Shkaqet, simptomat e artritit reaktiv se si për të trajtuar sëmundje


Përmbajtja e artikullit:
Shkaqet e sëmundjes
Simptomat
Diagnostics
Trajtim
Artriti reaktiv - një sëmundje e natyre alergjik, e cila zhvillohet kundër sëmundjeve infektive. Sëmundja më shpesh ndikon rinj që seksualisht aktive, kështu që disa ekspertë besojnë se shkaku i sëmundjes - një përgjigje imune kundër gonokoku infeksionit apo klamidia (seksuale sëmundje të transmetueshme). Mënyra përhapja e këtyre patogjenëve kryesisht seksuale, trajtim si reaktive artrit fillon me një provim të detyrueshëm për infeksionet e transmetueshme seksualisht.


Në rrezik të veçantë janë të rinjtë të cilët kanë pasur monoartrit (inflamacion i një të përbashkët)

Shkaqet e artritit reaktiv


Është konstatuar se prania e sëmundjes është e lidhur jo vetëm me gonorre dhe klamidia, por infeksioni me enterobakterie zorrëve, yersynyey, shyhelloy, mykoplazmat, dhe së bashku bakteret e tjera. Megjithatë, shumica e rasteve është i lidhur me klamidia, e cila përveç dëmit të përbashkët dhe traktin gjenital (uretrës në meshkuj dhe qafën e mitrës në femra) mund të shkaktojë inflamacion të sistemit të frymëmarrjes, syve (konjuktivit chlamydial), zorrët dhe të lëkurës.

Goditës faktor në këto lloje të infeksioneve nuk është patogjen dhe produktet e jetës së saj, dhe qarkullojnë komplekset imune në gjak (i ​​lidhjeve proteinike të trupit të njeriut nga qelizat bakteriale) - që është shkaku i vërtetë i sëmundjes qëndron në çrregullime të imunitetit.

Simptomat karakteristike


Artritin reaktive zakonisht zhvillohet një muaj pas kryerjes urinar, infeksion zorrëve apo frymëmarrjes. Në foto klinike në shkatërrimin dukshëm e nyjeve të mëdha të ekstremiteteve të ulëta, zakonisht një, rrallë më shumë. Shpesh kjo gju, kyçin e këmbës apo plyusnefalanhovыy përbashkët e gishtin e madh. Një tjetër vend i preferuar është shtylla kurrizore e sulmeve.

Në joints prekur shpesh janë ngjitur me tendons e muskujve dhe kapsula të përbashkëta. Në disa raste, procesi mund të jenë të përfshirë dhe nyjet fqinje, sidomos ato që janë në lidhje ose kanë xhep të përbashkët të përbashkët *.
* Xhep kyçeve - fish kapsulë të përbashkët, e cila përmban lëngun synovial.
Simptomat reaktive artrit janë të njëjta si për forma të tjera të sëmundjes:. Dhimbjes me lëvizje, ënjtje, skuqje, akumulimin e lëngjeve në zgavrën inflamatore kyçeve dhe t E., Inflamacion zakonisht përfundojnë në shërim të plotë dhe të rrallë të bëhet kronike. Nuk ka pasur ndryshime të rëndësishme në strukturat e kyçeve në këtë formë e artritit ndodh.

Artrit reaktive është e shoqëruar shpesh nga lezionet e mukozës dhe lëkurës. Në inflamacion autoimune e mukozës ndodh pa simptome të theksuara. Syri më i prekur shpesh (konjuktivit), uretrës, mishrat dhe gjuha.
Lëkura mund të duket keratodermyya - lokale trashje e shtresës brirë si rritje pa dhimbje që i ngjajnë lythat. Shumica keratodermyya ndodh në këmbët dhe duart. Procesi mund të përfshijë dhe thonjtë që janë të trashë, të verdhë dhe i brishtë.
Simptomat e përbashkëta të sëmundjes karakterizohet nga rritja e grupeve të ndryshme të nyjave limfatike, zakonisht inguinale.

Në raste të vështira, artrit mund të bashkohet me sëmundje të zemrës, veçanërisht aparatin e saj valvul.
Më vete ndarë një formë të veçantë të artritit reaktiv - sindromi Reiter së. Ajo karakterizohet nga një triadë e simptomeve: arthritis, konjuktivit dhe urethritis. Ndonjëherë ata janë bashkuar dhe keratodermyya - pastaj tetradoy sëmundje të quajtur Reiter. Me këtë formë të veçantë të patologjisë simptomat shfaqen 2-4 javë pas infeksionit mëparshëm.

