Radiculitis - Simptomat


Radiculitis - Kjo është një gjendje në të cilën përflakur rrënjët nervore që janë në foramen intervertebral. Kjo sëmundje gjithmonë shfaqet papritmas, pa supozime të qarta. Shumë njerëz të cilët kurrë nuk e kanë takuar me të, nuk mund edhe të imagjinojmë se çfarë është ajo. Dhe në një moment, rrethanat absolutisht normale, të tilla si pastrimi i shtëpisë, ata përkulem dhe shpjegoj për shkak të dhimbje akute mbrapa nuk mundet më të gjatë.
Shkaqet e dhimbje të nervit shiatik
Sipas statistikave, çdo banor i tetë i planetit vuajnë nga kjo sëmundje. Aty ku dikur ishte problem i nervit shiatik i njerëzve të cilët janë larg nga mbi dyzet, sot ky problem është më e zakonshme në mesin e brezit të ri. Shfaqja e kësaj gjendje mund të jetë shkaktuar nga: • stresi;

 • infeksionit;

 • heqjen e peshave;

 • trazirat në metabolizmin;

 • trauma kurrizore;

 • osteokondroza.


 • Dhimbja me radiculitis duket nga fakti se nervat që largohen nga të palcës kurrizore që është në shpinë të bëhet i përflakur, ose të dëmtuar.
  Simptomat
  Simptomat e përbashkëta të nervit shiatik - është:

 • dhimbje të mprehtë në plagë rrënjë nervore, e cila përkeqësohet sidomos kur duke u përpjekur për të marrë off terren, rritet nga një pozicion ulur, kollitjes, teshtitjes ose lodhje;

 • Lëvizshmëria e dobët e shpinë;

 • shqisor;

 • dhimbje gjatë prekje në zonën e dëmit;

 • Dobësia e fibrave muskulore.


 • Shpesh shenjat e para të nervit shiatik në rrjedhën lumbosacral të sëmundjes - është dhemb në shumicën e rasteve, dhimbja akute në shpinë mesit. Dhimbja në këtë rast do të rritet gjatë çdo aktivitet fizik apo ndryshimet në rrethana të jashtme, të tilla si hipotermi.
  Në fazën e tranzicionit në dhimbje të nervit shiatik radicular dhimbje prapa do të rritet, të ndryshojë karakter për të lëvizur në mollaqe, rritje deri nga jashtë e kofshës dhe këmbë. Kjo formë e sëmundjes është i shoqëruar me një ndjeshmëri të zvogëluar në zonat e prekura.

  Në disa raste, patologji, i formuar në kurrizin lëviz në nervore sciatic, nervit shiatik dhe pastaj shenjat do të jenë atje jo vetëm dhimbje, por edhe përgjatë sciatic nervore. Dhimbje në këtë rast shtohen kur një person përpiqet për të lëvizur nga horizontal në pozicionin ulur pa lakimi këmbët në të njëjtën kohë.
  Në radiculitis kraharorit, dhimbje edhe spontane, e lokalizuar rreth gjoks e pacientit. Shenjat e nervit shiatik dhimbje të qafës së mitrës është spontan mprehtë kur kthese ose tilting kokën përpara ose në anën. Në dhimbje, pacienti mund të shqetësojë:


 • humbjen e dëgjimit;

 • marramendje të rënda;

 • koordinimi i dobët i lëvizjeve.


 • Trajtimi i nervit shiatik
  Shumë shpesh njerëzit që janë të lodhur të vuajnë nga dhimbje të nervit shiatik, kthehet në mjekësinë tradicionale. Që nga kjo sëmundje mund të jetë shok e njeriut për shumë vite apo edhe një jetë, për të folur për ilaçe nuk ka kuptim.
  Ka disa këshilla popullore për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve me radiculitis dhe të shpëtoj nga manifestimet e tij të tjera. Ndër këto janë veçanërisht efektive:


 • sauna;

 • detyruese vendin e dhimbshme me rroba leshi;

 • përdorin ekstrakte të bimëve Ramsons, Shabelnik, i urtë;

 • kompresa të bëra nga i zi rrepkë, balte, "trefishtë" Këln;

 • duke aplikuar vaj nga moçal.


 • Mjete provuar efektive të nervit shiatik ka qenë prej kohësh konsiderohet compress gatuar me hudhër, e cila është aplikuar në komplote të sëmurë.