Radiculitis - trajtim në shtëpi


Radiculitis - një sëmundje e lidhur me shkeljen e sistemit nervor periferike, që rezulton nga pezmatimi, dëmtimi ose një vuaj rrënjët kurrizore nervore. Më parë, kjo sëmundje zakonisht vuajnë të moshuarit, por sot dhimbje të nervit shiatik është manifestuar shpesh në të rinjtë.
Simptomet e nervit shiatik
Karakteristikat kryesore të kësaj sëmundjeje janë:

 • dhimbje në plagë mund të jetë periodik, cramping, të mprehta ose dhimbje e shurdhër;

 • shqisor;

 • dobësi në muskuj. • Kështu në çdo simptomat e pacientit e nervit shiatik mund të jenë të natyrave të ndryshme. Në disa ndjerë dhimbje në qafë dhe në krah, ndjesi shpimi gjilpërash në të tjera në shpinë dhe këmbë. Disa pacientë ankohen për mpirje, djegie disa zona mbrapa.
  Llojet dhe shkaqet e nervit shiatik pamjen e saj
  Shpesh, në rast sëmundjeje, njerëzit nuk do të përqendrohen në atë vëmendje të veçantë, "vrarë" simptomat e dhimbshme me pilula ose patch nga dhimbje të nervit shiatik, por në qoftë se ajo nuk do të shërohet në kohë, rezultati mund të jetë zhgënjyes.

  Në mjekësi, të bëjnë dallimin në mes të nervit shiatik në disa lloje:

 • qafës së mitrës;

 • gjoks;

 • mesit.


 • Shkaku kryesor i sëmundjes - osteokondroza (95% dhimbje të nervit shiatik ndodh për shkak të faktit). Në tjetër 5% e mbetur të sëmundjes tanishme shfaqet pas inflamacion juxtaspinal në indet, dëmtimet e shtyllës, çrregullime të organeve të brendshme.

  Trajtim dhimbje të nervit shiatik në shtëpi


  Kur mjekët radiculitis mund të jetë trajtim mjekim me medikamente anti-inflamator dhe dhimbje. Por, trajtimi në shtëpi është e nevojshme.

  Medikamente paralele duhet të bëni ushtrime të veçanta me radiculitis se rivendosur të dëmtuara rrënjët kurrizore. Zakonisht gjatë këtyre sesioneve duhet të jetë të paktën 7-10 ditë.
  Shumë efektive me radiculitis masazh. Ajo vepron zbutës, veçanërisht sjelljen e tij të mirë, ndërsa pinching mbathje nervore. Masazh janë subjekt i indeve të buta dhe pikat dhimbje e pacientit.
  Në stërvitje në radiculitis ushtrime shumë efektive terapeutike, e cila është një parandalues ​​i mirë për ri-shfaqjen e zjarrit. Gjatë ushtrime të tilla janë shumë të rëndësishme për punë jashtë orarit nuk: Trajnimi duhet të relaksoheni muskujt dhe për të reduktuar dhimbjen. Nëse radiculitis sëmurë pas ushtrimit mendon se ai vetëm merr më keq, seanca të tilla duhet të ndërpritet.

  Për çdo lloj të trajtimit dhe parandalimit janë me vlerë blerë nga dhimbje të nervit shiatik, e cila është ngrohja dhe efekt analgjezik. Veshin ajo gjithmonë e dëshirueshme, për aq kohë derisa të vijë shërim të plotë.

  Trajtim dhimbje të nervit shiatik shtëpi


  Në mjekësinë popullore, trajtim dhimbje të nervit shiatik në shtëpi përfshin përdorimin e ointments dhe poultices e bimëve që kanë anti-inflamator pronave, analgjezik, qetësues dhe zbutës. Për trajtim në shtëpi dhënë rezultat, është e dëshirueshme që të përdorin vaj gjatë ditës dhe në fasha të shitur me natë.

  Vaj medicinale e përgatitur nga këta përbërës:

 • Salt Rock;

 • mustardë;

 • breadcrumbs;

 • ujë kypyachennaya.


 • Të gjitha komponentët janë të përziera në proporcione të barabarta në një slurry trashë. Compress mund të bëhet nga 1 kg trëndafil patates zhardhokët hekura, vënë në një çarçaf dhe zbatohen në vend të lënduar. Para se të trajtojnë dhimbje të nervit shiatik mesit në këtë mënyrë, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me një mjek.
  Shumë efektive për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik në shtëpi duke përdorur vaj mustardë, e cila është rubbed në zonat ku koncentruar dhimbje. Gjithashtu provuar nga sobë ruse është e thjeshtë: dhimbje akute duhet të shtrihen në natën e këtij sobë, dhe në mëngjes do të harrojmë për këtë çështje.