Diagnostics


Diagnoza e artritit reaktive është i bazuar në atributet e mëposhtme:

fillimi i muajit përmes 05-1 pas sëmundjeve infektive të urogjenital, frymëmarrjes ose sistemin e tretjes;
Humbja e madhe e nyjeve këmbë, më pak duar;
një kombinim i artritit me lezione mukozës, sidomos sytë dhe organet urinare (ajo ndodh sindromi Reiter);
Nëse sëmundja është në formën e artritit - proces i përfshirë nyje asimetrike.
Për të sqaruar natyrën e sëmundjes mund të bëhet analizat e gjakut, synovial (të përbashkët) fluide skelet radiografi, vija nga mukozës dhe analizave të tjera.

Veçanërisht informative është identifikimi i antitrupave të gjakut (proteinat specifike prania e të cilëve duket vetëm kur trupi është agjent i huaj) për klamidia, honokokkam, E. coli, Shigella dhe patogjenëve të tjera të mundshme.
Rikthim Yyazytsirnist është shumë e lartë

Metodat efektive të trajtimit


Ilaç
Si zhvillimin e sëmundjeve të shkaktuara nga faktorë infektive për shërim duhet të përfundojë shkatërrimin e patogjen duke përdorur agjentët antibacterial. Pra, gjëja e parë që emërohet pacientin në trajtimin e artritit reaktiv - një kurs të gjatë të antibiotikëve. Kundër infeksionit Klamidia shpesh përshkruajnë normë doxycycline tre muaj. Ndonjëherë kohëzgjatja Trajtimi me antibiotikë mund të jetë më i shkurtër, por ajo gjithmonë duhet të përcaktohet nga një mjek i bazuar në teste laboratorike.

Për të normalizuar përgjigje imune duke përdorur immunomodulators (korrektues imunitet) dhe imunosupresive (substanca që shtypin përgjigje tepruar imunitar).
Në raste të rënda, për të reduktuar manifestimet inflamator emëruar hormoneve glucocorticoid - injeksione për të hyrë në zgavrën e përbashkët.
Efekti i mirë sigurojë NSAIDs: Diclofenac, ibuprofen, Nurofen dhe droga të tjera në këtë grup. Ata redukuar inflamimin dhe të reduktuar dhimbjen.
Qëllimi generall Trajtimi - forcimin e mbrojtjen e trupit dhe nxitjen e proceseve të rimëkëmbjes.

Si për trajtimin e artritit reaktive, përcakton mjeku. Shpesh një terapi ambulatore, nganjëherë kurse të përsëritura. Vetëm në rastet më të rënda, të tilla si spondylitis shprehur ose pacienti i valvulës zemra pranuar në spital. Pas shkarkimit rekomandohet mbikqyrjen e vazhdueshme të rheumatologist dhe të shqyrtimit periodik për patogjene të mundshme në inflamacion trupit.

Dietë
Është e rëndësishme për të ndjekur një dietë. Në dietën e pacientit duhet të përfshijë natyrore omega-3 acide yndyrore, të cilat janë të pasura me peshk detare dhe vaj flaxseed. Dietë nuk duhet të përmbajë ushqime nervoz, tepër të mprehta dhe të kripura. Vënë re se disa nga perimet e familjes helmarinë mund të përkeqësojnë sëmundjen. Pra, të marrë patate, domate, patëllxhan dhe speca duhet të përdoren me kujdes. Ushqimi duhet të jetë i balancuar: nuk tregohet ulët - ose të lartë dietë kalori.

Çfarë mund të bëni në shtëpi?
Për sa kohë që rrjedhin artritit reaktiv (sindromi Reiter sidomos) në shtëpi mund të lehtësojë gjendjen e pacientit me anë të mjekësisë tradicionale.
Është e dobishme për lyerjen e ointments prekur përbashkëta dhe rastyrkamy në bazë të bimëve medicinale: lëng Comfrey e rrepkë dhe rrikë, helm bee, mjaltë. Ointments janë bërë mbi bazën e natyrore yndyrë shkrirë kafshëve ose vaj, e cila përzier me përbërës aktiv. Proporcioni i saktë nuk është aq e mjetet e përdorura nga jashtë - janë ndjeshmëria e rëndësishme individuale të çdo pacienti.