Lëngu në gju të përbashkët - trajtim


Gju përbashkët luan një rol shumë të rëndësishëm në lëvizjen tonë të rehatshme. Megjithatë, për fat të keq, ajo është shumë e lehtë për të dëmtuar. Plagosje nga ana e tij të çojnë në faktin se lëngu akumuluar në të përbashkët, e cila ka një emër mjekësor "sinoviti", kështu emrin e sëmundjes përkatëse lidhur me akumulimin e lëngjeve - sinoviti.
Për fat të keq, sëmundja kërkon trajtim të gjatë dhe të pacientit. Ajo është shpërndarë gjerësisht për shkak se mjekësia tradicionale ka grumbulluar një shumë e recetave që do të ndihmojë atë të përballen.

Përmbajtje
 • Shenjat e akumulimit të lëngjeve në gju të përbashkët


 • Shkaqet akumulimin e lëngjeve në gju të përbashkët

 • Mjetet juridike popullore për marrjen shpëtoj e lëngjeve në gju të përbashkët


 • Trajtim duke përdorur barëra Comfrey dhe sallo

 • Trajtimi me gjethe gji

 • Trajtim duke përdorur kokrra e thekër

 • Mjekimi me rrikë

 • Trajtim duke përdorur lëng panxhar


 • Shenjat e akumulimit të lëngjeve në gju të përbashkët  Akumulimin e lëngjeve në gju identifikuar shumë lehtë nga simptomat karakteristike që thjesht nuk mund të humbasë. Këto simptoma përfshijnë:


 • një rritje të konsiderueshme në sasinë e përbashkët gju

 • dhimbje të forta

 • vështirësi në lëvizshmërinë e përbashkët prekur

 • hemorragji


 • Këto simptoma janë ndjerë gradualisht. Ato zakonisht shfaqen në varg nga disa orë deri disa ditë pas shfaqjes së rrethanave traumatike. Para së gjithash nuk ka ënjtje të përbashkët gju, i cili më pas i shoqëruar nga dhimbje të shurdhër. Lëngu tjetër akumuluar çon në deformim të përbashkët - kjo është ajo që kufizon lëvizjen e saj. Nëse ju drejtuar këtë sëmundje, në fund të fundit, ajo mund të çojë për të përfunduar humbjen e lëvizshmërisë së përbashkët gju.

  Shkaqet akumulimin e lëngjeve në gju të përbashkët  Fluid ndërton, sidomos pas një mbingarkesë, trauma apo ngritje të dështuara. Lëndimi më e zakonshme që vjen nga përpjekje normale pas gju apo hidhen nga një lartësi e madhe.
  Shpërblim si lëngjeve në të përbashkët gju mëposhtme trauma mund të:

 • të gjitha llojet e dëmtimit të ligamenteve apo menisk

 • gjakderdhje në gju të përbashkët

 • thyerje e një ose më shumë nyje të kockave


 • Mjetet juridike popullore për marrjen shpëtoj e lëngjeve në gju të përbashkët


  Metodat e mjekësisë tradicionale do të bëjë trajtimin efektiv të përbashkët gju, të çlirojë ty nga dhimbje të pakëndshme dhe për të parandaluar sëmundje të ju kursejnë jetën e vlefshme për shkak të lëvizshmërisë së dobët të gju. Këtu janë disa mënyra për të trajtimit kombëtar.

  Trajtim duke përdorur barëra Comfrey dhe sallo


  Kjo metodë e trajtimit është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon përgatitje të gjatë dhe shpenzimet e madhe.

 • kujdes bluaj Comfrey barishte me rezultat ju nga një gotë të lëndëve të para

 • pastaj bluaj një copë sallo dvuhsothrammovыy

 • përzierje të dy komponentët dhe vendin përzierje në frigorifer për pesë ditë

 • si rezultat ju merrni një mjet për fërkim gju sëmurë

 • fshij atë në zonën e problemit dy herë në ditë, atëherë era fashë gju elastike


 • Trajtimi me gjethe gji • 20-30 gjethe dafinë (në varësi të madhësisë) pour 500 ml ujë dhe vihet në zjarr

 • Pasi vlon uji, kuzhinier një drogë për rreth pesë minuta

 • pastaj derdh supë që rezulton në një termos dhe të lënë atë për 3-4 orë, kështu që është e mirë nastoyavsya

 • në fund të mjeteve afat tendosje

 • drogës duhet të jetë plotësisht i gatshëm për të pirë gjatë ditës në pjesë të vogla

 • pini gllënjka të vogla duhet të

 • Përsëriteni këtë proces për tre ditë, pastaj të marrë një pushim javor dhe pastaj pi e mjeteve 3 ditë në një rresht


 • Ky mjekim mund të përdoret për të parandaluar sëmundjet e përbashkët gju. Avantazhi i këtij produkti kombëtar është ende që bay leaf ka aftësinë për të hequr kripë nga joints.

  Trajtim duke përdorur kokrra e thekër • Merrni 250 gram kokrra e thekër

 • para pour dy litra ujë, të vënë në masë rezulton në zjarr dhe ta sjellë atë në një çiban

 • Kur supë ka ftohur, tendosje ajo duhet

 • pastaj një mjet duhet të shtoni 500 ml vodka, 1 kg mjaltë dhe tri lugë ëmbëlsirë e rrënjë grimcuar e barberry

 • Mix gjithçka mirë dhe të lënë përzierje mbush për tre javë jashtë të arrijnë për dritë rrezet e diellit

 • Mjekim marrë duhet të marrin pjesë nga tre lugë tri herë në ditë para ushqimit


 • Mjekimi me rrikë • maksimale bluaj rrikë kilogram

 • masë rezulton pour 4 litra ujë dhe vihet në zjarr

 • Droga të sjellë një çiban, pastaj gatuaj për rreth 5 minuta

 • kur automjeti ka ftohur, shtoni mjaltë 500 ml

 • mori drogës hani gotë në ditë


 • Trajtim duke përdorur lëng panxhar • hekura në një panxhar gjobë rende

 • pastaj të marrë një copë leckë, mundësisht liri, dhe të vënë në uniformën e tij mori tul panxhar

 • atëherë kjo indeve duhet të aplikojnë në gju lënduar

 • mbuluar atë me lartë polietileni dhe të sigurt atë duke përdorur materiale leshi

 • në mënyrë efektive të imponojë një kompresë para shtrat dhe të lënë gjatë natës

 • Përsëriteni këtë procedurë disa netë në një rresht

 • panxhar duhet të përdoret menjëherë pas naterly e saj, sepse ajo shtrirë humbasin pronat e saj medicinale


 • Kur lëngu në gju të përbashkët është gjithashtu e dobishme për të pirë lëng panxhar në formën e saj të pastër.