Shkaqet, simptomat dhe trajtimin e artritit reumatoid


Përmbajtja e artikullit:
Shkaqet
Simptomat
Diagnostics
Trajtimit
Rheumatoid ose reumatike?
Përfundim
Një nga shfaqjet e artritit reumatoid eshte artrit rheumatoid (shkurtuar AC), e cila është e karakterizuar nga lezione te pesë ose më shumë nyje. Sëmundja më shpesh ndodh në njerëz të moshuar se 40 vjet, por ndonjëherë, për fat të keq, ndodh në fëmijët.
Metodat e trajtimit dhe parandalimit, dietë, këshilla e jetesës në artrit reumatoid (RA) dhe artritit janë shumë të ngjashme. Prandaj, informacioni më tej në artikull janë lidhjet për artikuj rreth RSH, rekomandimet e të cilit janë të rëndësishme për artrit.Kliko mbi imazhin per ta zmadhuar

Shkaqet


Inflamacion dhe ndryshimet e mëpasshme në nyje në artrit reumatoid janë të lidhura me sistemin imunitar për shkak të ristrukturimit të caktuar fillon të sulmojë kërc kyçeve dhe strukturat ngjitur, duke shkaktuar ndryshime të pakthyeshme vonë dhe simptomat përkatëse. Shpesh gjendja ndodh në njerëz të predispozuar gjenetikisht.
"Nisem" sistemit imunitar mund të jetë faktorë që janë të dy jashtë dhe brenda trupit, të tilla si:

ndikimi i disa mikroorganizmave - viruse, mykoplazmat, mykobakteria;
dëmtimi;
stresi;
ndikimi i alergeneve, toksina (duke përfshirë komponentët e tymit të duhanit);
Shkalla dhe natyra e hormoneve seksuale femërore subvencione gjatë shtatzënisë dhe duke marrë kontraceptivëve oral rrit pas lindjes;
hipotermi.
Në shkaqet e përgjithshme të PR në të rriturit dhe fëmijët është i panjohur.

Simptomat karakteristike


Në mënyrë tipike, artrit reumatoid fillon si një inflamacion i thjeshtë i nyjave, duke e bërë atë mbi si një artrit konvencionale. Por vetëm për aq kohë sa të ndodhë asnjë ndryshim të pakthyeshme në kërc, e cila është mjaft e vështirë për të trajtuar (saktë) drogë standarde.

Këtu janë shenja që mund të tregojnë manifestimet fillestare të artritit reumatoid:
Ngurtësi në mëngjes për të paktën 30 minuta. Përbashkët është ngujuar si, "mpiu"Merr kohë për të "rinxeh".
Provë "ngjeshje" Pozitive: Mjeku squeezes furçë dorën e tij pacientin në qoftë përflakur nyjeve - ka dhimbje, dhe testi konsiderohet pozitiv.
Prania e më shumë se 3 nyje përflakur (fryrë).
Prekur interphalangeal proksimal, metacarpal phalangeal-nyje.

Nyjet e vogla e gishtave është e prekur shpesh me sëmundje. Kliko mbi imazhin per ta zmadhuar

Më pas, sindromi kyçeve (një grup i simptomave) mund të paraqiten si më poshtë:
Furçë. Trashje e nyjeve gisht dhe wrists, deformimi i tyre në mënyrë që të gjithë furçë fillon të ngjajnë diçka "qafën mjellmë".
Stop. Thumb, e ndjekur nga të gjitha të tjerat të fillojnë të devijon në drejtim të "ngrirë" në një pozicion prirje.
Shpinë . Ndonjëherë ka subluxations vertebral në shpinë qafës së mitrës, të cilat mund të jenë të shoqëruar nga ngjeshja e shtyllës kurrizore apo enët e gjakut.
Joints laring. Mundësinë e gulçim, bronkit periodik, zë coarsening, gëlltitjes vështirësi (disfagia).

Colin. "Forcim" gju në një pozitë të kërrusur, paraqitja e cysts Baker.
Gjithashtu, sëmundja mund të shoqërohet me rritjen e temperaturës për asnjë arsye të dukshme, dobësi dhe simptoma të tjera të përgjithshme.
Simptomet e PR në fëmijë
Fëmijët dhe artrit reumatoid Rinia në të ardhurat e përgjithshme në të njëjtën mënyrë si në të rriturit. Por nuk është në të dhe karakteristikat e tij:
Lezioni parësor i nyjeve, vërehet më shpesh në formë fëmijët viscero-kyçeve, e cila është karakterizuar nga lezione jo vetëm nyje, por organet e brendshme.

Sigurisht më të shpejtë dhe intensiv.
Më shumë informacion: "përshkrim i plotë i artritit reumatoid në fëmijë: shkaqet, simptomat, trajtimin."

Diagnostics


Rheumatoid arthritis, si artriti, në përgjithësi, rheumatologist diagnostikua se jo vetëm që do të shqyrtojë dhe në pyetje të pacientit, por edhe të emërojë një numër të studimeve:
Palme Plain film të dyja duart. Simptomat radiografike janë shumë karakteristike për këtë lloj të artritit.
Ultratinguj e veshkave, barkut dhe legen.
Metoda laboratorike: gjakut komplet, testi të gjakut për praninë e faktorit rheumatoid, proteinës C-reaktive dhe të tjerë.

