Simptomat dhe trajtimi i osteoarthritis hip përbashkët


Përmbajtja e artikullit:
Shkaqet
Shkalla e osteoarthritis dhe simptomat e saj
Diagnostics
Trajtim tradicional
Terapia në shtëpi
Dietë
Mendoni se nëse ju ndjeni një dhimbje të lehtë kur ecin në ijë? A keni pasur një lëndim hip, jo edhe të rëndësishme që ju të mos tradhëtojnë vlerë dhe nuk adresohen në këtë temë të ekspertit? Ju jeni mbipeshë? Në qoftë se të paktën një prej këtyre pyetjeve ju i përgjigjeni po - kujdes lexoni artikullin. Ju jeni në rrezik të shkatërrimit sëmundje në mënyrë të vështirë dhe të vështirë trajtueshme si artriti ose Arthrosis hip. Trajtimi më herët ka filluar atë, aq më shumë mundësi të motit të favorshëm.


Arthrosis - një patologji kronike, në të cilën kequshqyerja dhe shkatërrimin e indeve kërc me kufizimin e mëvonshme të lëvizshmërisë në hip përbashkët. Cilat janë shkaqet dhe simptomat? Si për të trajtuar këtë sëmundje të rëndë? E cila tregon dietë, dhe se si për të balancuar dietën tuaj? Këto dhe pyetje të tjera ju do të gjeni përgjigje në këtë artikull.

Shkaqet e sëmundjes


Shkaqet e Arthrosis mund të shërbejë për një numër faktorësh. Këtu janë ato kryesore:
Dëmtimi në hip përbashkët si rezultat i lëndimeve apo edhe traumat mikro të cilat nuk kanë tendencë dhënë rëndësinë e duhur.

Ngarkesa e tepërt për shkak të peshë të tepërt ose karakteristikat e profesionit.
Hip miokardi (nekroza pa mikrobe ose vdekja e indeve kyçeve), që mund të rezultojë nga duke marrë medikamente të caktuara, stresi të rënda, abuzimi i alkoolit.
Anomali të lindura të hip përbashkët.
Arthritis (inflamacion të përbashkët).
Të lidhura me moshën ndryshimet hormonale.
Osteoporozën (kockave frakturë patologjike).
Le të ndalem në të tillë një kauzë të përbashkët të sëmundjes, si microtrauma, të cilat rrallë kanë simptoma të qarta. Sidomos vëmendshëm për një trajtim të tillë duhet të trajtohen atletët dhe përfaqësues profesione traumatike. Nevylikuvanyy microtrauma hip osteoarthritis çojë në formimin e 20% e sëmundjes regjistrimit.

Një tjetër arsye që çon në sëmundje (10 deri në 20%), është ngarkesa e tepruar në hip përbashkët. Kjo mbipeshë dhe kanë nevojë çdo ditë për një periudhë të gjatë të udhëtojnë në distanca të gjata në këmbë, dhe rimëkëmbja në atletët e trajnimit për të kuruar dëmtimin paraprak. E gjithë kjo çon në faktin se kërc nuk mund të kryejnë plotësisht funksionin e tij dhe gradualisht përkeqësohet.

Shkalla e osteoarthritis dhe simptomat e saj


Osteoarthritis e hip përbashkët në e saj ka mbi tre nivele, secila prej të cilave ka karakteristikat e veta dalluese.

Coxarthrosis Faza e parë
Pra, në fund kërc përbashkët të përbashkët nga ana e kockave dhe rrëshqitje të veshura lëngun e përbashkët. Në fazën fillestare të sëmundjes humb vetitë e saj fluide, bëhet e trashë dhe nuk siguron lëvizje të mjaftueshme papenguar. Në kërc duket mikrotrischynky parë. Pastaj patologji përparon, kërc gradualisht bëhet më e hollë dhe proceset zëvendësim përfshijnë: në vend të izoluar Tumoret kockave kërc lindin - osteophytes.

Në 1 shkallë mund të kuruar sëmundje, por për fat të keq, për shkak të simptomave të paqarta pacienti rrallë kërkon ndihmë në këtë kohë, dhe në përputhje me rrethanat, nuk po merr trajtim adekuat. Nëse ka një shëtitje e gjatë në këmbë për dhimbje ijë që përhapet në këmbë, dhe pas një tjetër e shkurtër është - duhet të shqyrtohet menjëherë.

Shkalla e dytë
Shkalla e dytë e sëmundjes është e karakterizuar nga lezione aktive të kërcit. Ajo është e holluar më tej, ngushtimin x-ray të dukshme të kyçeve midis pjesëve, rritjen e numrit të osteophytes. Zhvillon inflamacion të periosteum. Simptomat përforcohet: dhimbje bëhet intensive dhe shpesh ndodhin gjatë natës, ka çalim (pacienti ka për të përdorur një kallam). Në provim, mjeku tha muskujve distrofia në këmbë.
Faza e tretë
Kur sëmundja është në klasën e 3 - vërejtur mungesën pothuajse të plotë të kërc. Dhimbja është aq intensive që nuk ndihmojnë qetësues, ju lutem edhe të forta. Lëvizja është e kufizuar plotësisht. Treat mjeksore asgjë për të ndihmuar këtë situatë vetëm mund arthroplasty - zëvendësim hip në protezë artificiale.

