Simptomet e inflamacion nervore trigeminal


Kuti traumatik i trurit çdo person përmban dymbëdhjetë palë e nerva. Trigeminal është një nga më të rëndësishmet. Jashtë duket si një qendër, nga e cila ka tri degë: i pari quhet sy dhe është mbi vetullat, e dyta - nofull, të vendosura në cheeks, i treti - mandibular jashtë në gojë.

Nervore pse ndezi trigeminale

Inflamacion trigeminale nevralgji ose shoqërohet gjithmonë me dhimbje të forta të dhimbshme. Kjo mund të ndodhë papritmas, edhe në qoftë se një person tërësisht të shëndetshëm, por integritetin e membranës që mbulon fibrave nervore, ajo është e thyer. Arsyeja për këtë situatë janë faktorët në vijim: lezione virale, compression mekanike, tensioni, lëndimet, helmimit me ushqim, ftohjet apo vonesë trajtimin e tyre. Rreziku dalluese janë të moshuarit, si ato të theksohet organet pamjaftueshme qarkullimin e gjakut dhe indeve, dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundje vaskulare - atherosclerosis, hipertension dhe të tjerët.Si funksionon inflamacion i nervore trigeminal

Pezmatim nervi i nervore trigeminal prek një numër të madh të anijeve, duke përfshirë ato që ushqejnë hypothalamus. Rezultati është një sindromë në mungesë të trajtimit krejtësisht ndikon në kokë dhe fytyrë dhe shoqërohet me dhimbje të forta.

Një dhimbje e fortë që shfaqet në fytyrë, nofulla apo hundë - tipar kryesor i sëmundjes. Sulmet të zgjasë deri në dy minuta dhe mund të përsëritet njëqind herë në ditë. Së pari, pacienti ndjen kruarje apo ndjesi shpimi gjilpërash, pastaj dhimbje dhe reduktimin konvulsive e muskujve të fytyrës. Një shenjë e sëmundjes mund të jetë mpirje të zonës së prekur. Mund të përjetojnë simptoma të tjera: shije metalike në gojë, sytë e përlotur, nxënësit Dilated, lëvizje myyazytsilni përtypet. Çdo sulm touch shkakton dhimbje të forta. Nëse shkaku i nevralgji është dëmtimin e virusit indit nervor, shenja e parë e sëmundjes mund të jetë skuqjen e lëkurës. Ndonjëherë dhimbja është ndjerë vetëm në fytyrë me një dorë.


Simptomë dhimbje që ndodh kur dëmtimi nervore trigeminal, është tipike dhe jo tipike. Për të formuar sulmin e parë të dhimbjes - kjo është akute, ajo qetësohet. Nuk është në, rroje, larja e dhëmbëve, aplikoni grim ose thjesht duke prekur fytyrën. Ndonjëherë dështimi mund të shkaktojë një sulm buzëqeshje të fortë. Dhimbje Custom prek një pjesë të madhe të fytyrës, jo zbutur. Ky pezmatim nervi trajtojnë trigeminale komplikuar.

Nevralgji, një shenjë e cila është dhimbje simptomatike mund të ndodhë kur qesh, duke prekur, duke ndryshuar temperaturën e ambientit. Pacientët në këtë rast duke u përpjekur për të parandaluar një sulm të përsëritur, si ishte duke ecur dhe duke folur. Kjo gjendje prish ekzistencën normale dhe mund të çojë në depresion.


Nevralgji mund impresionuar të gjithë nervore, dhe degët e saj individuale. Prandaj, dhimbja dhe humbja e ndjesi mund të ndodhë në pjesë të ndryshme të fytyrës. Për shembull, temat inflamacion mjekër dhimbje ndjeu në buzën e poshtme dhe mjekër. Dhe në qoftë se degët e dëmtuara dhimbja gjuhësor do të jetë e përqendruar në pjesën e përparme të gjuhës. Kjo shënoi humbjen e ndjeshmërisë shije.

Trajtimi i nevralgji trigeminal

Pezmatim nervi i nervore trigeminal trajtuar vështirë. Në mënyrë tipike, nervore është në gjendje të mbulojë vetëm një rezultat i zgjatur vetë-rigjenerimit. Por ky proces duhet të bëhet nën mbikëqyrje mjekësore. Terapia është e detyrueshme, kështu që simptomat nevralgji duhet të kërkoni këshilla mjekësore.


Në fazat e hershme të sëmundjes janë emëruar Anticonvulsants - ata të parandaluar zhvillimin e konfiskimit. Është gjithashtu e rekomanduar për të marrë antispasmodics dhe sedatives. Trajtimi i Integruar përfshin një terapi fizike: phonophoresis, ultratinguj, trajtimet me lazer, akupunkturë. Nxitja banjot shpejtë shëruese nxehtë, masazh dhe ushtrime të veçanta. Ndikimi pozitiv me vitamina B dhe ndihmesa.

Mjekësisë tradicionale këshilluar kur dëmtohen çaj kamomil trigeminal, yarrow, lë aloe apo barbarozë, pako të kripës thatë, etj


Nevralgji Metodat kirurgjikale trajtohet dhe. Mjekët përdorin dy mënyra. E para përfshin craniotomy, në të cilat rrënjët nervore trigeminal kthehet në pozicionin e duhur. Ndërmjet tyre dhe jastëk enët razmeshayut, e cila nuk lejon ndikim negativ në shpinë. Kjo metodë është e lejueshme vetëm në rastet kur nevralgji është rezultat i ekspozimit ndaj anijeve nervore.

Metoda e dytë e trajtimit kirurgjik - shkatërrimi të radiofrekuencave. Nga rrënja nervore trigeminal kalon nëpër lëkurë të lartë-frekuencave aktuale, ajo ndihmon lirimin ngrohjes. Operacioni është kryer nën anestezi lokale, dhe pacienti kërkon kohë më pak shërim sesa në rastin e parë.


Të gjitha nevralgji pacientët duhet rregullisht të vizituar dentistin, nëse është e nevojshme, të kryejë shëndetin e dhëmbëve. Në faljen trajtim spa dëshirueshme.

Asnjë mënyrë për të trajtuar nuk garanton njëqind shërim për qind. Disa metoda të ndihmojë të mirë, të tjerët jo aq efektive. Por mjekët janë të prirur të besojnë se inflamacion i nervore trigeminal është një sëmundje e pashërueshme. Terapia ka për qëllim më tepër në eliminimin e shenjave të sëmundjes se kurë të plotë.