Disk zgjatje e shpinë mesit


Disk zgjatje e mesit shpinë - një formë e ndryshimeve patologjike të disqe intervertebral. Si rezultat i shkatërrimit të strukturës së disk humb ujë, elasticiteti i tij është i humbur, unazë fijor është i mbuluar me të çara dhe zhvendosjen e saj. Fakti që nuk është shpesh zgjatje në shpinë mesit, për shkak të një barrë të konsiderueshme që bie pikërisht në këtë zonë të shtyllës kurrizore.

Shkaqet e zgjatje të shpinë mesitNdryshimet degjenerative në indet e shpinë janë më të zakonshme në pleqëri. Kjo është për shkak të ndryshimeve të pafavorshme në strukturën e moshës së disqe kurrizor dhe ulur aktivitetin fizik. Por në dekadën e fundit është rritur numri i të rinjve diagnostikuar zgjatje. Ndër faktorët që shkaktojnë sëmundje, tregojnë:


 • Qëndrimi Patologjia;

 • muskujt e dobët;

 • çrregullimeve metabolike në trup;

 • komplikimet e sëmundjeve infektive, kryesisht gripit;

 • ushtrim të tepruar;

 • lëndimet sportive;

 • mënyrë jetese i ulur;

 • predispozicion gjenetik.


 • Simptomat zgjatje e shpinë mesit


  Vertebrologist - mjekët që specializohen në shpinë, vuri në dukje se në fazat e hershme kur deformimi mund të jetë mjaft e lehtë për të rregulluar zgjatje nuk shfaqet. Shfaqja e dhimbje - një shenjë se shpinë ka zhvilluar një anomali serioze. Dhimbje në zgjatje intensive dhe mund të jetë dy lokale (në segmente të dëmtuara) dhe radiating (mu në gjymtyrë ose ijë). Në variantin më të rrezikshme të sëmundjes - zgjatje dorsal e dhimbjes mesit shpinë në mënyrë të ashpër që pacienti sjell vuajtje, madje edhe një frymëmarrje të thellë.

  Gjithashtu, problemet e disqe kurrizor sinjal simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje në këmbë;

 • Dobësia e muskujve këmbë;

 • mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në këmbët;

 • zvogëluar këmbët ndjeshmëri të lëkurës;

 • ngurtësi në më të ulët mbrapa;

 • çrregullime urinim.


 • Ekspertët theksojnë se zgjatje është një parakusht për formimin e disk herniation, dhe kjo është një problem shumë serioz për trupin.

  Si për të trajtuar disqe kurrizore protruzyyu?


  Një ekzaminim mjekësor për diagnozën "zgjatje" nuk është e mjaftueshme. Për të qartësuar diagnoza kryer rezonancë magnetike dhe tomography kompjuter. Trajtimi i zgjatje e mesit shpinë kryer tërësisht.

  Për lehtësimin e dhimbjeve në zgjatje emëruar analgesics dhe droga jo-steroidal që gjithashtu të lehtësojë inflamacion. Së bashku me terapi të drogës përdorur masazh terapeutik dhe gjimnastikë. Gjimnastikës në zgjatje e shpinë mesit të bëjë ushtrime që synojnë trajnimin muskujt, forcimin e shpinë, zhvillimin e funksioneve të tij. Parakusht: kompleks duhet të jetë i rekomanduar nga mjeku juaj dhe një specialist është e nevojshme për të monitoruar ushtrimet. Për të arritur efektin më të madh, është e dëshirueshme për të kombinuar stërvitje me vrapim të lehta ose not.

  Ashtu si me çdo ndryshim patologjike në shpinë, zgjatje duhet të dietë. Ushqimi duhet të përmbajnë minerale të mjaftueshme dhe vitamina. Enët shumë të dobishme të tilla si:

 • mishit dhe kockave supë;

 • pelte;

 • pelte;

 • pelte.


 • Në ushqime të tilla përmbajnë substanca që forcojnë kërc dhe indeve lidhës.
  Në dietë duhet të jetë produktet e qumështit, perimeve dhe bimëve; për të ruajtur ekuilibrin electrolyte dhe largimin në kohë të toksinave nga trupi duhet të pini shumë lëngje. Por marrja e kripës duhet të jetë i kufizuar. Ju duhet gjithashtu të braktisin akute, tymosur dhe të zvogëlojë sasinë e sheqerit.