Nëse është e nevojshme, mjeku mund të urdhërojë një MRI dhe provimet e tjera.
Radiografi dorë të shëndetshme dhe të prekur

Trajtimit


Ne trajtimin e artritit reumatoid ndjekur objektivat e mëposhtme:
Reduktimi dhimbje, duke eliminuar inflamacion i nyjave, deformimit dhe shkatërrimin e tyre.
Arritja faljen.
Rritja e kohëzgjatjes dhe cilësinë e jetës.
1. Për këtë qëllim, një grup i barnave që janë pjesë e terapisë bazë, nonsteroidal droga anti-inflamator (NSAIDs), drogës hormonal.

Do të thotë trajtim themelore janë të ngadalta, efekti i tyre është i dukshëm jo më herët se 2 muaj pas fillimit të pritjes. Një përmirësim i përgjithshëm vërejtur vetëm pas 6-8 muajsh. Megjithatë, këto barna ndikojnë mekanizmat e sëmundjeve dhe të kontribuojë për të ngadalësuar shkatërrimin e joints.
Me terapi bazë droga përfshijnë:
citostatikët (cyclophosphamide, methotrexate, hlorbutin dhe të tjerët);
Përgatitjet sulfanilamide (Sulfalazyn, Salazopyrydazyn);
përgatitjet prej ari (Auranofyn, Tauredon);
Medicines seri kinolin (Plakvenil, delagil);

disa të tjerë.
Efekti më i mirë është vërejtur, ndërsa duke marrë disa mjete themelore të trajtimit që cakton mjeku në varësi të fazën dhe ashpërsia e sëmundjes. Për shembull, të bëjë Lago me methotrexate, methotrexate me sulfasalazine.
Në vitet e fundit droga gjerësisht si bazë terapi përdorur mjetet e të ashtuquajturave terapi antytsytokynovoy që lejojnë që të ndërpresë inflamacion autoimune në fillim dhe për të përmirësuar rezultatin e përgjithshëm të trajtimit. Ky grup i drogës përfshijnë, për shembull, Remikeyd.

Emëruar në nivel lokal me injeksione artrit intraarticular e barnave hormonale që administrohen në të njëjtën nyje jo më shumë se 1 herë në 3 muaj.
Gjithashtu në zonën e prekur të bëjnë kompresa dimeksid dhe agjent anti-inflamator.
2. Si sëmundjes qetësua zbatohen fizioterapi (phonophoresis, masazh, rrezatimi ultravjollcë, ndikimi ultra - dhe mikrovalë fushë elektromagnetike, etj).
3. Është e rëndësishme për të ndjekur dietë. Nganjëherë pacientët parasysh reduktimin e simptomave dhe përmirësim në gjendjen e përgjithshme, pas kalimit të qumështit, perimeve dietë dhe përjashtojnë ushqimet që mund të shkaktojnë alergji.

4.
Në shtëpi gjatë faljen inkurajohen që të angazhohen në terapi të rregullt fizik, dhe gjatë natës për të përdorur orthoses - njësi të veçantë trajtimin.
Qafë
Ju duhet të kuptoni se artrit reumatoid - patologji të rënda kronike, sepse ajo shërohet plotësisht të hequr simptomat pothuajse dështon. Por për të arritur faljen qëndrueshme është realist.
Nëse terapi mjekësore dështon, dhe sëmundja përparon, turistik për trajtime kirurgjikale, artificiale zëvendësojë nyjeve të dëmtuara.

Rezultati i Polonisë, sidomos në fëmijët, në varësi nga shkalla e sëmundjes. Megjithatë, si sëmundja përparon shpesh aftësinë e kufizuar dhe nyjeve të humbasin gradualisht funksionin e tyre.

Rheumatoid ose reumatike?


Rheumatoid arthritis, sidomos format atipike në disa raste mund të ngjajnë reumatike, por ata dallojnë nga njëri-tjetri. Në artrit reumatoid;
Ndryshimet përflakur joints janë plotësisht pa marrë parasysh se në atë fazë ju keni filluar për trajtimin e artritit.
Karakteristikat "fluturues" dhimbje në nyje, të cilat janë lëvizur në mënyrë periodike nga një përbashkët në një tjetër.

Trajtimi (duke përfshirë fëmijët), fillon me NSAIDs dhe antibiotikët (të cilat Streptococcus të ndjeshme).

Përfundim


Rheumatoid arthritis është një sëmundje serioze: pesë viteve të para pas aftësisë së kufizuar diagnoza ndodh në pothuajse 50% e pacientëve që vuajnë nga diagnostikimin dhe trajtimin e hershme është e vonuar. Progresion i vazhdueshëm i popullsisë PR dikton një qëndrim serioz për shëndetin e tyre dhe zbatimin e rreptë të të gjitha rekomandimeve të mjekut. Kjo është veçanërisht e vërtetë e fëmijëve të sëmurë, të vazhdojë për të maksimizuar jetën e tyre, dhe nëse nuk shërohet, atëherë maksimizuar cilësinë e tij.