Diagnostics


Shtyllë e trajtimit të ndonjë sëmundje është diagnoza e saktë dhe në kohën e duhur, duke identifikuar shkaqet e sëmundjes. Arthrosis nuk është përjashtim. Për më tepër, diagnoza e hershme të jetë e mundur, nëse nuk shërohet plotësisht, ajo në masë të madhe të pezullojë zhvillimin e sëmundjes.
Një diagnozë duke përdorur rrezeve X - mënyra më e besueshme. Të gjithë të tjerët - historia mjekësore, rishikimi i lëvizshmërisë pacienti përcaktimit të përbashkët - është vetëm degë.

Trajtimi me mjekësi tradicionale


Menjëherë ia vlen të përmendet se metodat e trajtimit të ilaçeve mundshme vetëm nga 1-2 gradë sëmundje. Faza e tretë përfshin vetëm kirurgji.

Arthrosis kurimin e hip përbashkët plotësisht është pothuajse e pamundur (pa kirurgji zëvendësim të përbashkët), por ta pezullojë atë për dhe lehtësojë simptomat mjaft e vërtetë. Për trajtim ambulator janë përdorur:
painkillers,
inflamator
në nivel lokal fasha dimexide,
fizioterapi.
Trajtojnë sëmundje duhet aplikuar tërësisht një (operacione pa llogaritur, sigurisht) një mënyrë nuk ka sjellë rezultate të prekshme.
Për lehtësimin e vrull muskujve në pacientët me Arthrosis përdorur masazh - kjo ndihmon në përmirësimin e fluksit të gjakut në zonën e prekur dhe, rrjedhimisht, të përbashkët e ushqimit. Shpenzojnë atë si në një spital apo në shtëpi. Ajo mund të kryejnë ekspert, ndoshta duke përdorur teknika të vetë-masazh kofshë, këmbë dhe një pjesë e pasme. Masazh rekomandojmë emërojë pas simptome akute tërheqjes dhe terapi anti-inflamator në kombinim me dietë, ushtrime terapeutike, duke marrë hondoprotektorov dhe fizioterapi.

Një alternativë mund të jetë marrja relaxants muskujve masazh (barnave që dobësojnë tonin e muskujve), por ajo rrit ngarkesën në mëlçinë dhe veshkat.
Hydrokynezyterapyya provuar edhe (masazh në ujë). Megjithatë, zbatimi i saj kërkon pajisje speciale që nuk është në çdo klinikë. Në shtëpi, ju mund të bëni masazh dridhje nga massagers mekanike ose elektrike. Në periudhën postoperative (gjatë athroplasty tretë fazë osteoarthritis) masazh është përdorur pas heqjes së qepje, dhe të bëjë atë vetëm mund rehabilitimi specialist.


Mjekimi në shtëpi


Për trajtimin e osteoarthritis hip joints 1-2 gradë në shfaqje në shtëpi:
trajtimit të ujit,
vetë-masazh,
përdorimin e ndryshme bimore,
fasha,
ointments,
tinktura (brenda dhe jashtë).
Ja një recetë dhe efektive. Ju do të duhet mjaltë dhe rrënjë rodhe, të thata dhe para-terren në një mulli kafeje. Mix në proporcione të barabarta dhe të marrë në një stomak bosh 3 herë në ditë për 15 gram.
Gjithashtu, mjekësisë tradicionale rekomandon përfshirjen në dietë e jellies ndryshme, jellies dhe jellies - që enët duke përdorur xhelatinë.

Megjithatë trajtojnë Arthrosis vetëm duke përdorur metoda tradicionale në çdo rast e pamundur.

Ushqim


Rëndësia e dietës në Arthrosis vështirë të mbivlerësohet, sepse për restaurimin e indeve kërc nevojë materiale, të cilat mund të merren vetëm me një dietë të ekuilibruar ndërtimit. Detyra kryesore e dietë - japin trupit me proteina për ndërtimin e muskujve në masë dhe shërimin e kërc, uljen e peshës dhe të kufizojë futje pacientit të kripës.
Rekomandimet kryesore:
Përdorni një sasi të mjaftueshme të proteinave shtazore: peshk (përveç kripës), shpezë, viçi.

Produktet e nevojshme të qumështit: djathë, kos, qumësht fermentuara pjekur.
Përjashtojë miell ëmbël.
Preferojnë drithëra në ujë.
Hani të paktën 5 servings e perimeve në ditë (një pjesë - 100 gram, mund të përdoret si një garniturë).
Eliminimi alkool, kafe, çaj të fortë të zi.
Hani pak, por shpesh.
Dietë do të zvogëlojë barrën mbi hip joints dhe të sigurojë atyre me gjithçka të nevojshme për riparimin e indeve.
Mos harroni se coxarthrosis - një sëmundje të rëndë. Trajtimi i osteoarthritis hip joints duhet të jetë vetëm gjithëpërfshirës dhe plotësisht eliminon atë vetëm operacion. Të jetë i vëmendshëm për trupin tuaj, mos iniciojë sëmundje në kohë, kontaktoni me mjekun tuaj dhe jo vetë-mjekoj! Të qëndrojnë të shëndetshme!