stres dhe dobëson pas një pushimi të gjatë. A karakteristike është lëvizshmëri kufizuar në të përbashkët, si edhe shfaqje fillestar i llojit të tij.
Nëse deformuar Arthrosis është 3 gradë - se dhimbja është një shoqërues i vazhdueshëm i njeriut. Dhimbje mund të jetë konstante, dhemb, u rrit pas çdo lëvizje aktive. Ajo vazhdon edhe në pjesën tjetër. Lëvizshmëri të përbashkët kufizuar dhe forma e tij ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme, duke rezultuar në pozitën e detyruar e gjymtyrë.

Sëmundja ndodh më shpesh me periudhat e acarimit dhe faljen (manifestimet klinike qetësua). Gjatë fazës akute të deformimeve dhimbje osteoarthritis mund të rritet në masë të madhe, lëvizshmëri të kufizuar të përbashkët. Me trajtimin e duhur të inflamacionit dhe simptomat largohem dhe sëmundja shkon në faljen.

Trajtim


Shumë njerëz janë të zhveshjes shkuar te mjeku, duke shpresuar për të shëruar veten. Sigurisht, për të zgjedhur të drejtën për caktimin e trajtimit efektiv vetëm mund mjek. Për efekt maksimal është e rekomandueshme për të kombinuar ilaçe, metodat jo-drogës dhe ilaçe tradicionale.

Ilaç
Grupi kryesor i drogës përdoren për të trajtuar osteoarthritis - një jo-steroidal anti-inflamator droga (NSAIDs). Lartë tre më efektive deri DIKLOFENAK, indometacin, dhe ketoprofen, nuk janë selektive (selektive të veprojë në dhimbje). Në mesin e mjekësisë moderne, që kanë efekte minimale anësore, ne vërejmë celekoksibi, Rofykoksyb ato ndikojnë kryesisht në indet e përbashkëta pa ndikuar organet e tjera (që është selektiv).
Kur shprehu sindromi dhimbje dhe shenjat klinike të inflamacionit (ënjtje, skuqje të zonës së prekur) mund të përdoret për të trajtuar hormonet hlyukokortykosteroydnыe si prednisolone, dexamethasone, dhe të tjerët. Efikasitetin më të lartë me një minimum prej efekteve anësore të metodave hormonale për administratën brenda kyçeve.

Për të rivendosur përbërjen dhe strukturën e indeve kërc të hondreoprotektorы shkatërruara përdorura - glucosamine, sulfate chondroitin.
Kur ndryshimet në nyje të mëdha trajtim efektiv për të hyrë zëvendësuesit synovial zgavër (intra) të lëngshme të përbashkët në bazë të acidit Hyaluronic - mjetet që përmirësojnë rrëshqitje kërc gjatë lëvizjes dhe të sigurojnë një efekt cushioning.
Terapia pa drogë
Një element i rëndësishëm i trajtimit dhe profilaksia e deformimeve Arthrosis është fizioterapi dhe fizioterapi.

Ndër teknikat e fizioterapisë provuar magnetike, veprim tejzanor, Balneotherapy (banjot medicinale), terapi lazer.
Për të bërë program terapeutik stërvitje duhet ushtruar mjekun terapi. Ai do të zgjedhë ngarkesës optimale në klasë për të stimuluar rigjenerimin natyral ushtrim kërc.

Metodat tradicionale
Trajtimi Folk osteoarthritis synojnë reduktimin e dhimbje të përbashkët. Si një të ngrohtë-up dhe një mjet të kuqe përdoret, për shembull, rastyrky me rrikë dhe mustardë.

Fasha të dobishme concoctions të bimëve që kanë efekt anti-inflamator të bazuara. Healers tradicionale rekomandojnë përdorimin e lule jargavan, tërfili dhe Wort Shën Gjonit: përzierje me vajra butë dhe të aplikojnë për të nyjeve të dhimbshme si një kompresë.
Mos harroni se si arthrosis deformimeve trajtojnë atë siç duhet në rastin tuaj të veçantë, mund të them një mjek. Vetë ose përdorimi vetëm i mjekësisë tradicionale është e rrezikshme dhe mund të çojë në pasoja të pakthyeshme.