Simptomet e nervit shiatik


Nervore më i madh në trupin e njeriut - sciatic. Ajo është gjetur në pjesë të ndryshme të trupit, duke filluar nga mbrapa dhe duke përfunduar me këpucë me majë. Nëse nervore sciatic është dëmtuar, ka dhimbje të forta dhe të padurueshme, e cila është shumë e vështirë për të hequr. Por në qoftë se ju ndiqni disa rregulla, sëmundja mund të parandalohet.

Shkakton dëme nervore sciatic

Diabet, artrit, lëndimet kurrizore, aktivitet fizik, hipotermi - të gjithë këta faktorë të provokojë inflamacion i sciatic nervore. Shpesh shkaku i sëmundjes është hernie intervertebral. Rekomandimi kryesor në këtë rast - të shtrihet shpinë ose rri në bar.Shenjat e shkatërrimit sciatic nervore

Simptomë kryesore e dhimbje të nervit shiatik, i cili quhet ndryshe dhimbje të nervit shiatik - dhimbje e dhimbshme të përqendruara në rajonin e mesit, e cila mund të rrezatojë për kofshët, mollaqe dhe këmbët, të arrijë deri në këmbë. Për rritet ngarkesa dhimbje, ndërsa ajo mund të bëhet aq i padurueshëm që njerëzit të humbasin aftësinë për të lëvizur apo edhe ulur. Në disa raste dhimbje duket i dobët, por pacienti ankohet për mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, fluturon para syve, duke reduktuar ndjeshmëri. Relief vjen vetëm në një pozicion horizontal, sepse pacienti ka tendencë të qëndrojnë gjatë gjithë kohës. Në një jetë të plotë me këtë sëmundje mund të harrohet, aq e rëndësishme është të afatit të trajtimit.


Dhimbje të nervit shiatik ndodh më shpesh në njërën anë, por ka raste kur një pacient ndjen dhimbje në të dy këmbët. Zhvillimi i Sëmundjeve ndodh gradualisht. Së pari, ka dhimbje dobët lokalizuar në rajonin e mesit dhe mollaqe, lodhje, dhemb këmbët. Por zakonisht këto simptoma janë konsideruar si lodhje.

Në të ardhmen, një ndjenjë të bëhen më të gjatë dhe më intensive. Dhimbje të nervit shiatik mund të mbetet në fazën fillestare të një kohë të gjatë, derisa një arsye të shkaktojë përkeqësim të jashtëm - një kthesë të mprehtë, rritja e rënies gravitetit. Është për këtë arsye lidhin fillimin. Në simptomat e para që shkojnë pa u vënë re, askush nuk e kujton.


Ishias është gjithashtu evidente në ngjarjet e mëposhtme:

simptomë ulje - një person nuk mund të ulen, ngre këmbën, kur, vetëm lakimi atë në gju, ai mund të përpiqet të marrë një pozicion ulur,
Lahesa simptomë - pacienti i shtrirë në shpinë është e aftë për të rritur lart, ne prani te mjeku dhimbjes tha muskujve rezistencë
Sukkar simptomë - në qoftë se ju bëj një këmbë në zonën e pasme, rritet dhimbje.


Kur inflamacion i muskujve sciatic nervore, të vendosura në anën e prekur, të humbasin fuqinë e tyre. Prekje ndjerë tolerim tyre, hypotonia. Kjo është e theksuar sidomos në muskuj vithe - dele në anën e prekur ulur në mënyrë të konsiderueshme. Nëse nervore sciatic është i dëmtuar, dhimbja mund të shtënat, dhemb, apo në mënyrë intensive që pacienti nuk mund të kryejnë lëvizje të thjeshta.


Diagnoza e nervit shiatik

Ekzaminimi i pacientit është i drejtuar për të përcaktuar shkakun e dhimbje të nervit shiatik. Për ta bërë këtë, mjeku përshkruan x-rrezet dhe MRIs. Rezultatet e saj mund të përcaktojë gjendjen e shpinë.

Trajtimi i nervit shiatik

Dhimbje të nervit shiatik ndodh në disa forma:


fund - përflakur nervore sciatic direkt,
Mesatare - prekur rrjet,
top - inflamacion fillon në ekstraduralnoyi e shpinë.


Humbja e sciatic nervore nuk mund të shërohet qetësues, ju lutem. Ata mund të lehtësojë gjendjen e pacientit, por jo për kohë të gjatë. Së shpejti, dhimbja u kthye. Për të hequr qafe dhimbje të nervit shiatik, ju duhet ta instaloni arsyen e zemërimit të sciatic nervore. Terapia ka vendosur disa objektiva:


normalizuar metabolizmin në disqe intervertebral,
eliminimin e spazma e muskujve,
lirimin e mbaresa nervore clamped.


Është e rëndësishme për të siguruar ushqim të mirë dhe furnizimin me gjak të mbaresa nervore, për të parandaluar zhvillimin e osteoarthritis. Nëse trajtimi sciatic nervore kryer siç duhet dhimbje të forta të zhduket dhe nuk rrënuar nga pacienti.

Një rezultat pozitiv është arritur duke përdorur metoda komplekse. Kjo mund të jetë akupunkturë, acupressure, chiropractic, etj Në disa klinika janë përdorur gjerësisht trajtime popullore. Për shembull, mjetet juridike bimor mjekësi tibetian. Ata kanë efekt të fuqishëm anti-inflamator. Dhe nëse ka intervertebral hernie për largimin e tij duhet të përfundojë trajtim pa kirurgji.


Trajtimi i nervit shiatik është bërë në mënyrë individuale. Kursi mund të ketë një kohëzgjatje të ndryshme. Kjo do të ndihmojë për të arritur rezultate të qëndrueshme pozitive. Terapia caktuar formë në bazë të sëmundjes dhe shkaqet e zhvillimit të saj. Nëse pacienti ndjen dhimbje të mprehtë dhe akute, ajo është e rekomanduar regjim shtrati. Në mjekësi, i emëruar fizioterapi, palestër, masazh, not.

Parandalimi lezione sciatic nervore

Nëse ju nuk duan të vuajnë nga dhimbje të nervit shiatik, ju duhet të angazhohen rregullisht në forcimin muskujt e mbrapa. Për ta bërë këtë, gjithmonë mbani drejt shpinën. Ulur në tavolinën tuaj, mos rri shtrembër, ngrihen çdo gjysmë ore për të ecur.


Jetë i sigurt për të ushtruar për mbrapa. Mos ngre objekte të rënda, nuk ecin në takë të lartë pa pereoholodzhuytesya. Për rëndësinë e shëndetit është aktiv.

Mënyra e njerëzve e trajton nervit shiatik

Mjekësi alternative me sukses të përballen me dhimbje të nervit shiatik që nuk kërkojnë kirurgji. Për trajtimin e kësaj sëmundje kryhet një masazh lehta përdorur një përzierje e mjaltit dhe alkoolit. Ju mund të përdorni aplikacionin me beeswax nxehtë, kompresa, të bëra nga rrikë integruar. Ato janë të vendosura në zonë për disa orë prapa, film lartë dhe një shall të ngrohtë. Efekti i mirë jep aplikues Kuznetsova.